Скандал навколо Харківського тракторного заводу, рейдерське захоплення Кременчуцького НПЗ і мільярдні борги перед Татнафтою, а також негативний іміджевий шлейф не дозволять Ярославському претендувати на "Промінвест".
У цьому впевнений експерт Микола Волга, виконавчий директор АП "POLITCONSULTANT.org", пише Бигмир.
Як зазначає видання, вже місяць спостерігається підвищена активність навколо покупки "Промінвеста". Раніше керівництво російського Зовнішекономбанку повідомило про плани продати в першому півріччі 2017 років зо три дочірні банку: Глобекс, Связь-банк і Промінвестбанк.
Переговори про продаж останнього активізувалися після введення Національним банком України (НБУ) санкцій проти "дочок" російських банків: Сбербанк, ВТБ, БМ Банк, Промінвестбанк і VS Bank.
Що стосується "Промінвестбанку, то переговори про його продаж велися в декількох напрямках. Серед потенційних покупців фігурували бізнесмени Нурусулім Аркалаєв і Сергій Тронь, екс-глава СБУ Валерій Хорошковський, і угорський банківський холдинг ОТП. Судячи з усього, переговори завершилися нічим. В кінці квітня , як повідомила прес-служба НБУ, дві фізособи, громадяни України, подали в Національний банк України пакети документів для погодження набуття прямого істотної участі в ПАТ "Промінвестбанк". Це депутат Верховної радий и України Максим Микитась, а також засновник девелоперської компанії MosCityGroup Павло Фукс.
"Україна, вводячи санкції проти російського капіталу, швидше за все, розраховувала захистити свій банківський сектор від економічного впливу Росії. Тому сприяти продажу вельми одіозному, і векторно спрямованому на Росію олігархові навряд чи буде", зазначив Волга. До того ж, продовжив експерт, важелі є. "Відповідно до закону, НБУ перевіряє відповідність ділової репутації інвестора вимогам, встановленим нормативно-правовими актами регулятора, його фінансове становище і походження коштів", - зауважив експерт.
"А ось з діловою репутацією і фінансовим становищем інвестора Олександра Ярославського, якраз і проблеми. Ще при режимі Януковича він був найбагатшим харків'янином. Розпродаючи свої активи - продав Д. Фірташу черкаський" Азот ", а С.Курченко - ФК" Металіст " і модернізований повністю за державні гроші до Євро-2012 стадіон. А вже в 2014 році позбувся своєї частки в девелоперської компанії "XXI століття".
"За Ярославським є серйозний негативний іміджевий шлейф. Чого вартий скандал навколо рейдерського захоплення Кременчуцького НПЗ" Укртатнафта ", а також повернення і подальший перепродаж пакетів акцій, контрольованих татарськими акціонерами (56%), компаніям афільованим з групою" Приват "Коломойського і DCH Ярославського. сьогодні Татарстан судиться з Україною в європейських судах, вимагаючи компенсацію в $ 2,4 млрд, а також повернення втрачених акцій "Укртатнафти". Як запевняє сама компанія, їх грошима заволоділи шахрайським шляхом, з цим, звичайно, пу ть розбирається суд, але як то кажуть - не буває диму без вогню "- заявив Волга.
"Ще одна грандіозна тема - це кримінальні справи, пов'язані з експериментами над Харківським тракторним заводом. Зокрема, на заводі була проведена підготовка до демонтажу для подальшого вивезення до Росії обладнання ливарних цехів. До переправлення за кордон була підготовлена і технічна та конструкторська документація на продукцію заводу. Вивезти завод не вдалося завдяки втручанню СБУ, на ХТЗ в період з березня по квітень 2016 року було проведено чотири обшуки, в результаті були арештовані рахунки і майно підприємства. до речі, за данни м Міноборони, ХТЗ був монополістом в Україні з випуску тріснув - елементів підвіски гусеничної техніки. Припинення їх виробництва становило б загрозу безпеці країни. Власник групи компаній DCH Олександр Ярославський придбав контрольний пакет акцій ХТЗ у структур, які контролює російський олігарх Олег Дерипаска, до речі, він ж є кумом Ярославського. Покупку Ярославського ще тоді оцінили як іміджеву "рокіровку" - наче й завод продали в українські руки, але в той же час, російський олігарх Дерипаска зі поранив над ним контроль ", - заявив експерт.
Ярославський та Дерипаска
За словами Волгова, повністю немає ясності з мільярдними боргами, судами з банком ВТБ через те, що структури Ярославського не платили більше року відсотки по кредиту, банкрутством мережі "Караван" і головне, "Лекс холдингом", банкрутство якого, цілком можливо, завершиться тим, що майно Ярославського пустять з молотка. З огляду на все це, розглядати Ярославського як реального претендента на покупку "Промінвеста" навряд чи варто, йому необхідно спочатку розібратися зі своїми боргами і темними сторонами біографії, зазначив експерт.
"Можна припустити, що Ярославського можуть використовувати як підсадну качку. Навіть при поверхневій оцінці складно уявити собі Олександра Ярославського на чолі" Промінвеста ", - підсумував Волга.