9 травня 2022 року сталася знакова для України подія — президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз. Тепер наша країна зможе безперешкодно отримувати новітню американську зброю, техніку та обладнання. Як це допоможе Збройним Силам України у боротьбі з армією РФ та чи прискорить нашу перемогу — читайте в матеріалі.
Історична аналогія
Вперше ленд-ліз був відкритий під час Другої світової війни, а ініціатором цієї програми став тогочасний президент США Франклін Д. Рузвельт. Cенс ленд-лізу полягав у наданні союзникам по антигітлерівській коаліції боєприпасів, техніки та продовольства. Це мало пришвидшити поразку нацистської Німеччини та її союзників.
Франклін Рузвельт підписує ленд-ліз під час ДСВ (фото - wikimedia.org)
За програмою ленд-лізу Радянський Союз у період з 1941 по 1945 роки отримав допомоги на 9,4 млрд дол. Варто зазначити, що оплачувати отриману техніку СРСР мав за вигідними умовами після закінчення війни. Платити потрібно було лише за ті танки, гармати та літаки, які вціліли під час бойових дій.
Цікавий факт: один з найрезультативніших радянських асів Олександр Покришкін більшість перемог у небі здобув саме на американському винищувачу Белл P-39 Аерокобра. Про цей літак радянські льотчики відзивалися, як про «дуже надійну машину з прекрасною маневреністю та потужним озброєнням».
Тож, як би пропаганда сучасної Росії не заперечувала роль військової допомоги від Заходу, приписуючи перемогу над нацизмом лише собі, факт залишається фактом – без ленд-лізу втрати СРСР у Другій світовій війні були б значно масштабнішими. Цілком ймовірно, що Радянський Союз взагалі б не вистояв під натиском німецьких військ.
Ленд-ліз, версія 2:0
Повернемося до сучасних реалій, у яких країною-агресором є вже Російська Федерація, військам якої мужньо протистоять ЗСУ. За короткий проміжок часу Україні вдалося консолідувати увесь цивілізований світ та створити потужну антипутінську коаліцію, до якої увійшли понад 40 країн.
Як і у часи Другої світової війни левова частка військової техніки та озброєння, що надійде по програмі ленд-лізу, припадатиме на США. У порівнянні з військовою допомогою, яку наша країна отримує від країн-союзників з перших днів війни, новий механізм передачі озброєнь має декілька переваг.
Йдеться про:
Спрощення процесу передачі зброї та гуманітарної допомоги. Закон про ленд-ліз нівелює більшість бюрократичних перепон, які б суттєво відтерміновували отримання необхідного нам озброєння та амуніції. Узгодження поставок тепер займатиме не місяці, як раніше, а тижні, чи навіть дні.
Збільшення обсягів поставок. Висока інтенсивність бойових дій, яка спостерігається зараз на україно-російському фронті, вимагає для наших захисників сотні та тисячі одиниць техніки, снарядів, оснащення – саме ленд-ліз допоможе ефективно вирішити цю проблему.
Отримання новітніх зразків військової техніки. Для вирішення нагальних завдань при обороні та контрнаступі ЗСУ, Україна може розраховувати на отримання сучасної техніки, ракет, бронемашин та засобів ППО, які є на озброєнні США.
Що також важливо розуміти, оплата за поставки відстрочена та може бути здійснена вже після закінчення війни. Отриману військову техніку також можна буде «орендувати» та повернути назад до США впродовж п’яти років після її отримання (з додатковим періодом для проведення робіт з відновлення пошкоджених одиниць протягом 6 місяців). Нагадаємо, мовиться про вцілілі під час бойових дій танки, літаки та гармати.
Розглядатимуться й інші варіанти. Так, за словами Олександра Кондрасія, адвоката АТ «А.С.А.Груп», альтернативою оплаті техніки та озброєння можуть стати: «пільгова оренда територій для військових баз чи портів, вигідні ціни закупівлі продовольства, спеціальні партнерські умови при реалізації значних енергетичних, інфраструктурних чи торгових проєктів».
