Влада України представила в ТКГ мирний план по Донбасу, який передбачає повне припинення конфлікту і демілітаризацію ОРДЛО на початку 2021 року, що дозволить провести там місцеві вибори навесні. Команда президента РФ Володимира Путіна спочатку запевняла, що підтримує будь-які кроки до мирного врегулювання конфлікту, але після ознайомлення з планом офіційного Києва різко змінила позицію і підтримала план бойовиків ОРДЛО. На думку радника української делегації в ТКГ Олексія Арестович це означає, що Росія фактично визнала себе стороною конфлікту на Донбасі, а це вкрай важливо для України, так як тепер переговори будуть вестися безпосередньо з російською стороною, яка 6 років зображувала з себе "посередника", і безпосередньо Путіну доведеться відповідати за невиконання нормандських домовленостей, прийнятих на саміті в Парижі в грудні минулого року. Про це Арестович заявив в ефірі телеканалу "Україна 24", передає ONLINE.UA.
"Для мене це означає, що Росія фактично себе визнала стороною конфлікту. Не посередником, як вони стверджували шість років, а стороною конфлікту. Це все змінює. Тоді ми починаємо говорити з Росією, а вона перестає робити вигляд, що вона тільки посередник. Такі переговори повинні пожвавитися, тому що 9 грудня закінчується рік з дня минулих паризьких домовленостей, і постає питання, хто буде винен в їх невиконанні. Я думаю, що так як у нас є потужна підтримка Німеччини, Франції і, неофіційно, але фактично, нової адміністрації США, то винним може виявитися безпосередньо Володимир Путін. Він і був винен, але буде фіксація офіційна", - пояснив підсумки переговорів ТКГ по Донбасу Арестович.
Радник української делегації ТКГ підкреслив, що команда українського лідера Володимира Зеленського попросила російську сторону офіційно і в письмовому вигляді підтвердити підтримку плану бойовиків ОРДЛО, і тим самим взяти на себе відповідальність за ці пропозиції. Якщо Кремль зробить це, то, за словами Арестович, офіційний Київ буде працювати з двома планами, що дозволить виробити компромісний документ.
Як відомо, мирний план України з Донбасу, в тому числі, передбачає проведення виборів навесні 2021 року, обмін полоненими з Росією, який повинен відбутися не пізніше у грудні 2020 року, створення вільної економічної зони. Путін незадоволений тим, що Зеленський зайняв жорстку позицію і не збирається йти на поступки ні Кремлю, ні бойовикам ОРДЛО, яких він підтримує. В офіційній Москві обурені і тим, що цю позицію ще й підтримують Франція і Німеччина, які є учасниками нормандського процесу. У Кремлі відповіли, що пропозиція Києва роззброїти всі незаконні збройні формування і повернути кордон з РФ під контроль уряду України перед проведенням місцевих виборів "розходиться з Мінськими домовленостями". Команда Путіна продовжує наполягати на закріпленні особливого статусу Донбасу в Конституції України.
Тому на минулих переговорах ТКГ російська сторона підтримала "мирний" план бойовиків ОРДЛО, в якому прописано 15 кроків для врегулювання конфлікту на Донбасі. Вони вимагають, зокрема, закріпити в Конституції України "особливе самоврядування" окремих районів Донецької та Луганської областей до 2050 року.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що команда Путіна остаточно змінила позицію по Донбасу- в Кремлі дали зрозуміти, що не підтримають жодного мирного плану Києва, поки особливий статус Донбасу не закріплять в Конституції України.