Наприкінці минулого року редактори американського словника «Merriam Webster» обрали «фемінізм» словом року. Це, мабуть, найкраща ілюстрація тих змін, які відбулися в останні роки у суспільстві, зокрема, збільшення ролі жінок в управлінні бізнесом та державою.
«В порівнянні із 2016 роком словом «фемінізм» цікавилося на 70% більше користувачів. Воно обійняло перше місце серед запитів до нашого словника», – говориться в повідомленні редакторів. Слово року обирають в грудні кожного року, причому оцінюють не тільки кількість пошукових запитів, а також актуальність для суспільних процесів.
Фемінізм став актуальним не тільки через політичні події, але й завдяки реформам у бізнесі. Минулого року медіакорпорація BBC, а пізніше і інші британські компанії оприлюднили статистику зарплат, яка продемонструвала розрив у доходах між чоловіками та жінками. Зараз набирає обертів кампанія із поступового скорочення та подальшої ліквідації цього розриву. Боротьба жінок за свої права змусила суспільство знову заговорити про проблемі рівності, зокрема в бізнесі.
В Україні одним з головних досягнень в напрямку забезпечення гендерної рівності стало скасування переліку важких робіт, які за законом не могли виконувати жінки. Як заявили в Міністерстві охорони здоров’я, цей документ було ухвалено ще в 1993 році і за чверть сторіччя він втратив актуальність. Список складався з більш ніж 400 офіційно заборонених професій. Законодавці говорять, що жінки все одно їх обіймали, проте неофіційно, тому скорочення застарілого документу дозволить їм відчувати себе більш захищеними.
Більшість заборонених професій відносилася до важкої промисловості, проте були й неочікувані, такі, наприклад, як водій автобуса чи машиніст у метро. Також жінкам забороняли займати декілька спеціальностей на морському транспорті, і це, на думку науковців, робило дискримінацію ще й економічною.
Даючи інтерв’ю українському сайту «50 відсотків», радник президента Марія Гайдар зазначила, що жінки можуть вносити власні правила в управлінні – більш гнучкі і менш конфліктні. Поки це не завжди вдається – вони грають за чоловічими правилами.
«Нам не потрібні жінки, що поводяться як чоловіки, нам потрібні саме жінки: в питаннях родини, в соціальній галузі, в сценаріях вирішення конфліктів. Ті ролі, що жінки грають у владі, не збігаються з тими ролями, які жінки фактично грають в суспільстві і не відображають потенціал жінок», – говорить Гайдар.
Жінкам доводиться одночасно робити дві справи – виховувати дітей і не забувати про кар’єру, тому дуже важливим є не тільки рівність в питаннях заробітної платні, але також дитяча і соціальна інфраструктура. Саме тому одним із головних напрямків у питанні соціальній відповідальності бізнесу на Побузькому феронікелевому комбінаті є матеріальна підтримка молодих матерів, виховання їхніх дітей в дитячих садках, оздоровлення в літніх таборах і на курортах. За останні 10 років в селищі Побузькому, де комбінат є основним роботодавцем, вдвічі зросла народжуваність.
Не забувають на Побузькому феронікелевому комбінаті і про кар’єрні можливості для жінок – вони складають близько третини трудового колективу підприємства. «Жінки працюють на різних посадах – і лаборанти, і технологи, і транспортувальники, і машиністки. Хоча з минулого року усі обмеження для жінок прибрані, їх поки не побачиш поблизу металургійних та доменних печей через надважкі умови праці. Якщо вони висловлять бажання працювати горновим феросплавних печей чи ливарником, та зможуть впоратися із нормативами, це цілком можливо», - говорить генеральний директор ПФК Олег Беспалов.
«Але для жінок із металургійною спеціальністю на виробництві доволі багато іншої роботи, яка не пов’язана із настільки важкими умовами. Ми також готові навчати жінок – беремо людину без професії, вчимо її і працевлаштовуємо. Деяким жінкам, чиї професійні амбіції вище за роботи на комбінаті, ми допомагаємо отримати освіту. З 2005 року таких було близько сорока. Зараз вони працюють лікарями, вчителями чи іншими спеціалістами і беруть активну участь в житті комбінату», – розповідає він.
Заступник головного інженера з охорони навколишнього середовища Побузького феронікелевого комбінату Ганна Максимчук (Погорелюк) свого часу отримала вищу освіту завдяки підприємству.
«Коли я закінчувала школу, то не могла остаточно обрати кар’єрний шлях, і допоміг мені в цьому комбінат. На виробництві був потрібний еколог, отже мені запропонували поступити на факультет екології і охорони навколишнього середовища Національної металургійної академії, а потім працевлаштували. Моя робота дуже важлива для мене, тим паче тут, на виробництві, я зустріла чоловіка. Він також отримав освіту за рахунок компанії і працює тут старшим майстром. А ще нещодавно в нас народився син. Мабуть, він також буде металургом», - розповідає Ганна.
Дбайливе ставлення до жінок є частиною концепції сталого розвитку, якої неухильно дотримується Побузький феронікелевий комбінат. Важливе значення мають не тільки і не стільки прибутки компанії, але також контекст і суспільство, в умовах якого працює підприємство.
На комбінаті дотримуються принципів гендерної рівності і максимально сприяють реалізації жінками своїх прав. ПФК прагне виконувати усі міжнародні норми, оскільки власником підприємства є міжнародна компанія Solway Investment Group, її ключові компанії зареєстровані в Швейцарії, Люксембурзі та на Мальті. 100 % статутного капіталу належить громадянам ЄС.
Ще в 2004 році влада Євросоюзу рекомендувала усім підприємствам включити до пріоритетів розвитку гендерні питання, зокрема забезпечення рівних зарплат, створення для працюючих родин дружніх умов і надання жінкам більших можливостей у плануванні та розвитку професійної кар’єри. Ці рекомендації не відносяться до ПФК безпосередньо, тому що Україна не є країною-членом ЄС, проте можуть розглядатися як орієнтири розвитку.
Також захист прав жінок відбувається через профспілку металургів і гірників, де серед іншого працюють комітети з питань охорони праці та здоров’я, а також по роботі серед жінок та охороні материнства. Профспілка опікується захистом інтересів не тільки працівників, а також членів їх сімей.
«Врахування інтересів трудового колективу, зокрема ефективний захист прав жінок, реалізація їхніх професійних бажань та надання можливостей для особистого розвитку – це щоденна практика на нашому комбінаті», – стверджує Олег Беспалов.
Важка промисловість є традиційно чоловічим бізнесом, але сьогодні кількість жінок в трудовому колективі ПФК (близько 28% колективу) можна порівнювати із закордонними колегами. Зокрема, в металургійній компанії ArcelorMittal Flat Carbon USA жінки складають 20% постійних працівників і десь 10% з тих, хто працює із погодинною оплатою. Станом на 2011 рік в гірничодобувній промисловості в країнах Латинської Америки працювало близько третини жінок згідно даних Світового банку. Також станом на січень 2016 в Євросоюзі частка жінок в промисловості становила 16%, а в енергетиці – 19%.
Втім в Європі в останні роки боротьба за гендерні квоти перейшла на новий рівень – інституції ЄС рекомендували збільшити представництво жінок в керівництві компаній. Так, у німецькій корпорації Georgsmarienhütte Group, яка в тому числі займається важкою промисловістю, в 2017 році поставили за мету забезпечити, щоб жінки обіймали 19% керівних посад першого рівня та 17% керівних посад другого рівня. Ці рекомендації можуть стати наступною ціллю для Побузького феронікелевого комбінату.
Автор: Ігор Олейник