Більшість людей після деокупації живуть з величезними психологічними проблемами, — Богдан Логвиненко
Категорія
Україна
Дата публікації

Більшість людей після деокупації живуть з величезними психологічними проблемами, — Богдан Логвиненко

Джерело:  online.ua
Більшість людей після деокупації живуть з величезними психологічними проблемами, — Богдан Логвиненко

Засновник Ukraїner, журналіст та мандрівник Богдан Логвиненко розповів журналістці Анастасії Багаліці для online.ua про роботу команди проєкту на деокупованих територіях, травми окупації, посттравматичний синдром українців та шанс на зростання.

Я хочу почати з того, що вітаю з тим, що «Деокупація» Ukraїner номінована на Шевченківську премію.

Дякую. Відтоді, як Шевченківська премія має інший принцип номінування, інший принцип добору, очевидно, що це вже доброчесно. В нас досі є якісь там премії, на кшталт «Людина року», якісь телевізійні премії «Телетріумф», де очевидно, що не все так прозоро і чесно.

Чому травму від війни потрібно обговорювати зараз

Ukrainer дуже багато їздить по деокупованій території. Ви знімаєте людей, ви бачите не тільки те, як змінюються люди в тилу і які взаємодіють з війною по-іншому. Ви бачите тих, хто взаємодіє з нею безпосередньо. Які ці зміни? Як змінюються зараз українці, суспільство? І в що це може вилитися?

До речі, ще такий факт маленький: ми вчора відзначили такий день, що ми нарешті наздогнали Збройні сили і відвідали всі деокуповані СМТ і містечка, а сьогодні зрозуміли, що вже знов не всі (11 листопада ЗСУ деокупували Херсон — ред.).

Якщо говорити про зміни, то, напевно, люди значно більше цінують якісь дуже звичайні речі. Навіть ми відчуваємо це в неокупованих містах.

Ми почали більше цінувати, наприклад, вуличне освітлення чи можливість вранці сходити в душ, бо не у всіх така можливість зараз є.

Богдан Логвиненко разом з Юрієм Стефаняком та Ольгою Оборіною у Херсоні, 24 листопада (фото: facebook.com/logvynenko )

Треба розуміти, що в деокупованих містах люди і не з такими проблемами зіткнулися. Для когось це просто місяць окупації, а для когось — пів року.

І більшість цих людей зараз живуть з величезними психологічними проблемами. З ними треба працювати, щонайменше — з ними треба це все проговорювати.

Ми теж це частково робимо — закладаємо якусь невеличку терапевтичну місію. Бо ми розуміємо, що в нашій історії було багато травм, які замовчувалися і не могли бути проговореними. Це і Голодомор, і Чорнобиль.

Тому те, що з нами сталося зараз, нам потрібно проговорювати одразу.

Богдан Логвиненко разом Ігорем — героєм випуску Ukraїner про звільнену Бакалію, 26 жовтня (фото: facebook.com/logvynenko )

Чи мають українці шанс на посттравматичне зростання

Я згадала тему, яку ми дуже багато обговорювали в медіа, коли почалася війна. У нас є таке уявлення, що війна і переживання, пов’язані з нею, ведуть тільки до ПТСР, тобто до посттравматичного стресового розладу. Але психологи на початку цієї війни почали казати, що є ще один шлях – це посттравматичне зростання. І як суспільство, ми можемо піти і цим шляхом, якщо будемо достатньо працювати із собою. З того, що ми зараз бачимо, у нас більше шансів отримати ще одну нездоланну травму? Чи у нас є шанс вистрибнути з цього замкненого кола?

Так, безперечно, у нас є шанс вистрибнути. Але не треба забувати, що ці речі йдуть паралельним треком.

Тобто навіть в однієї й тієї ж людини може бути одночасно і посттравматичний синдром, і піднесення, і зростання.

Бо ті події, які відбуваються, зокрема деокупація — це те, в що нам складно було повірити до початку повномасштабного вторгнення — що у нас знову будуть окуповані якісь території і буде відбуватися деокупація.

Ми хотіли, наприклад, робити серію історій про майбутню деокупацію Криму. І частина людей казали: «Це казки якісь. Цього просто не може статись. Як ми це фізично будемо робити? Це ж величезна російська армія, там мільйони людей і тд.». Зараз ми бачимо, що це можливо.

Вас також може зацікавити: Доброчесність для мене — це відчуття справедливості, — Богдан Логвиненко

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?