Британське дослідження громадського здоров'я виявило, що захист, який дають популярні вакцини Pfizer-BioNTech і AstraZeneca проти поширеного зараз штаму коронавірусу Delta слабшає протягом трьох місяців.
Джерело: Reuters.
Дослідження Оксфордського університету показало, що через 90 днів після другого введення вакцини Pfizer або AstraZeneca їхня ефективність проти коронавірусу знизилася до 75% та 61% відповідно.
Висновки були зроблені на основі близько трьох мільйонів мазків носа та горла, взятих у пацієнтів у Великій Британії.
Зазначається, що зниження ефективності було більш вираженим у осіб у віці 35 років і старше, ніж у тих, хто не досяг цього віку.
Втім, вчені стверджують, що захист від коронавірусу все-одно залишається на досить високому рівні. Адже ВООЗ ставить планку на рівні 50%.
"Обидві ці вакцини в двох дозах все ще дуже добре справляються з Delta. Коли ви задаєте дуже й дуже велику планку, вам належить пройти довгий шлях", - сказала Сара Уокер, професорка медичної статистики в Оксфорді та головний дослідник.
Інші висновки вчених
В цьому ж дослідженні зроблені і кілька інших висновків. Так, у людей, які перехворіли коронавірусом, після повної вакцинації виробляється ще більше антитіл. У повністю вакцинованих людей, які вже після щеплення заразилися штамом «Дельта», рівень концентрації вірусу в крові можна порівняти з тим, що спостерігається у нещеплених заражених. Крім того, дослідження показало, що тривалість проміжку між першою і другою дозами не позначається на ефективності вакцини.
Дослідники не прогнозували, наскільки захист знизиться з часом, але припустили, що ефективність двох досліджених вакцин наблизиться до 4-5 місяців після другого щеплення.
Читайте також:
Експерт відповів, які реакції на щеплення проти COVID-19 є нормальними.
ЄС офіційно визнав цифрові COVID-сертифікати України.
Кількість хворих на коронавірус в Україні 19 серпня продовжує зростати.