Світові лідери пильно стежать за ситуацією в Білорусі, де виникли масові протести після виборів президента. Багато країн ЄС не визнають результати голосування, згідно з якими за офіційними даними ЦВК РБ переміг Олександр Лукашенко з 80% голосів. Євросоюз вважає вибори нечесними і сфальсифікованими, як і тисячі білорусів, які виходять на масштабні мітинги, домагаючись відставки Лукашенка. Щоб покарати офіційний Мінськ за фальсифікацію виборів і насильство проти мирних демонстрантів, глави МЗС країн Євросоюзу зібралися на неформальну зустріч, на якій затвердили санкції проти вищого політичного керівництва Білорусі. У список увійшли 20 осіб, але чи є в ньому Олександр Лукашенко, поки невідомо. Перші подробиці про рішення ЄС щодо Білорусі, повідомив верховний представник ЄС із зовнішньої політики і безпеки Жозеф Боррель за підсумками засідання, передає ONLINE.UA з посиланням на DW.
"Міністри (закордонних справ країн ЄС - ред.) досягли політичної домовленості про введення персональних санкцій проти певних осіб в Білорусі, які були причетні до фальсифікацій виборів і подальших насильницьких дій. Ці санкції будуть спрямовані проти вищого політичного керівництва. ЄС введе ці санкції настільки швидко, наскільки це можливо", - повідомив Боррель.
Представник ЄС уточнив, що початковий список санкцій проти високопоставлених осіб Белурсі був коротким, але тепер він збільшився до 20 прізвищ. Боррель не виключає, що список може бути розширений в залежності від розвитку подій.
"Ми хочемо застосувати прогресивний підхід проти людей, які дуже активно залучені в таку діяльність, як фальсифікація виборів і недопустимі репресії щодо учасників протестів. Щоб вони побачили: якщо мій колега потрапив під санкції, то це якесь попередження і для мене. Це те, чого ми хочемо досягти з допомогою санкцій ", - пояснив позицію ЄС Боррель.
Прихильники жорстких санкцій проти самого Лукашенка і його режиму розчарувалися рішенням глав МЗС країн ЄС. Зокрема, глава МЗС Литви Лінас Лінас Антанас Лінкявічюс назвав рішення країн ЄС щодо санкцій "занадто символічним", так як його не можна назвати серйозною реакцією. Глава МЗС Чехії Томаш Петржічек при цьому впевнений, що під санкції повинен потрапити Лукашенко, навіть якщо на даний момент його не включили в список.
Втім, поки невідомо, коли введуть санкції проти соратників Лукашенка - список остаточно не визначений, він до цих пір розробляється робочими групами, які повинні надати остаточний список осіб через тиждень.
Як відомо, в тому, що білоруси нарешті захотіли свободи і демократії, Лукашенко звинувачує Європу. Він переконаний, що протестними акціями "керують ляльководи з-за кордону" і навіть знайшов в цій ситуації "український слід". У зв'язку з цим президент Білорусі звернувся до російського лідера Володимира Путіна з проханням про допомогу. Путін вже повідомив, що сформував резерв із співробітників правоохоронних органів, які допоможуть Білорусі "при необхідності".
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що в ЄС заявили, що не хочуть перетворювати Білорусь в другу Україну.