4 травня Національний банк України нарешті оприлюднив щоквартальний інфляційний звіт із прогнозом розвитку економіки. В НБУ звертають увагу українців на те, що потрібно готуватися до стрімкого скорочення ВВП на 11% у другому кварталі. Що важливо розуміти, у I кварталі поточного року падіння реального ВВП становило 0.5%. Згідно з прогнозами аналітиків, реальний ВВП цьогоріч знизиться на 5% через звуження внутрішнього та зовнішнього попиту на тлі карантину. Вплив цих чинників на економіку найвідчутніше позначиться впродовж II кварталу. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на сайт регулятора.
Серед найвагоміших чинників, які можуть спровокувати падіння, в НБУ називають:
зниження інвестиційного та зовнішнього попиту;
скорочення обсягів транзиту газу;
запровадження карантину.
Експерт наголошують, що останній чинник переважно позначився на секторах послуг, зокрема індустріях туризму та розваг, торгівлі і транспорті. За оцінками НБУ, прямий внесок у зміну реального ВВП становив –0.4 в. п.
Окрім того, найзначніше скорочення прогнозується в інвестиційній діяльності, а приватне споживання зменшиться такими самими темпами, як і ВВП. Однак, на думку аналітиків, після скасування основних обмежень як в Україні, так і у світі, що очікується в кінці ІІ кварталу, економіка почне відновлюватися V-подібно. На це може вплинути саме м’яка фіскальна та монетарна політика. Що також важливо розуміти, збільшення Кабміном бюджетних видатків на подолання кризи і заходи Нацбанку з підтримки позичальників та кредитування бізнесу дадуть змогу зменшити негативний вплив карантину на економіку нашої країни.
Безробіття та зарплати
Експерти порахували, що протягом карантину в Україну повернулися близько 10% заробітчан, а ще 10%, які планували виїзд на сезонні роботи в другому кварталі, залишаться в Україні. В НБУ попереджають, що у квітні-червні рівень безробіття зросте до близько 12%, а зростання зарплат призупиниться. Також вказано, що інфляція в річному вимірі у квітні залишалась низькою – менше 3%.
Як повідомлялося раніше, 28 квітня в Україні запрацювали нові правила фінансового моніторингу за операціями населення та бізнесу. ONLINE.UA підготував відповіді на поширені запитання, які найбільше хвилюють українських громадян.