Президент Петро Порошенко вступив на цю посаду в 2014 році, пообіцявши боротися з повальною корупцією в своїй країні і розірвати зв'язки між бізнес-інтересами і політикою в Україні. Це буде набагато складніше зробити тепер, коли просочилися документи з секретно ю інформацією про офшорні компанії на ім'я Порошенка, нерозкритою в його публічних звітах про доходи.
Foreign Policy в своїй статті «Чи стануть Панамські документи кінцем для українського Шоколадного короля?», переклад якої зробив ONLINE.UA, розповів про можливе майбутнє українського президента в зв'язку з оприлюдненою інформацією про пов'язані з ним офшорні активи.
Українські політики, не втрачаючи часу, використовують інформацію щодо Порошенка, яка міститься в Панамських документах - зібрання 11,5 мільйона документів, які просочилися з панамської юридичної фірми Mossack Fonseca. Деякі навіть вимагали повалення Порошенка, який категорично заперечує, що зробив щось незаконне.
Олег Ляшко, політик-популіст і голова Радикальної партії України, написав в Facebook в понеділок (4 квітня - Ред.), що він планує почати процедуру імпічменту Порошенка в зв'язку з його офшорами на Британських Віргінських островах.
«Ми вимагаємо створення в парламенті Спеціальної тимчасової слідчої комісії з розслідування фактів існування таємних офшорних компаній і рахунків президента України Петра Порошенка», - сказав Ляшко.
Цьому вторила заява в Facebook від партії "Самопоміч", яка також в понеділок повідомила, що закликатиме до створення комісії в парламенті, щоб розслідувати звинувачення проти Порошенка.
Німецька газета Süddeutsche Zeitung придбала Панамські документи, які були поширені в неділю Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ) разом з Проектом з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP). Жоден з рахунків, пов'язаних з офшорною фірмою Порошенка, не мав більше $3080, але повідомлення свідчать про те, що офшорні рахунки, можливо, врятували президента від українських податків на мільйони доларів. Крім того, в звітах вказується, що дії Порошенка можуть бути незаконними з двох причин: він заснував нову компанію, вже перебуваючи на посаді президента, і не повідомив про неї.
Використання офшорних компаній повністю законно, і така практика не є рідкістю, особливо в Росії, Україні та інших країнах колишнього Радянського Союзу. Офшорні рахунки можуть бути використані бізнесменами за цілою низкою причин - від планування спадщини до обходу обмежень у твердій валюті. Однак вони також можуть бути використані, щоб уникнути сплати податків і провести розкрадання, повідомила старший менеджер з питань захисту громадських інтересів Transparency International Меггі Мерфі.
«Будь-який законний бізнесмен повинен думати про те, наскільки чистий бізнес він хоче вести, - сказала Мерфі. - У мене точно були б побоювання, якби державна посадова особа створювала офшорний рахунок як спосіб уникнути сплати податків».
Порошенко, один з найбагатших людей України, був обраний після протестів на Майдані, які повалили колишнього українського президента Віктора Януковича. Іменований в ЗМІ "Шоколадним королем" (відзначимо, що українські ЗМІ останнім часом досить рідко використовують таке визначення, - ред.), Порошенко зробив свої статки завдяки величезній кондитерської компанії Roshen. Крім цукеркового бізнесу, йому також належить великий телевізійний канал, і, за оцінками Bloomberg Business, приватний капітал на рівні $720 млн. У ході передвиборної кампанії Порошенко сказав, що він продасть свою компанію, але замість цього він пізніше створив «сліпий» траст для контролю над управлінням компанією.
Порошенко у понеділок вирушив до Японії, але в заяві, поширеній на офіційній сторінці президента в Facebook, сказав, що він, можливо, перший український чиновник вищого рангу, який коли-небудь заявляв про свої активи «в повній відповідності з українським та міжнародним приватним правом».
«Я відійшов від управління активами, доручивши цю справу відповідним консалтинговим і юридичним компаніям», - сказав Порошенко в заяві.
У Порошенка було багато роботи з моменту вступу на посаду президента - боротьба з підтриманими Росією бойовиками на сході України і реформування політичної системи в Києві. Проте млявий темп реформ привів до падіння популярності Порошенка і різкої критики з боку західних покровителів України - Сполучених Штатів і Міжнародного валютного фонду.
У заяві, представленій журналістам, юридична фірма Avellum - компанія, призначена для організації передачі Roshen «сліпому» трасту, сказала, що «звинувачення в ухиленні від сплати податків є безпідставними», і що «створення зовнішньої структури не впливає на оподаткування групи Roshen в Україні».
«Ми підкреслюємо, що компанії в іноземних юрисдикціях необхідні і використовуються тільки для передачі в «сліпий» траст. Ці компанії не відкривали банківські рахунки і не здійснювали будь-які фінансові операції», - йдеться в заяві.
Падіння продажів продукції Roshen склало приблизно 25% після того, як Росія заборонила імпорт шоколаду в 2013 році на тлі зростаючого економічного конфлікту між Києвом і Москвою через питання, чи буде Україна підписувати торговельну угоду з Європейським Союзом (Угода про асоціацію і зону вільної торгівлі , - ред.). З моменту свого обрання Порошенко щосили намагався знайти покупця для кондитерської компанії.
Зусилля Ляшка приступити до імпічменту президента навряд чи зайдуть дуже далеко, тому що в Україні досі немає чітко прописаного закону про те, як цей процес повинен проходити. Крім того, Мустафа Найєм, депутат від парламентської фракції "Блоку Порошенка" і лідер українських протестів на Майдані в 2014 році, написав в Facebook, що відмова президента розкривати рахунку, викладені в Панамських документах, не є «кримінальним злочином».
«Це означає, що процедуру імпічменту, про яку вже так багато було написано, буде просто неможливо почати», - сказав Найєм.
- Категорія
- Політика
- Дата публікації