День Конституції України 2018: цікаві факти про Закон України
Категорія
Україна
Дата публікації

День Конституції України 2018: цікаві факти про Закон України

День Конституції України 2018: цікаві факти про Закон України
Джерело:  online.ua

Конституція України, яка є Основним законом країни, була прийнята 28 червня 1996 року, майже через шість років після проголошення незалежності. У 2018 році з нагоди Дня Конституції в українців буде чотири вихідних, з 28 червня по 1 липня включно. ONLINE.UA зробив добірку найцікавіших і маловідомих фактів про Конституцію України, про яких ви могли не знати.

День Конституції: як приймався важливий закон країни

У 2018 році в Україні святкується 22-я річниця після прийняття Конституції. Цей закон депутати Верховної Ради почали розглядати 27 червня 1996 роки без перерви і продовжували всю ніч. О 09:18 ранку 28 червня Конституція України була прийнята - за неї проголосували 315 нардепів (з 300 необхідних).

Процес підготовки Конституції України тривав шість років, починаючи з 1990 року. Спочатку законопроект розробили депутати на початку 1992 року, коли президентом України був Леонід Кравчук. Але документ тоді так і не був прийнятий через протистояння Кравчука з депутатами Верховної Ради.

Через три роки, в 1995 році, коли президентом України став Леонід Кучма, була прийнята так звана "тимчасова" Конституція. Але депутати продовжували роботу над Основним законом країни. Найактивніший період роботи над документом зайняв три місяці - комісія з його створення працювала щодня без вихідних з 9 ранку до 10 вечора. При підготовці до другого читання закону було внесено в проект близько шести тисяч поправок.

Відповідно до прийнятої Конституції, Україна є суверенною і незалежною, соціальною і правовою державою з цілісної і недоторканною територією в рамках існуючих кордонів. Людина, її здоров'я і життя, гідність і честь, недоторканність і безпека в статтях Основного закону прописані як найвища соціальна цінність держави. Цей документ має найвищу юридичну силу, тому всі інші закони країни приймаються виключно на його основі.

Конституція України: цікаві факти про Основний закон країни

- День Конституції України є єдиним державним святом, яке закріплено в самому законі.

- "Батьком" Конституції України називають нардепа Михайла Сироту, який очолював Тимчасову спеціальну комісію з доопрацювання проекту Основного закону країни.

Нардепи вітають Михайла Сироту с прийняттям Конституції України

- З 1990 по 1996 року депутати пропонували 15 проектів Конституції України. Зокрема, Конгрес українських націоналістів пропонував проект закону, в якому Крим повинен був стати 25-ю областю України, а не Автономною республікою.

- Міжнародне співтовариство назвало українську Конституцію однією з найдемократичніших у світі.

- Україна стала останньою країною колишнього Радянського Союзу, яка прийняла Конституцію після оголошення незалежності.

- За 22 роки до Конституції України було внесено шість змін. Останній раз зміни до статті Основного закону вносилися в розділ правосуддя щодо суддів. Це сталося в червні 2016 року. Внесені поправки в Конституцію передбачали передачу повноважень Верховної Ради України щодо обрання суддів на посади безстроково до Вищої ради правосуддя.

Наймініатюрніша Конституція України

- У серпні 2011 року в Україні з'явилася перша мініатюрна Конституція розміром 2*3 см. Її автором став художник-графік Ігор Степанов. Найменша Конституція складається з 160 сторінок рукописного тексту, розмір літер якого не перевищують 1 мм. Книга важить всього 15 г, а на її створення пішло близько 2 місяців. В даний час мініатюрна Конституція України знаходиться в Музеї книги і друкарства в Києві.

Раніше ONLINE.UA повідомляв, які заходи заплановані в різних містах України з нагоди свята.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?