Після чергового резонансного випаду Олександра Лукашенка на адресу Польщі та Литви розгорівся новий дипломатичний скандал міжнародного рівня. Офіційні Варшава і Вільнюс категорично відмовилися відкликати своїх послів з Білорусі, на чому наполягає режим Лукашенка, який розцінює діяльність дипвідомств Литви і Польщі як "деструктивну". При цьому в МЗС Білорусі заявили, що пропозиції Лукашенко є обов'язковими до виконання, натякнувши, що офіційний Мінськ може піти на те, щоб в односторонньому порядку вислати польських і литовських дипломатів з Білорусі. Як відреагувало керівництво Литви і Польщі на скандальний ультиматум Лукашенко, повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Twitter міністра закордонних справ Польщі Збігнєва Рау.
Польський міністр підкреслив, що ні Польща, ні Литва не планують відкликати своїх послів. Рау вважає, що дипломатичні канали зв'язку в Білорусі повинні бути збережені. Його позицію підтримує і литовський міністр Лінас Лінкявічюс.
"Ми точно не маємо наміру відкликати (послів) на консультації і точно не будемо нічого робити в питанні скорочення персоналу. Ми не зацікавлені в скороченні каналів співпраці, спілкування", - відреагував на вимогу Лукашенко Лінас Лінкявічюс.
Як відомо, про рішення Лукашенко скоротити число польських і литовських дипломатів в Білорусі стало відомо 2 жовтня. У МЗС Білорусі для цього були викликані посли Польщі та Литви, від яких зажадали до 9 жовтня "привести до паритету з білоруських закордонних дипвідомствами у відповідних країнах склад своїх дипломатичних представництв". У литовських дипвідомствах режим Лукашенко вимагає скоротити штат з 25 до 14 осіб, а в польських - з 50 до 18 осіб.
При цьому вже 5 жовтня Білорусь відкликає своїх послів з Польщі та Литви після того як Вільнюс ввів національні санкції проти білоруських чиновників, а також проти нелегітимного глави держави Лукашенко, а Варшава офіційно повідомила, що теж розмірковує про свої санкції.
Нагадаємо, 2 жовтня проти Білорусі були запущені і санкції ЄС. У санкційний список потрапили 40 білоруських чиновників, правда, серед них немає Олександра Лукашенка. Французький президент Емманюель Макрон пояснив це тим, що включення Лукашенко в санкційні списки означало б відмову від діалогу з Мінськом. Персональні санкції проти Лукашенка і його сина Віктора ввели тільки Велика Британія і Канада. США приєдналися до цих заходів, але не стали включати в санкційні списки Олександра і Віктора Лукашенко.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Лукашенко пішов на радикальні заходи і наказав звільнити десятки співробітників МЗС, які представляють Білорусь в інших країнах. Під звільнення потрапили всі ті, хто не підтримує режим Лукашенка і насильство над білорусами, яке влаштували силовики за наказом влади в країні.