Для пошарпаної економіки Росії 2016 рік уже виглядає нещасливим. Рубль упав до рекордно низького рівня, ціни на нафту впали на 11% з 1 січня і коливаються на рівні близько $30 за барель. Уряд, який отримує майже половину доходів від нафти і газу, всіма силами намагається заткнути дірку в бюджеті розміром 1,5 трлн рублів ($19,2 млрд). Міжнародний валютний фонд прогнозує, що економіка скоротиться на 1% цього року, після скорочення на 3,7% в 2015-му, пише Bloomberg, передає ONLINE.UA.
Економісти і бізнес-лідери, у тому числі деякі з сильними зв'язками у Кремлі, попереджають, що РФ загрожує довгострокова стагнація и зниження конкурентоспроможності.
Владислав Іноземцев, професор Національного дослідницького університету Вищої школи економіки в Москві, каже, що нафта і санкції тільки погіршили ситуацію, а першопричиною є «структурна слабкість». Ознаки нездужання були вже в 2012 році.
Приводом для спаду, каже Іноземцев, було повернення Путіна на пост президента в травні 2012 року. Він підняв податки на бізнес і нерухомість, щоб фінансувати військові витрати і розширити обхват неефективних державних компаній, таких як нафтовий гігант Роснєфть. Продуктивність ослабла, корупція процвітала, і іноземні інвестиції сповільнилися. Прихильники реформ кажуть, що ще є час зупинити спад шляхом інвестування в технології та ослаблення хватки уряду на приватний сектор. Але уряд не може дозволити собі великі інвестиції, оскільки країна вже у великій мірі живе за рахунок валютних резервів, і витрати на більшість програм, ймовірно, будуть скорочені на 10%, щоб закрити дефіцит бюджету.
Коли Путін вперше став президентом, в 2000 році, він сказав, що знизить залежність уряду від нафти. Замість цього держава стала ще більш залежною від доходів від продажу нафти, і споживчі витрати стали головною рушійною силою економіки.
Путін, чий рейтинг залишається вище 80%, не виявив великої цікавості до зміни економічної моделі країни, а міністр економіки РФ Олексій Улюкаєв сказав, що "є підстави для обережного оптимізму" в 2016 році.
Євген Гонтмахер, член правління московського Інституту сучасного розвитку, головою якого є прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, прогнозує РФ практично нульове зростання в 2017 році, і що уряд заспокоюватиме громадян, що економіка відновиться після президентських виборів у березні 2018-го. Замість цього, каже він, після 2018 року економіка "піде вниз". Гонтмахер каже, що далекосяжні реформи "суперечать інституціональним інтересам нинішнього уряду".
- Категорія
- Економіка
- Дата публікації