У першому випуску з циклу етерів «Свідомі про несвідоме» на ютуб-каналі ONLINE.UA доктор психології Василь Мосійчук та клінічний професор психології Віталій Луньов обговорили з журналістом Олександром Лірчуком найактуальніші психологічні питання, які виникли в українців на тлі повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.
Джерело: «Свідомі про несвідоме»
Що допомогло українцям вистояти під час війни з Росією
За словами Василя Мосійчука, він уважно спостерігав за українцям та їхніми діями після початку повномасштабної війни.
Я здивувався цьому синдрому, волонтерству, всьому українському. Віршик називається «Тут і зараз», я тоді його написав, він в мене з'явився:
Греби веслом, там де ти є,
Греби не для себе, греби для всіх, хто поруч є,
Язик під піднебіння, дій, мовчи, куй перемогу світла на Землі...
Мосійчук зазначає, що у своєму вірші він описав українських громадян, яких бачив навколо, яким вдалося заради спільної перемоги над ворогом стати одним цілим.
Я здивувався... Я бачив людей, але не бачив в них страху. Спочатку був страх, а потім люди вийшли з цієї кризи, вони не зламались. В перші дні був страх за близьких, більший, ніж за власне життя. Я побачив, що люди не бояться смерті... До того ж тут і зараз, нація наша тут і зараз, це не просто нація українців, це вселенська свідомість, яка діє через нашу націю, яка для мене свідомість – це милість, - поділився своєю думкою з цього приводу доктор психологічних наук.
Як інші нації почали сприймати українців після початку повномасштабної війни
Олександр Лірчук поцікавився у експертів, як тепер інші нації сприймають українців, яким за короткий проміжок часу довелося пройти через стільки випробувань та криз.
Ми зараз живі свідки того, чого люди бояться найбільше – це смерть і війна. І під час зустрічі з нами неминуче запускається такий наратив смерті, війни, небезпеки, несправедливості, але головне – смерті. Війна - це все одно смерть... Але ми мудра нація. Ми виросли у цій культурі. Ми сьогодні говоримо те, що дала ця культура нам: дала міцність духу, дала мудрість, об’єднала всіх нас, на захист своєї культури. Культура – таке гарне слово. І хто б до нас не приїхав, він теж буде відрізнятись, бо наша культура і їхня культура – різні, – зазначив Василь Мосійчук.
Експерт звернув увагу на те, що ще одна дуже гарна риса нашої культури – це працьовитість, адже щоб щось мати – потрібно працювати, а не бути загарбником.
Ми світу потрібні, такі українці світу потрібні, бо вони до цього світу щось додадуть... Ми нація, нація сильна духом, що не дала злу знищити культуру, яка дуже важлива і європейцям, бо культури повинні обмінюватись, а не знищуватись і захоплюватися, – наголосив Василь Мосійчук.
На переконання доктора психологічних наук, ніхто й ніколи не зможе стерти з пам'яті людства подвиг української нації, який вона зробила та продовжує робити заради спільної перемоги добра та світла над злом.