Хвалилися валізами грошей від Путіна: хто і як почав війну на Донбасі
Категорія
Україна
Дата публікації

Хвалилися валізами грошей від Путіна: хто і як почав війну на Донбасі

Хвалилися валізами грошей від Путіна: хто і як почав війну на Донбасі
Джерело:  online.ua

Андрій Шаповалов - єдиний з депутатів Луганської облради, хто два роки тому, в березні 2014-го, проголосував проти рішення регіоналів визнати українську владу нелегітимною. У резолюції були погрози покликати на допомогу «братський народ Росії». Як ми знаємо тепер - регіонали не жартували. А Андрій переконував з трибуни: «Я вас прошу - не допустіть війни!»
Андрій Шаповалов зараз очолює Луганську обласну телерадіокомпанію, багато років пропрацював луганським кореспондентом каналу ICTV. Виявляв інтерес до політики, що призвело його до депутатства в Луганській обласній раді.
Луганська облрада, як і все в цьому місті, була створена за комуністичними кальками, депутати звикли голосувати одностайно. Намагалися триматися з більшістю навіть представники опозиційних партій. Виступити проти Партії регіонів у Луганську означало просто поставити хрест на своєму бізнесі, різко потрапити в маргінали. Під час громадянського протистояння, коли джентльменам удачі роздали зброю - це ще й загроза життю. Така була вага цього єдиного голосу «проти», коли Луганщина вже поринала в війну.
Андрій Шаповалов розповів журналісту ONLINE.UA про подробиці сепаратистського перевороту в Луганську.
- Андрію, давай перед розмовою про події того дня, про голосування, згадаємо атмосферу Луганська початку березня 2014-го. У центрі мітингують люди з російськими прапорами, проводять акції луганські євромайданівці. Єфремов (голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді) виступає перед натовпом з гаслами: «Відстоїмо - не віддамо!» А що можна сказати про приховані механізми цього процесу? Ти знав щось таке, чого не знали інші?
- Я вже точно знав, що по Лутугинському району (Луганська область, - ONLINE.UA) вербують гопників в банди. У мене були знайомі, які займаються будівельним бізнесом. Я у них щось уточнював по будівництву, для себе зробити потрібно було. Знайомий виконроб розповів, що робітники вже зайняті: «Хлопцям запропонували по «сотці» в день, якщо просто понишпорити, а 500 гривень - якщо з бойовими діями!» Ось такий мені цінник озвучили. Це запропонували людям, які різноробочими по 50 гривень в день отримували! І вони зраділи «новим можливостям», тим більше пообіцяли їм видати мало не по «волині»!
А ще до того часу, мені джерело повідомило, Арсен Клінчаєв (депутат Луганської облради, провокатор, брав участь в бійці в Верховній Раді, неодноразово затримувався за хуліганство міліцією, поставив російський прапор над будівлею Луганської ОДА - ONLINE.UA) зібрав в готелі «Слов'янська» свою братву і похвалився, що привіз з адміністрації президента Росії валізи з «лаве». Закликав до дій: піднімайте актив, налаштовуйтесь, тепер будемо рвати «бандерлогів»! Джерело - людина розумна, пообіцяв і відеозапис з мобільного, але потім «стух» - побоявся, що вирахують.
Читайте також: После пыток спина у меня была цвета флага ДНР — волонтер о захвате Донбасса
Уже пішли провокації, 22 лютого брати Серпокрилова (луганські активісти, помічені в організації замовних політичних акцій - ONLINE.UA) імітували для ТВ взяття «правосеками» облдержадміністрації, тобто перші бійки були. Масштаб майбутньої війни я, звичайно, не уявляв тоді, але ось те, що відбулося в день народження Тараса Шевченка, 9 березня, коли гопники напали на євромайданівців, цього хотілося уникнути.
Я побоювався, що Арсен Клінчаєв зі своєю братвою реально влаштує побоїще. Євромайданівці, при всій повазі - не кулачні бійці. Тим більше, проти орків з дринами - їх би всіх перемололи. І ось я думав, що це протистояння можна вирішити в площині переговорній. Для цього і виступив на сесії 2 березня.
Андрій Шаповалов
- Розкажи про ці дні! Перед сесією же був проросійський мітинг, на якому висунули вимоги до Луганської облради?
- Так, за день до сесії, 1 березня, на Радянській був мітинг «Російська весна», ми там знімали для ICTV. Там була озвучена резолюція, яку збиралися затвердити 2 березня - на позачерговій сесії. Виступали депутати облради (Мірошник і інші), бійці «Беркута», які приїхали з Києва. Депутати облради, регіонали пообіцяли прийняти цю резолюцію на позачерговій сесії облради.
1 березня 2014 року. Мітинг в Луганську