Що саме отримає Україна у межах ленд-лізу?
Згідно з програмою ленд-лізу Україна може отримати наступні види озброєнь:
Танки третього покоління M1A2 Abrams (фото - wikimedia.org)
Танки третього покоління M1A2 Abrams. Танки «Абрамс» довели свою ефективність у багатьох воєнних конфліктах, у яких брали участь США. Вони оснащені сучасною системою управління вогнем та двоканальним тепловізорним прицілом, що дає змогу уражати цілі на відстані 2,5-3 км. Не можна також не згадати про багатошарову броню «Абрамс» з урановими вставками.
Бойові машини піхоти M2A3 Bradley (фото - wikimedia.org)
Бойові машини піхоти M2A3 Bradley. Ці БМП добре підходять для сучасної «високомобільної» війни і здатні транспортувати до 7 чоловік десанту на полі бою. Броня «Бредлі» забезпечує захист екіпажу та десанту від ворожих куль та осколків снарядів. Водночас 25-міліметрова автоматична M2A3 гармата дозволяє ефективно боротися з легкоброньованими цілями та піхотою.
Самохідні артилерійські установки M109A6 Paladin (фото - wikimedia.org)
Самохідні артилерійські установки M109A6 Paladin. За допомогою САУ «Паладін» можна уражати цілі на відстані до 24 км звичайними осколково-фугасними снарядами та до 30 км активно-реактивними. Для порівняння, максимальна дальність пострілу російської САУ Мста-С – 25 км. Більша дальність пострілу – саме той фактор, який здатен забезпечити перемогу у артилерійських дуелях.
Універсальні пускові установки/РСЗВ M270 MLRS (фото - wikimedia.org)
Універсальні пускові установки/РСЗВ M270 MLRS. Ця система призначена для ураження ворожої техніки, піхоти та польових фортифікаційних споруд. До арсеналу M270 входять керовані по GPS реактивні снаряди з дальністю до 70 км. Також установку можна використовувати у якості ОТРК для запуску балістичних ракет ATACMS на відстань до 270 км.
Реактивні системи залпового вогню на колісному шасі HIMARS (фото - wikimedia.org)
Реактивні системи залпового вогню на колісному шасі HIMARS. Головна перевага цієї РСЗВ – висока мобільність за рахунок колісного шасі. Установки HIMARS використовувалися американськими військами у Сирії та Афганістані, де продемонстрували високу ефективність. Стріляють вони тими ж типами реактивних снарядів, що й більш важкі гусеничні M270.
Зенітно-ракетні комплекси Patriot (фото - army - technology . com )
Зенітно-ракетні комплекси Patriot. Передача ЗРК «Петріот» Україні зможе закрити наше небо, від ворожої авіації та крилатих ракет. Ці комплекси можуть вражати цілі на висоті до 20 км. Ефективно справляються «Петріоти» й з балістичними ракетами типу Точки-У чи Іскандер, якими солдати РФ обстрілюють критично важливі об’єкти військової та цивільної інфраструктури.
Багатофункціональні легкі винищувачі четвертого покоління F-16 C/D (фото - pexels.com)
Багатофункціональні легкі винищувачі четвертого покоління F-16 C/D. Останні модифікації F-16 здатні конкурувати з найсучаснішими російськими винищувачами, до прикладу, Су-35. Передача цих літаків посилить вітчизняні військово-повітряні сили та забезпечить додатковий захист повітряного простору України. Також F-16 може використовуватися у якості фронтового бомбардувальника.
Ленд-ліз суттєво підвищить обороноздатність Збройних Сил України та допоможе наблизити вирішальний перелам у ході бойових дій на користь українських воїнів. Нагальні питання щодо отримання тих чи інших видів озброєння можна буде вирішувати протягом декількох діб, уникаючи зайвих бюрократичних узгоджень між «донором» та «отримувачем».