У неділю, 13 жовтня, в Україні професійне свято відзначають працівники державної санітарно-епідеміологічної служби та художники, в світі - Міжнародний день по зменшенню ризику стихійних лих. Яке сьогодні народне свято відзначають українці, що цікавого відбулося в історії в цей день? ONLINE.UA розповідає про прикмети цього дня і що не можна робити 13 жовтня.
13 жовтня: яке свято сьогодні в Україні і світі
Щорічно у другу неділю жовтня в Україні відзначають День художника. У 2019 це професіональне свято випало на 13 жовтня. Українським майстрам пензля і різця належать твори, які стали частиною золотого фонду світового образотворчого мистецтва. Роботи визнаних класиків українського живопису - Миколи Глущенка, Віктора Зарецького, Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Олександра Гнилицького, Олександра Ройтбурда, Анатолія Криволапа, Сергія Животкова, Василя Цаголова - відомі і шановані далеко за межами України.
На 13 жовтня 2019 року випало ще одне свято - День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби. Це професійне свято тих, хто піклується про стан харчових продуктів, які потрапляють на прилавки магазинів, предметів побуту, повітряного простору і водних ресурсів.
Також 13 жовтня - Міжнародний день по зменшенню ризику стихійних лих, заснований ООН у 1989 році. В цей День ООН закликає людей ділитися накопиченими знаннями в області зниження небезпеки лих. Мета Дня полягає в підвищенні рівня обізнаності про те, як люди вживають заходів для зниження ризику лих. Стихійні лиха приносять смерть, руйнування і викликають соціальні та економічні потрясіння в першу чергу на місцевому рівні. Щорічно мільйони людей змушені залишати рідні місця в результаті стихійних лих. В середньому в результаті стихійних лих гине 184 людини в день.
Народне та церковне свято 13 жовтня
За народним календарем 13 жовтня - день святих Григорія і Михайла. За повір'ями, день, що передує Покрову Пресвятої Богородиці - небезпечний. Вважається, що сьогодні нечиста сила ходить по землі і нападає на ослаблених людей. Для того, щоб уберегтися від біди, існують особливі звичаї. Наші предки в Григор'єв день намагалися обов'язково перестилати ліжко і міняти старий матрац на новий. Вони вірили в те, що перестелене ліжко допомагає позбутися від хвороб, а новий матрац захищав цілий рік від зла.
Щоб маленькі діти не хворіли на застуду, їх на порозі будинку в Григор'єв день обливали водою через решето. Люди похилого віку, щоб позбутися болю в ногах, спалювали в цей день старі постоли.
Що не можна робити 13 жовтня
В Григор'єв день і день Михайла не можна ходити на природу, в ліс або по траві. Краще взагалі після заходу з дому не виходити, так як може напасти лихо. Великий ризик нещасних випадків. Також категорично заборонено приймати подарунки, щоб не прийняти чужі невдачі, хвороби і проблеми на роботі та в особистому житті.
Прикмети 13 жовтня
Якщо напередодні Покрови сніг випав - зима наступить не скоро.
Вранці мороз на вікнах - до приходу гостей.
Сухий сніг випав в Григор'єв день - до врожайного літа.
Вродило багато горіхів і мало грибів - зима буде суворою і сніжною.
Корови себе тривожно ведуть - до сильного вітру.
Якщо в Григор'єв день буде дощ, то на Покрову випаде сніг.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що 14 жовтня в Україні відзначають День захисника.