Ясна річ, що самі вони цю резолюцію і склали, але був задіяний такий обхідний маневр: це не регіонали резолюцію придумали, а «Народна рада Луганщини».
- Що це за «рада»? Що ти знав про її «обличчя»?
- Ти ж обличчя цих «простих луганчан» бачив на відео? А я їх спостерігав постійно, і розумів - це добром не закінчиться.
На чолі руху поставили Харитонова і Любу Корсакову (Олександр Харитонов - «народний губернатор Луганщини», Любов Корсакова - глава луганських «вітренківців» - ONLINE.UA). З Корсаковою я був знайомий давно, а Харитонова не знав взагалі. Що це за опудало! Боже, коли я на нього глянув, ну куди такого «губернатора»! У нього обличчя важкого алкоголіка, з психічними розладами, чи то родові травми у нього... Коротше - особа дебіла! Ось вони на сесії в облраду і ходили, боролися за «простих луганчан».«Народний губернатор Луганщини» Олександр Харитонов
Потім, 1 березня ввечері, з облради подзвонили: «Андрію Анатолійовичу, приходьте на сесію!» Я довго думав: чи йти взагалі? 2 березня в мене був день народження. І ось я до другої ночі сновигав по хаті, курив, передзвонювався з друзями, колегами. І більш досвідчені старші товариші говорили: «Ми не підемо і тобі не радимо!» І скажу, вночі я так рішення і не прийняв. А вранці дружина привітала з днем ​​народження, попрасувала светра, і я сказав: «Ну добре, я з'їжджу по-швидкому, скажу, що думаю, і повернуся до гостей!»
На сесії більшість ці події серйозно не сприймали. Все було легко, жартома, хіханьки-хаханьки. До виступу я не готувався, заявився, і Валерій Голенко, голова облради, відтягував мій виступ до останнього. Всі вже відвиступались. Потім полізли виступати хворі на голову депутати-пенсіонери, ректор Аграрного університету Валентина Ткаченко. Уже середина дня, дружина телефонує - де ти? Думаю, швидше б проголосувати і звалити звідси.
І резолюція ця голосувалася два рази. Перший раз з неї прибрали гострі моменти, мітингувальники не випустили депутатів, сказали: «Не піде! Ідіть переголосовувати!» У другій редакції вже були слова «залишаємо за собою право звернутися за допомогою до братнього народу Російської Федерації». Через що Іванов (луганчанин Сергій Іванов, блогер - ONLINE.UA) подав скаргу в прокуратуру: рішення незаконне, прийняте під тиском.
- Тобто ти проголосував перший раз «проти» і хотів вже йти?
- Так. Я хотів разом з журналістами вийти, я ж ще з оператором ICTV був - але мене закинули назад. І ми тоді з Андрієм недоважили (луганський підприємець, депутат облради - ONLINE.UA), зчепилися на сходах - мовляв, іди тепер пояснюй, ви вчора народу локшини на вуха навішали! Він: «Іди ти пояснюй!» - «Мені, зрозуміло, туди сунутися не можна, це ж ваші кенти!» Така перепалка була, запам'яталася ...
Читайте також: Ждал, когда этот Донбасс снесут c лица земли — рассказ луганчанина
А вже вечір, рідні хвилюються. Дзвоню начальнику луганської міліції Гуславському: «Володимире Станіславовичу, мені якось треба вийти! Я вже проголосував, переголосовувати не хочу!» Він відповідає: «Ми ніяк не можемо тебе вивести, тобі найбезпечніше сидіти там!» В цей час переписали резолюцію, посилили її - і знову поставили на голосування.
Я в цей час посварився на другому поверсі з Корсаковою і Харитоновим, які замкнулися в залі. Я грубо дуже розмовляв: ви тут в якості гостей, і ваш голос навіть не дорадчий. Дах зірвало: мовляв, гопота всяка сюди лізе, хто вам взагалі дав право представляти Луганщину?
Виступ Шаповалова:
##### VIDEO_861576 #####
З ВИСТУПУ АНДРІЯ ШАПОВАЛОВА:

