В Євросоюзі готови вжити радикальних заходів після того, як Угорщина і Польща заблокували прийняття довгострокового бюджету і фонду відновлення. Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн намір жорстко присікти спроби Будапешта і Варшави порушити принцип верховенства законів ЄС, тому запропонувала президенту Європейського парламенту Давіду Сассолі врятувати фонд відновлення та посилити співпрацю 25 країн, виключивши з фонду Угорщину і Польщу. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Politico.
В офіційному Брюсселі нагадали, що пропонований фонд відновлення в розмірі 750 млн євро є частиною більш великого фінансового пакету на суму 1,8 трлн євро, який також включає Багаторічну фінансову основу на 2021-2027 роки, але доступ до нього полностю зв'язали з дотриманням верховества права , з чим у Будапешта і Варшави, як говориться у звіті комісії ЄК, є певні проблеми. Але з вето Польщі і Угорщини Євросоюз не збирається миритися і йти на будь-які поступки. В Єврокомісії попередили, що вже розробляють альтернативні рішення, включаючи розширення співпраці в рамках законодавства ЄС, і вони будуть прийняті дуже швидко, якщо Угорщина і Польща збережуть своє вето.
"Ми не прийшли до остаточної думки про те, яке з цих рішень слід прийняти. Поки залишається «центральний сценарій», згідно з яким протистояння з Польщею і Угорщиною може бути розрішено на зустрічі лідерів ЄС, запланованої в Брюсселі на 10-11 грудня", - наводить джерело слова високопоставленого чиновника ЄК.
Як відомо, влада Польщі та Угорщини виступають проти встановлення залежності між доступом до грошей Євросоюзу і дотриманням верховенства права. Справа в тому, що ці країни знаходяться під офіційним процесом ЄС, які розслідують порушення принципів незалежності судів, ЗМІ та неурядових організацій. Якщо порушення верховенства права Польщею і Угорщиною будуть встановлені, то вони втратять доступ до десятків мільярдів євро в фондах Європейського Союзу, тому вони вирішили накласти вето на бюджет.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн попереджала Польщу й Угорщину, що не дозволить їм вирішувати власні проблеми за рахунок мільйонів європейців, які потребують допомоги в період пандемії коронавіруса. Зі своїм запереченнями вона запропонувала Будапешту та Варшаві звернутися в суд.