Кремль побоюється військ НАТО під Харковом і буде душити Україну - військовий експерт з Росії
Категорія
Україна
Дата публікації

Кремль побоюється військ НАТО під Харковом і буде душити Україну - військовий експерт з Росії

Кремль побоюється військ НАТО під Харковом і буде душити Україну - військовий експерт з Росії
Джерело:  online.ua

Про те, чому американським і російським військовим вигідна напруженість між США і РФ, планах Кремля по Донбасу, його спробах "придушити" Україну та багато іншого в інтерв'ю ONLINE.UA розповів російський військовий оглядач Павло Фельгенгауер.


- З чим пов'язана гучна історія польоту російського винищувача біля американського есмінця?


- Це запланована операція. Такі провокації повинні підвищувати напругу між США і РФ. Справа в тому, що в Росії буде скорочення бюджету. Орієнтовно його скоротять на 10%. Обіцяють, що програму переозброєння не скорочуватимуть, але грошей стане менше. Якщо ціна на нафту буде довго на низьких показниках, то грошей не буде. Тому в умовах протистояння з Америкою потрібно «захистити» видаткову частину військового бюджету. Звичайно, це все дуже ризиковано. Якась помилка - і можуть бути загиблі. Подібні операції були і під час холодної війни, але до війни жодного разу не доходило. Якби літак розбився, то була б піднята хвиля антиамериканізму, що теж дозволило б збільшити військові витрати.



- А американці?


- Американські військові теж хочуть вирішити проблему з військовим бюджетом. У них свої проблеми. Тому виникає реальність, коли все зацікавлені в таких інцидентах.


- Навіщо РФ ще й конфлікт на Балтиці?


- У РФ по всьому периметру конфлікти - Крим, Донбас, Карабах, Сирія, ось ще і Балтика. Одним більше, одним менше...



- Як взагалі можна охарактеризувати ситуацію в трьох пострадянських балтійських країнах?


- Ситуація в Прибалтиці нестабільна. Якщо там будуть зіткнення між Москвою і Вашингтоном, американські військові будуть вимагати від свого політичного керівництва перекинути в країни Балтії підкріплення. Справа в тому, що РФ фізично ближче і може швидше перекинути угруповання. Американці там зараз знаходяться в невеликій кількості. Життя американських військових в країнах Балтії може бути під серйозною загрозою. З іншого боку, російські військові можуть звертати увагу на те, що американці в Прибалтиці можуть загрожувати Москві і Пітеру, а головне - російському начальству, оскільки у американців є високоточна зброя. Це може привести до ескалації, яка закінчиться загальноєвропейської війною. Поки все в більшій мірі обмежується патріотичним піднесенням з розмахуванням кулаками в повітрі.


- Відомо, що у НАТО є плани збільшити контингент в Східній Європі. Про які сили може йти мова?


- Зараз у американців у всій Східній Європі тільки одна бригада. Вона розтягнута на країни Балтії, Польщу і Румунію. Тому на кожну країну припадає кілька сотень військових. Вони знаходяться на ротаційній основі. Зараз в НАТО планують розмістити на ротаційній основі ще одну бригаду. Одна бригада - до 5000 осіб. Хочуть перекинути на постійній основі техніку, а особовий склад - на ротацію. Це робиться для того, щоб, по-перше, більше солдатів могло ознайомитися з можливим театром бойових дій. По-друге, формально не порушувати основні домовленості між РФ і НАТО від 1997 року з розміщення військ. Також треба не забувати про союзників - в маневрах бере участь Швеція. Але РФ може зібрати більш швидке і велике за чисельністю угруповання.


- Інший театр бойових дій - Сирія. Останні телефонні переговори Обами і Путіна були присвячені Сирії. Наскільки довго російські війська будуть знаходитися в Сирії, маю на увазі не бази?


- Є завдання - забезпечити (президенту Сирії, - ONLINE.UA) Башару Асаду перемогу в громадянській війні. З цим завданням все і пов'язано. Частково авіацію вивели в РФ. Зараз бойові дії, за фактом, відновили, в тому числі і удари по сирійській опозиції. Швидше за все, це призведе до повного краху перемир'я, що і було предметом розмови Обами і Путіна.


- Питання про Китай. Це країна з другим військовим бюджетом в світі, після США. До чого готується Китай?


- Їх збройні сили модернізуються. Основний напрямок - посилення морського флоту, авіації і десантних військ. Це на випадок війни за Тайвань або зіткнень з японцями за спірні острови. Їх цікавить Південно-Китайське море. Сухопутні сили вони скорочують, але підвищують якість підготовки та озброєння. Основні китайські напрямки - на південь і на схід. Це Росію влаштовує.


- А Центральна Азія?


- Є питання стабільності в Центральній Азії. Китайці втягують ресурси Центральної Азії в свою економіку. Вони будують «економічний пояс Великого шовкового шляху», використовують транзитний потенціал регіону. Росії не подобається економічне посилення Китаю в Центральній Азії, але поки це посилення не має військової складової. З іншого боку, РФ теж потрібна стабільність в Центральній Азії, а не дестабілізація регіону. Але, якщо подивитися на маневри російських військ в Забайкаллі, на дальню перспективу російські війська готуються як до зіткнення з американцями, так і до зіткнення з китайцями.


- Американці реагують на плани Китаю?


- Так. Адміністрація Обами посилює зв'язки з країнами Південно-Східної Азії. Відновлюють і зміцнюють зв'язки з Філіппінами, В'єтнамом, Австралією і Японією. Вибудовують мережу союзників. Для нинішньої адміністрації дуже важливо стримувати саме Китай.



- Наскільки довго війна на Донбасі може тривати в нинішньому форматі?


- Сьогодні масштабні зіткнення малоймовірні. Потрібно, щоб все підсохло, річки повинні повернутися в берега. Зараз переходити в якийсь масштабний наступ важко. Тому потенційне загострення можливе не раніше червня. Але це не означає, що в червні буде інтенсифікація боїв. Загальна стратегічна мета РФ не змінюється - зупинити євроінтеграцію України і розширення Євросоюзу. У Кремлі вважають, що Україна повинна бути під російським протекторатом.


- Щось у контексті слів секретаря російського Радбезу Миколи Патрушева, який говорив про Україну: чи під РФ, або розпад. Я правильно зрозумів?


- Так. Однак це ідеї не тільки Патрушева. Це загальна думка нинішньої російської еліти. Невизнання українського народу як окремого від російського, "штучність" кордону і самої України. Плюс, думка, що якщо Україна піде на Захід, то під Харковом війська НАТО. Тому для Москви будь-який рух Києва до європейських структур є неприпустимим.


Але зупиняти розширення Євросоюзу можуть не тільки військовим шляхом. Думаю, зараз більше зусиль буде зроблено для економічного і фінансового удушення України. Мета - криза влади і надії на розвал країни. У Москві бачать нестабільність в Києві. Тому в Кремлі вважають, що Україна розвалиться. Інша справа, що вона щось не руйнується. Тому прогнозувати точні дії Кремля - ​​не дуже вдячна справа.



Олександр Куриленко

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?