У понеділок, 26 жовтня, білоруські силовики за наказом нелегітимного президента Олександра Лукашенко продовжують жорстко придушувати масштабні протести, на які вийшли тисячі білорусів замість роботи і навчання. Жителі Білоруси масово приєдналися до оголошеного опозицією страйку, так як мають намір домагатися повалення диктатора, який незаконно захопив владу в країні. Силовики використовують проти мирних громадян світлошумові гранати, стріляють по ним гумовими кулями і загрожують застосовувати бойову зброю. На ситуацію оперативно відреагувала влада Євросоюзу. Офіційний представник глави дипломатії ЄС Жозепа Борреля Петер Стано повідомив, що ЄС уважно стежить за тим, що відбувається в Білорусі і підтримує страйк, так як білоруси мають на нього законне право. Він також прокоментував рішення Лукашенко силою розганяти людей і нагадав йому, що Брюссель вже готує другий пакет санкцій. Стано підкреслив, що вони будуть оперативно введені, якщо Лукашенко все ж таки зважиться використовувати бойову зброю під час масових протестів. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу головного європейського дипвідомства.
"Право на страйк - основне право, його треба поважати. Як ми неодноразово заявляли, ми стурбовані використанням насильства проти мирних маніфестантів і взагалі діями білоруської влади, яка до сих пір не йде на інклюзивний діалог заради пошуку розв'язання кризи в країні", - відреагував на ситуацію в Білорусі Стано.
Він попередив Лукашенко, що в черговий пакет санкцій включать самого Лукашенка. Даний етап санкцій, за словами спікера Борреля, обговорюється і як тільки буде досягнуто згоди щодо остаточного списку, то санкції будуть затверджені.
Нагадаємо, масштабні протести в Білорусі тривають вже третій місяць. Вони почалися 9 серпня після президентських виборів, результати яких не визнали жителі країни і міжнародне співтовариство. Білоруси вимагають скасувати підсумки виборів, на яких, за даними ЦВК, переміг Лукашенко і результати яких не визнав Євросоюз, відправити старе керівництво у відставку і провести нові вибори, а також притягти до відповідальності силовиків за жорстокі розгони мітингів.
Незважаючи на те, що майже весь світ, крім Росії і ще деяких країн, які не визнають легітимність Лукашенко, білоруський диктатор 23 вересня влаштував таємну інавгурацію і оголосив себе президентом Білорусі. Жителі країни обурені тим, що відбувається - вони рішуче налаштовані повалити режим Лукашенка.
Головна суперниця білоруського диктатора Світлана Тихановська через те, що Олександр Лукашенко, незаконно оголосив себе президентом Білорусі добровільно не залишив президентський пост і не звільнив всіх політичних бранців, вирішила влаштувати загальнонаціональний страйк з 26 жовтня. Вона закликала всіх білорусів не ходити на роботу і навчання, а замість цього проводить протестні акції проти нелегітимної влади. Вона пообіцяла, що коли "відновить законність в країні", то анулює білорусам всі штрафи за несплату комуналки, всі судимості і адміністративні штрафи, які ставив режим Лукашенка. Також Тихановська запевнила, що відновить на роботі без перерви стажу і вислуги тих, хто був звільнений в ході протестів, а всі, хто утримувався на роботі виплатами за контрактами, отримають фінансові амністії.
Важливо відзначити, що 26 жовтня в Білорусі розпочався загальнонаціональний страйк. У ньому беруть участь співробітники ряду державних підприємств, наприклад, «Гродно Азоту», Мінського тракторного заводу, Мінського електротехнічного заводу, Мінського заводу колісних тягачів і «Белоруснефть». До страйку приєдналися робітники багатьох приватних компаній. Деякі з них оголосили 26 жовтня вихідним днем, інші пішли на безстрокові канікули або закрилися через технічні причини, наприклад, на інвентаризацію. Серед них - медичні центри, магазини, бари, кафе, тренажерні зали, турфірми, салони краси і сервісні центри.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Путін різко змінив позицію щодо Білорусі. Він в черговий раз підтвердив, що веде таємну гру з Лукашенком.