Я хочу почати свій виступ з пропозиції: вшанувати пам'ять загиблих - і з одного, і з іншого боку. У будь-якому випадку, це були наші люди, наші співвітчизники, і тільки історія, час розсудить - хто був правий, хто винен!
Крики із залу: Далі!
Я вас прошу про одне... Я вас прошу як колег, як старших - не допустіть війни в Україні! Сьогодні, крім пафосу і побитої риторики, я не почув жодного конструктиву.
Навіщо ви це робите? Середній вік депутатів Луганської обласної ради - 59 років. Ви не підете воювати. Підуть воювати ваші діти і ваші онуки. Зупиніться, прошу вас! З холодною головою потрібно приймати ці рішення. Не на часі розпалювання.
Кілька місяців тому ми обговорювали ці питання, говорили: «Майдан - це не вся Україна!» Так ось, зараз, під стінами обласної адміністрації - не вся Луганська область. Давайте почуємо людей, давайте проведемо референдум (всеукраїнський - ONLINE.UA).
(Шум у залі).
Давайте почуємо людей! Вони (українська влада - ONLINE.UA) - не почули! Давайте не повторювати ці помилки, ці прорахунки! Я вас прошу - не допустіть війни!

- Під час виступу ти говорив про всеукраїнський референдум, щось про «допомогу братньої країни». Це була спроба потягнути час? Як ти хотів врятувати становище?
- Моя думка за два роки не змінилася. Варто було провести всеукраїнський референдум, запропонувати будь-які питання: «федералізація», мова, вибори, та хоч «допомогу братньої Росії». Це зараз слово «референдум», після Криму, ЛНР-ДНР набуло нецензурного, матерного значення. А тоді... Ти ж розумієш, референдум про поправки до Конституції міг бути тільки всеукраїнським.
Варто було перед референдумом оголосити Конституційні читання і виграти, таким чином, час, - для того, щоб зняти градус напруженості, зберегти недоторканність кордонів і легітимність влади.
Ось був у нас референдум 2000 року, переважна більшість проголосувала «за» запропоновані поправки. Ну і що? У нас так і залишилося 450 нардепів, а не 300, немає і другої палати у Верховній Раді. Тобто, його результати не імплементовані, такий собі дорадчий захід.
Я детально вивчив тему, за моєю соціологією представляв всю картину - взагалі не страшно було проводити референдум. Дві донбаські області проти двадцяти трьох - решти України. Ні федералізація не пройшла б, ні автономії, ні особливий статус. Тобто, всі болючі теми можна було нівелювати законодавчим шляхом. І відвести конфлікт з «площ».Луганський євромайдан. 8 березня 2014 року

