Екологічна ситуація у Чорному морі продовжує погіршуватися. За даними екологів, у чорноморській акваторії міститься майже вдвічі більше сміття, ніж в Середземному морі. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на результати досліджень Програми розвитку ООН «Удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря: вибрані заходи».
Згідно зібраної інформації, концентрація деяких забруднюючих речовин у воді Чорного моря перевищує критичне значення, що робить її небезпечною як для морського життя, так і для людини.
В інтерв’ю виданню «Крим.Реаліі» учасниця Програми розвитку ООН Олена Марушевська розповіла, що результати дослідженні справді шокують.
«Ми моніторили, скільки сміття у відкритому морі – і уявляєте, за 150 кілометрів від берега під кормою, під носом судна весь час пропливає то м’яч, то пластиковий стілець, то каністра. Ми навіть сміттєвий контейнер бачили! І пакети – це в центрі моря. Щохвилини бачиш один шматок сміття. В більшості випадків вже не зовсім було зрозуміло, що це ... Моніторинг показав, що в Чорному морі, у відкритому морі, в два рази більше сміття, ніж в Середземному. Середземне море – найбрудніше в Європі, але Чорне море закрите, і все сміття тут і залишається», – заявила Марушевська.
За її словами, моніторинг в гирлах річок показав, що в Чорне море щогодини потрапляє від 8 до 50 шматків сміття. Екологи бачили навіть дельфіна, який заплутався в пакеті.
«Було видно, що він заплутався, коли був маленьким, тому що почав рости, а цей пакет, як пояс, стягує йому тіло і не дозволяє рости. Також мої колеги бачили крабів, які після скидання панцира надягають на себе пластикові пробки або контейнери», – повідомила учасниця проекту ООН.
Марушевська розповіла, що для збору зразків води дослідники використовували фільтр, який чіплявся позаду до корабля. Через нього проходило тисячі кубометрів води. Потім цей фільтр передали в європейські лабораторії, де його дослідили на вміст 40 тисяч речовин.
«Так ось, ми визначили 124 речовини – специфічних забруднювача Чорного моря. Ми знайшли пестицид ДДТ, який давно заборонений, але як і раніше залишається в морській воді у великій концентрації. Крім того, дуже багато ліків – ібупрофен, антибіотики. Всі ліки, які ми використовуємо, не піддаються очищенню в стічних водах і теж потрапляють в Чорне море. Також ми знайшли неймовірно високі концентрації сонцезахисного крему в центрі моря, тому дуже просимо всіх відпочиваючих: будь ласка, крем повинен вбратися, не треба в ньому залазити в воду. Також люди використовують антидепресанти, і можна подивитися, біля якої країни їх більше», – повідомила Марушевская.
У той же час еколог зазначила, що під час дослідження були виявлено сліди ДНК деяких видів риб, які раніше вважалися зниклими у Чорному морі.
«Наприклад, європейського осетра, який десь в глибинах Чорного моря сховався, білуги. Це радує. Також наш унікальний морський заповідник - філофорне поле Зернова - де ростуть корали Чорного моря, червоні водорості, отримав вищу оцінку: було два, стало три . Зрозуміло, це ще не гарна оцінка, але хоча б воно вже не вмирає, а відроджується, розростається. У Грузії було помічено повернення чорноморської устриці, яка пропала майже повністю через рапани», – розповіла еколог.
Нагадаємо, що кілька тижнів тому очільниця МОЗ України закликала відмовитись від поліетиленових пакетів та запропонувала альтернативні екологічні рішення.