24 листопада офіційно стало відомо, що Міністерство юстиції України у співпраці з партнерами із Європейського Союзу розробили певні проєкти законів, які направлені на індивідуалізацію системи покарань та розширення переліку їхніх видів. За словами представників уряду, це сприятиме зменшенню кількості осіб у місцях несвободи, забезпечить виправлення правопорушників без ізоляції від суспільства. Про це інформує ONLINE.UA з посиланням на сайт українського відомства.
Що важливо розуміти, законопроєктом пропонують ухвалити новий вид покарання – пробаційний нагляд. Він застосовуватиметься:
і як основне;
і як додаткове покарання.
Такий нагляд розрахований на ті випадки, коли суд призначає покарання: обмеження волі або арешт. Ця категорія – нетяжкі злочини.
"Наразі система виконання покарань в Україні сфокусована на ізоляції людини, на фізичному унеможливленні вчинення нею повторного злочину упродовж певного періоду", – заявив очільник укранського відомства Дмитро Малюська.
За його словами, пробацією не замінюватимуть позбавлення волі: її можуть застосовувати як додаткове покарання, якщо суд призначив людині інший вид покарання (виправні роботи або штраф). Основне – це корегувати поведінку злочинця у суспільстві.
Міністр також наголосив, що незбалансованість системи та внутрішня нелогічність призводить до того, що в нашій країні кількість рецидивів і рівень злочинності загалом залишаються високими.
"Наше завдання – змістити фокус системи виконання кримінальних покарань і забезпечити безпеку суспільства", – наголосив Дмитро Малюська.
Він також звернув увагу на те, що відсоток рецидиву серед людей, які перебувають під наглядом пробації, наразі становить 1,3%. Приблизно 3% осіб – ухиляються від відбування покарання або порушують умови покарання, не пов'язаного з позбавленням волі.
"Один в'язень у тюрмі коштує державі понад 10 тисяч гривень на місяць. Якщо ж говорити про пробацію, то це в 10 разів менші витрати – усього 900 гривень на місяць за одного пробаціонера", — йдеться в повідомленні.
Як повідомляв ONLINE.UA, у російській тюрмі "Володимирський централ" близько 20 засуджених порізали собі вени.