- Луганчани з'ясовували стосунки на «майданах». А про ментовську активність в ті дні що можна розповісти?
- З активністю міліції повинна розбиратися Служба безпеки України. Я тобі один приклад розповім. Вже була будівля СБУ захоплена, я їду по місту, від цирку вниз, на повороті зупиняють «даішники» знайомі - Луганськ маленький, все всіх знають. «О! Андрій Анатолійович! Порушуєте?» Я кажу: «Що ви тут стоїте? Бійці! Ось СБУ поруч, підіть виженіть гопоту звідти підс***чниками! Вони стоять з російськими прапорами: що це за б***ство? Ми ж в Україні живемо!» Здорові кабани стоять! Відповідають: «Та ... А сенс? Ти знаєш - в Росії получка втричі більше! За що нам йти воювати?» Ось це тобі настрій луганської міліції.
- Тепер питання про депутатів, тоді тих, хто голосував. Як у них склалися стосунки з «владою ЛНР». Ось відомо, що сепаратисти вбили Олександра Зеленцова, помічника нардепа-сепаратиста Горохова. Депутат Недовага описував в Facebook, як він розслідував вбивство Зеленця. Що з рештою?
- Родіон Мірошник, Олег Акімов успішно працюють на процвітання «республіки». Валерій Голенко - в столиці. Арсен Клінчаєв, після того, як побував в полоні Олега Ляшка, спокійно буває в Києві, смажить шашлики в Гідропарку.
З тих, кого я добре знав - багатьох пограбували. Ось Голуб Олександр Іванович, виїхав з окупованої території. Він все втратив, і бізнес, і будинок віджали у нього в Первомайську. Павло Фурдуй з Антрацита, один з власників машзаводу - все відібрали, все розграбували.Арсен Клінчаєв створив "Музей помаранчевої революції" в Луганську
Коротше, хто залишив без нагляду майно і поїхав - всі поплатилися. Той же Олександр Кисельов (екс-народний депутат України від СДПУ (о), мільйонер, співвласник Луганського кабельного телебачення - ONLINE.UA) не прийшов на ту сесію. А міг же прийти, і повинен був прийти, вплинути своїм авторитетом на ситуацію. У нього ж скільки офісів, будинків було в центрі - все відібрали. У депутата Юрія Кравченка (виконавчий директор ТОВ «Авангард» - ONLINE.UA) в Алчевську у дворі військовий склад влаштували, тримали гаубицю в гаражі.
- Я пам'ятаю, ти кілька років тому будинок будував...
- Будинок я добудував. Його розграбували конкретно росіяни. Ніякого зв'язку з моєю політичною діяльністю не було.
Ми, коли їхали, залишили будинок на сигналізації. І ось, коли світло влітку 2014-го пропало, то і сигналізація відключилася. За будинком тесть доглядав. Стали потроху тягнути з двору, а одного разу тесть прийшов і застав «гостей». Він побіг на найближчий блокпост, мовляв, грабують! Бойовики прийшли, одного зловили. Почали розпитувати: «Ти хто такий?» - «Та я з Ростова!» - «А чого приїхав?» - «Та воювати!» - «А чого не воюєш?» - «Та страшно!» - «А що тут робиш ?» - «Трофеї збираю». Це те, що розповідав мій тесть, він при допиті був присутній.
І ось вони і мій будинок, і селище грабували місяці два-три - кому там стежити?
Голова Луганської облради Голенко читає резолюцію сесії
##### VIDEO_861572 #####
- Що ти думаєш взагалі про луганських депутатів? Який їхній рівень розуміння ситуації? Вони реально тупі і не розуміли, що така поведінка призведе до війни?
- Тупі вони? Ні - не тупі. Та частина, яка «розгойдувала човен», точно знала, що вони роблять. Це і комуністи, і Родіон Мірошник, Клінчаєв. Я не був на засіданні фракції Партії регіонів, але мені розповідали, що там перед сесією було гаряче обговорення. Однак всі проголосували, як сказано, відповідно до лінії партії.
Один знайомий переказував слова Голенка: «Ми хотіли просто «хитнути», щоб перетягнути більше повноважень, а коли все понеслося - самі ледве ноги винесли!» За словами знайомого, Голенко не припускав, що «росіяни так круто візьмуть».
Це російський фактор. Але я думаю, що і росіяни не думали про масштаб подібного військового конфлікту. Все-таки до липня 2014-го хоч і віртуальна, межа була. Бойовиків в Луганську було дуже мало, майже без техніки. І ці наші долбо***и зробили все, щоб ускладнити ситуацію. Весь серпень ми сиділи як на голках, ось уже «Айдар» увійшов до Луганська, відбив Вергунці - здавалося, ось-ось, і все закінчиться. Сепари масово втікали. У місті залишився тільки батальйон (бойовиків, - ONLINE.UA) «Заря» - і то, тільки в силу ваги награбованого, і тупості своєї природної, вони не встигли втекти.
Всі просили: «Дайте команду на зачистку!» Команди немає. І тоді, напевно, Плотницький зумів переконати Суркова (помічника президента РФ Володимира Путіна Владислава Суркова, - ONLINE.UA), або з ким він там спілкувався: «Дай військову підтримку, ми утримаємо ситуацію!» За що Плотницький і отримав згодом такі преференції. У тому числі на відстріл Бетмена, Мозгового та інших «отаманів».
- І що зараз в настроях луганчан? Про це зараз багато пишуть. Просто поділися якимось останнім враженням.
- Вчора я дзвонив своєму товаришеві в Луганськ, вітав його з днем ​​народження. Він живе в районі аеропорту. Розговорилися про новини. Навіть зараз, пройшло два роки, він не може включити елементарний аналіз. Чи то пам'ять у людей коротка?
- Мозок якийсь інший може?
- Мозок якийсь інший ... Каже: «У мене міна у дворі вибухнула, все посікло, але, слава Богу, ми живі!» Я питаю: «Ну, ти розумієш, що ви в заручниках у цих орків озброєних? Які, до того ж, відстрілюють зараз один одного?» - «Ну що ти таке кажеш - це правителі в усьому винні обидва боки!» Я те ж саме йому повторюю, він просить: «Давай про політику не будемо! Правителі підуть, ми станемо мирно жити!»
Тобто, мені важко це зрозуміти. У людей відібрали майно, роботу, перспективи, і вони продовжують в цьому «мирно співіснувати».
Бесідував Ярослав Гребенюк
Фото: Facebook Андрія Шаповалова, Олександра Вовчанського, Юлії Красильникової, Ярослава Гребенюка.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?