У неділю, 12 січня, Тегеран нова хвиля масових протестів через збитий український Боїнг-737 авіакомпанії МАУ. Тисячі людей вийшли на вулиці міста, вимагаючи відставки влади, яка допустила трагедію і приховувала свою "помилку". У зв'язку з протестами на вулиці міста вивели спецназ - силовики застосували проти протестувальників сльозогінний газ, світлошумові гранати, водомети і кийки, виникли сутички. Фото і відео протестів в Тегерані публікують очевидці в соцмережах, передає ONLINE.UA.
"Якщо український літак був вражений однією ракетою, то довіру громадськості було уражено тисячами ракет. Людську помилку можна зрозуміти, але нечесність з людьми - ніколи", - говорять протетстувальники, обурені тим, що влада Ірану три дні приховувала і заперечувала свою причетність до авіакатастрофи МАУ.
Протести активно підтримують іранські ЗМІ, які освітлюють події в Тегерані. Зокрема, заголовок недільного випуску іранської помірної газети Etemad daily говорить - "Вибачся і подай у відставку", а газета Jomhuri-ye Eslami написала в редакційній статті - "Ті, хто затримав оприлюднення причин авіакатастрофи і підірвав довіру людей до істеблішменту, повинні бути звільнені або повинні піти у відставку".
Повідомляється, що вранці іранська влада на вулиці вивела ще більше поліції, яка розганяє протестантів. Проти людей, які скандують "Смерть диктатору!" і вимагають відставки керівництва країни, включаючи верховного лідера Алі Хаменеї, силовики застосовують спецзасоби. При цьому учасники акції протестів продовжують вимагати судового переслідування винних військових і посадових осіб, винних у авікатастрофа МАУ в Ірані, і виступають проти Корпусу вартових ісламської революції, який взяв на себе відповідальність за збитий український літак.
Іранці обурені діями влади своєї країни. Вони називають чиновників "брехунами" і наполягають, що винні в катастрофі літака МАУ мають бути покарані.
"Відставки недостатньо, нам потрібна справедливість", "КВІР, ганьба тобі, відпусти нашу країну", "Геть диктатора", - скандують іранці на масові протести, які, крім Тегерана, проходять в Кермані, Ширазі, Баболі і Хамадані.
Важливо відзначити, що під час масових протестів у Тегерані іранські силовики заарештували посла Великої Британії в Ірані Роберта Макейра. Дипломата звинуватили його в "підбурюванні до протестів і провокації радикальних дій". Через кілька годин його відпустили, але з умовою, що він дасть пояснення іранським правоохоронцям.
МЗС Великої Британії засудив затримання свого посла і назвав це порушенням міжнародного права. Сам же Роберт Макейр розповів, що не брав участі ні в яких демонстраціях, а прийшов на акцію пам'яті загиблих в катастрофі Боїнга-737 авіакомпанії МАУ 8 січня. Він назвав нормальним бажання віддати їм шану і зазначив, що деякі жертви катастрофи були британцями.
Раніше масові протести в Тегерані, що спалахнули після визнання Іраном провини за збитий український літак, підтримав президент США Дональд Трамп.
"Відважному і багатостраждальному іранському народу: я підтримую вас з самого початку президентства, і мій уряд буде продовжувати підтримувати вас. Ми уважно стежимо за вашими протестами. Ваша сміливість надихає", - написав американський лідер в Twitter і продублював своє повідомлення перською мовою в Facebook.
Як повідомляв ONLINE.UA, президент України Володимир Зеленський терміново звернувся до українців після розмови з президентом Ірану Хасаном Рухані щодо авіакатастрофи МАУ. Український лідер повідомив, що Рухані офіційно вибачився перед усіма за збитий український літак і пообіцяв покарати всіх винних у трагедії, яка забрала життя 176 людей.