Європейський парламент ухвалив резолюцію, що засуджує дії Росії, якими керує президент РФ Володимир Путін, які порушують права людини щодо кримських татар на окупованому півострові.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Інтерфакс-Україна.
У цьому документі євродепутати підтвердили "свою повну прихильність суверенітету, політичній незалежності, єдності і територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і її вільному і суверенному вибору слідувати європейським шляхом".
Європарламент "рішуче засуджує рішення так званого Верховного суду Криму заборонити Меджліс кримських татар і вимагає його негайного скасування", йдеться в резолюції.
Європейські депутати вважають, що це рішення є прямим і систематичним переслідуванням спільноти кримських татар, воно "політично мотивоване" і направлено на те, щоб "ще більше залякати їх законних представників".
На думку Європарламенту, заборона Меджлісу як "законного, представницького та визнаного корінним населенням Криму органу стане прецедентом для переслідувань, дискримінації, порушення прав людини і основоположних свобод стосовно цього населення". У той же час, наголошується в резолюції, це є спробою його вигнання з території історичної батьківщини.
Євродепутати висловили побоювання, що за визначенням Меджлісу як екстремістської організації підуть інші репресивні дії, передбачені російським кримінальним кодексом.
Відзначивши, що рішення щодо Меджлісу тягне за собою заборону проводити збори, публічно висловлювати в ЗМІ свою позицію, організовувати маніфестації і використовувати банківські рахунки, Європарламент закликав Європейський союз надати фінансову допомогу для діяльності "Меджлісу у вигнанні". Євродепутати також запросили збільшити допомогу для фінансування організацій, які виступають на захист прав людини в Криму.
У резолюції засуджуються "серйозні порушення свободи вираження, організацій та мирних зібрань, зокрема, під час традиційних пам'ятних заходів, як річниця депортації кримських татар тоталітарним режимом сталінського Радянського Союзу, і з нагоди заходів культурного характеру, які проводяться кримськими татарами".
Євродепутати засудили порушення свободи преси в Криму, особливо відкликання дозволу на роботу телеканалу кримських татар - ATR, і зажадали знову відкрити його, як і канал мовлення для дітей Lale, а також радіостанцію Meydan. На думку парламентаріїв, заходи проти цих ЗМІ позбавляють татарське населення Криму головних інструментів збереження культурної та лінгвістичної ідентичності. Євродепутати привітали створення нового телеканалу Millet і зажадали повної поваги його редакційної незалежності.
У документі нагадуються "несправедливості, жертвою яких протягом історії було корінне населення кримських татар, зокрема, масові депортації, що проводилися радянською владою, і позбавлення його земель і майна". Євродепутати жалкують, що "дискримінаційна політика, застосовувана сьогодні російською владою, заважає поверненню цих земель і майна або використовує їх як інструмент забезпечення підтримки (російської влади - Ред.)".
Резолюція закликає Російську Федерацію "пролити світло на всі випадки катувань в'язнів, незаконно заарештованих в Криму", зокрема, Ахтема Чіігоза, Мустафи Дегерменджі і Алі Асанова, і гарантувати їх безпечне повернення в Україну. Євродепутати повторили свій заклик звільнити Олега Сенцова і Олександра Кольченка.
Європарламент підтвердив засудження приєднання Криму до Росії як "акту, який порушив міжнародне право". Він висловив "свою рішучу відданість політиці невизнання незаконної анексії Криму та накладеним після цього на Росію санкціям". Євродепутати вимагають розширення "чорного списку" осіб, які підпадають під ці санкції, як наслідок заборони Меджлісу. Вони закликали всі країни ЄС суворо дотримуватися цього списку.
У резолюції висловлено співчуття щодо візитів до Криму без згоди українського уряду ряду політиків з держав-членів Європейського союзу, в тому числі депутатів національних і європейського парламентів, і міститься заклик надалі утримуватися від подібних візитів.
Європарламент "закликає всі сторони негайно приступити до мирної реінтеграції окупованого Кримського півострова в український правовий простір за допомогою політичного діалогу і в повній відповідності з нормами міжнародного права".
На думку європейських парламентаріїв, "відновлення контролю України над півостровом має фундаментальне значення для відновлення відносин співробітництва з Російською Федерацією, в тому числі для скасування санкцій, пов'язаних з приєднанням Криму".
Європарламент "закликає забезпечити постійний і безперешкодний доступ до Криму відповідних міжнародних органів з прав людини з метою моніторингу ситуації в цій галузі".
Він "вітає ініціативу України про створення міжнародного механізму переговорів в форматі "Женева-плюс" для відновлення суверенітету України над Кримом, який повинен включати в себе безпосередню участь ЄС, і закликає РФ розпочати переговори з Україною та іншими сторонами на предмет деокупації Криму, зняти торгове і енергетичне ембарго, скасувати надзвичайний стан в Криму".
Депутати закликають виконавчі органи ЄС посилити тиск на Москву, щоб та відкрила міжнародним організаціям доступ до Криму для моніторингу ситуації з правами людини.
Європарламент підтвердив "свою гарячу стурбованість в тому, що стосується ситуації представників ЛГБТ-спільноти в Криму, яка чутливо погіршилася після анексії цієї території Росією".
Нагадаємо, в окупованому Росією Криму вранці 12 травня почалися обшуки будинків мусульман у Бахчисараї, люди просять про допомогу.
- Категорія
- Україна
- Дата публікації