Найбільшим «каменем спотикання» у відносинах між НАТО і Росією є криза в Україні, вважає вищий керівний склад альянсу. НАТО сподівається знизити напруженість, працюючи з Росією над реалізацією Мінських угод та питанням розгортання миротворців ООН у Донбаському регіоні, розірваному війною.
Про це пише редактор The National Interest Дейв Маджумдар у своїй статті, переклад якої зробив ONLINE.UA.
«На зустрічі (з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим) ми звернулися до України і я підкреслив важливість виконання Мінських угод», - заявив журналістам на Міжнародній конференції з питань безпеки генсек НАТО Йенс Столтенберг. «Я також сказав, що ситуація в Україні є основною причиною погіршення відносин між НАТО та Росією, а також основною причиною, через яку НАТО прийняв свою оборонну позицію у східній частині Альянсу».
Новини по темі: Занепад і руїни: Порошенко розповів про "русскій мір" на Мюнхенській конференції
Питання розміщення миротворців ООН на Донбасі досі залишається суперечливим.
«Я вважаю, що рано говорити про те, як вирішиться питання присутності миротворців ООН в Україні», - сказав Столтенберг. «З початку обговорення цього питання або з того моменту, як ця пропозиція була представлена на розгляд декілька місяців тому, так і не було досягнуто значного прогресу. Досі не ясно, чи це можливо. Але я вважаю, що важливо продовжувати працювати над різними пропозиціями».
Спеціальний представник США в Україні Курт Волкер запропонував потенційно можливий підхід – поетапне розгортання миротворчих сил, в той час як Україна буде запроваджувати деякі заходи, про які йшлося в рамках Мінських угод.
«Я зустрівся з Куртом Волкером декілька тижнів тому, і ми обговорили його зусилля, спрямовані на досягнення прогресу в реалізації Мінських угод, а також різні пропозиції, пов’язані з цим», - сказав Столтенберг. «Поетапний підхід - це один із способів досягти згоди».
Ще одним «каменем спотикання» між Росією та НАТО є обсяг потенційної місії ООН та склад миротворчих сил.
«Я думаю, що миротворці повинні нести відповідальність не лише за місію ОБСЄ, але й відповідати за весь регіон, включаючи створення кордону між Росією та Україною», - сказав Столтенберг. «Ми поки що не обговорювали, які країни можуть брати участь у миротворчих силах ООН, проте, звичайно, ці сили можуть включати в себе і багато інших країн, не тільки країн НАТО».
Читайте також: Польща висловилася про введення миротворців ООН на Донбас
Ще одним важливим моментом є те, що Росія, швидше за все, не прийме військовослужбовців НАТО, які можуть бути частиною миротворчої місії ООН на її кордоні.
Проте будь-яка угода, принаймні яка буде стосуватися Державного департаменту США, вимагатиме, щоб Росія зробила перший крок щоб послабити напруженість у регіоні.
«Важливо чітко розуміти політику США щодо цього конфлікту: Крим - це Україна. Донбас - це Україна. Ми ніколи не приймемо торгівлю одним регіоном України заради іншого. Ми ніколи не укладемо угоду про Україну без України», - заявив заступник держсекретаря Джон Салліван під час виступу в Дипломатичній академії при Міністерстві закордонних справ у Києві 21 лютого. «Для досягнення цих фундаментальних цілей, Секретар Тіллерсон призначив посла Курта Волкера Спеціальним представником США в Україні у липні минулого року. І він має знайти вихід із глухого кута, у якому знаходяться стосунки між Росією та Україною. Рекс Тіллерсон дав чітко зрозуміти, що Росія повинна зробити перші кроки для де-ескалації та врегулювання конфлікту шляхом повного виконання Мінських угод».
Тож, час покаже, чи буде досягнутий хоч якийсь прогрес у вирішенні ситуації на Донбасі.
Як вже повідомляв ONLINE.UA, Євросоюз може почати покроково знімати санкції з РФ, якщо на Донбас буду введені миротворці ООН.