Запеклі коаліційні торги завершилися формуванням уряду, в якому залишилися однопартійці Арсенія Яценюка, чимало соратників Володимира Гройсмана і немає поспішно натуралізованих іноземців в ранзі міністрів.
257 голосів за нового главу уряду - результат голосування, який став відображенням високих комунікаційних здібностей
. Новий прем'єр виявився, мабуть, першим за багато років главою уряду, який доклав чимало зусиль для затвердження своїх соратників на ключових позиціях. Звичайно, підкилимна боротьба за посади існувала і раніше, але кандидат в прем'єри не відмовлявся від перспективи очолити Кабмін, як це сталося з Гройсманом пару днів тому. У підсумку в уряді працюватимуть Володимир Кістіон в якості віце-прем'єра з питань АТО і окупованих територій, Андрій Рева на чолі Мінсоцполітики та Олександр Саєнко у якості міністра кабінету Міністрів. Зазначу, що поява в складі уряду міністерства у справах тимчасово окупованих територій на чолі з Вадимом Чернишем передбачає якісні зміни в державній політиці по Донбасу й Криму.
«Реабілітація» уряду Яценюка через скасування постанови про визнання його роботи незадовільною, насправді, більше тішить самолюбство Арсенія Петровича, ніж допомагає в справі відновлення його рейтингових позицій. На загальному інформаційному тлі це парламентське рішення навряд чи буде помітним, і «продати» його співгромадянам буде непросто. Яценюку треба буде докласти чимало зусиль, щоб ефективно реалізувати завдання, які "ширше" прем'єрських повноважень. Запорукою його спокою є збереження на ключових позиціях у Кабміні Арсена Авакова (МВС) і Павла Петренка (Мін'юст). Заодно зазначу, що свої позиції зберегли представники президентської квоти Павло Клімкін (МЗС) і Степан Полторак (Міністерство оборони).
Хоча численність віце-прем'єрів в новому уряді вже піддана критиці, тільки реальна робота Кабінету Міністрів може дати відповідь на це питання. Про політичну доцільність цього факту свідчить присутність на віце-прем'єрській посаді В'ячеслава Кириленка, до якого у діячів культури накопичилося чимало питань. Першим віце-прем'єром-міністром економрозвитку став Степан Кубів, колишній глава НБУ і представник президента у Верховній Раді. Пішов на підвищення Павло Розенко, який став віце-прем'єром, а Геннадій Зубко зберіг віце-прем'єрський портфель.
З іншого боку, процес попереднього узгодження кандидатур дозволяє припустити, що політики, погодилися працювати у виконавчій владі, усвідомлюють, що ні легкої прогулянки, ні бліцкригу в справі здійснення перетворень чекати не доводиться. Скоріше мова йде про те, що прем'єру і його підлеглим доведеться постійно працювати над формуванням ситуативної більшості для підтримки своїх ініціатив. В таких умовах після Революції Гідності Кабінет Міністрів практично не працював, і ця перспектива є серйозним викликом для команди Гройсмана.
Серед новачків в уряді є чимало відомих персонажів. Приміром, кабінети голів профільних парламентських комітетів на міністерські змінили Тарас Кутовий (МінАПК) та Лілія Гриневич (Міністерство освіти і науки). Заступник глави АП Олександр Данилюк став міністром фінансів, з в.о. міністра в повноцінного главу Мінінфраструктури виріс Володимир Омелян. Прогнозовано зберіг своє крісло міністр інформаційної політики Юрій Стець. Ризикує продукувати навколо себе скандали міністр палива, енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, газовик з 90-х. Ігор Жданов заради роботи міністром молоді та спорту змінив партійну приналежність. Знову буде звучати в уряді «голос Майдану» Євген Нищук.
Ще одна важлива деталь: в новому складі Кабміну не буде свіжоспечених громадян України, які ще недавно мали паспорти інших держав. З одного боку, це свідчить про провал давнього задуму Бориса Ложкіна із залученням «патентованих реформаторів», про що свідчать і результати роботи уряду Яценюка, з іншого - працювати будуть люди, знайомі з українськими реаліями не з чуток.
Ухвалення тільки з третього разу програми уряду, що дає Кабінету Міністрів річний імунітет від відставки, свідчить, що працювати йому буде непросто, доведеться багато маневрувати і показувати результат, зрозумілий звичайним громадянам. Гройсман вже пообіцяв зробити свій уряд нетерпимим до корупції і навести порядок на митниці і у фіскальній службі.
Євген Магда, політичний експерт спеціально для ONLINE.UA