Міжнародний дипломатичний скандал, який влаштував Олександр Лукашенко, набирає обертів. На скандальну висилку дипломатів Польщі і Литви з Білорусі миттєво відреагувала владаЄС, яка поставила Мінську новий ультиматум. Зокрема, Високий представник ЄС Жозеп Боррель терміново зателефонував міністру закордонних справ Білорусі Володимиру Макею і зажадав пояснити висилку дипломатів європейських країн, а також закликав припинити репресії проти учасників протестів і прийняти спільний візит голови ОБСЄ від Албанії і керівника майбутнього головування ОБСЄ від Швеції для пошуку мирних шляхів виходу з кризи. Про що домовилися Боррель і Макей, повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу Європейської служби зовнішніх дій.
"Високий представник ЄС закликав владу Білорусі почати інклюзивний національний діалог. В зв'язку з цим він наголосив на підтримці з боку ЄС пропозиції Албанської головування ОБСЄ і майбутнього Шведського головування ОБСЄ (з 2021 - ред.) сприяти діалогу в Білорусі шляхом спільного візиту, і закликав Білорусь прийняти це пропозиція ", - йдеться в повідомленні.
Боррель також висловив повну солідарність ЄС з Польщею та Литвою щодо необґрунтованої вимоги білоруської влади відкликати своїх послів і значно скоротити їх дипломатичні представництва в Мінську. Він підкреслив, що країни ЄС єдині в своїй позиції по ситуації в Білорусі, а спроби білоруської влади завдати удару по деяким країнам-членам ЄС, за його словами, не приведуть до ослаблення єдності ЄС - Євросоюз продовжить підтримувати незалежність і суверенітет Білорусі, законні вимоги білоруського народу і поважати його права і демократичний вибір.
Макей в свою чергу підкреслив, що Мінськ готовий до рівноправного діалогу з ЄС, а також назвав безперспективними і непродуктивними санкції проти режиму Лукашенка в розрізі розвитку подальших відносин. Що стосується висилки дипломатів Польщі і Литви, то Макей назвав цей крок відповіддю, яка викликана нібито особливою негативної роллю, яку керівництво зазначених країн вирішило грати в відношенні Білорусі. Він запевнив, що ці заходи "жодним чином не спрямовані проти ЄС".
Як відомо, про рішення Лукашенко скоротити число польських і литовських дипломатів в Білорусі стало відомо 2 жовтня. У МЗС Білорусі для цього були викликані посли Польщі та Литви, від яких зажадали до 9 жовтня "привести до паритету з білоруських закордонних у відповідних країнах склад своїх дипломатичних представництв". У литовських дипвідомствах режим Лукашенко вимагає скоротити штат послів з 25 до 14 осіб, а в польських - з 50 до 18 осіб. При цьому 5 жовтня Білорусь відкликала своїх послів з Польщі та Литви після того як Вільнюс ввів національні санкції проти білоруських чиновників, а також проти нелегітимного глави держави Лукашенко, а Варшава офіційно повідомила, що теж розмірковує про свої санкції.
Напередодні, 9 жовтня, Польща і Литва у відповідь на вимогу Лукашенко відкликали частину своїх дипломатів з Білорусі. Відомо, що дипмісію Польщі скоротили на 32 діпломата, Литви - на 5.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Румунія і Велика Британія вирішили екстрено відкликати своїх послів з Білорусі у відповідь на рішення Лукашенко вислати польських і литовських дипломатів. Таким чином офіційні Лондон і Бухарест жорстко відповіли на дипломатичний тиск офіційного Мінська щодо країн ЄС.