Міжхристиянський діалог без Москви стає продуктивнішим, — ЗМІ
Категорія
Культура
Дата публікації

Міжхристиянський діалог без Москви стає продуктивнішим, — ЗМІ

Міжхристиянський діалог без Москви стає продуктивнішим, — ЗМІ
Джерело:  online.ua

26 жовтня 2021 року в Києві відбулася конференція «Католицько-православні документи та їх рецепція в Україні». Захід може відкрити нову сторінку в міжхристиянських відносинах.

Джерело: Politeka

У рамках заходу українській громадськості були представлені документи Спільної православно-католицької комісії, після чого відбувся круглий стіл за участю голів єпархіальних комісій, експертів, учених і богословів.

Ця подія виступає підтвердженням того, що без Москви процес діалогу та вибудовування співпраці між церквами йде набагато успішніше. Про це писав архієпископ Іов Вселенському патріархові. Його Всесвятість, судячи з усього, почув виражену в тому листі ідею перенести обговорення взаємовідносин православних і католиків візантійського обряду безпосередньо в Україну.

Нагадаємо, Москва десятиріччями позиціювала надумане «питання уніятизму» в якості каменю спотикання на шляху православно-католицького діалогу. Висуваючи цю проблему в якості першочергової на засіданнях Змішаної комісії, митрополит Волоколамський Іларіон (Алфєєв), що представляв Російську Православну Церкву, неодноразово саботував розгляд питань затвердженого порядку денного.

Тепер, після надбання автокефалії Православною Церквою України, Москва й сама не бере участі в роботі комісії, уникаючи спілкування з ієрархами Константинополя. Про взаємовідносини православних і греко-католиків в Україні з боку перших відтепер може і має висловлюватися саме Помісна Українська Церква, а не митрополит Іларіон (Алфєєв) з Москви. І все це відкриває нові можливості для православно-католицького діалогу взагалі.

Можливо, в Україні, як ніде у світі, видно, що цей діалог насправді має великі перспективи. Спостерігається взаємна готовність до співпраці з боку ПЦУ і УГКЦ, проведення їхніми священнослужителями спільних молебнів і панахид, синівське відношення Глави УГКЦ до Вселенського патріарха, і увага до нього та українських греко-католиків загалом із боку патріарха Варфоломія.

Здається, що й взаємини Його Всесвятості та Папи Римського Франциска можна назвати без перебільшення братськими. Лідери православного і католицького світу багато уваги приділяють одним і тим же питанням: захисту довкілля, біженців, переслідування християн і збройних конфліктів. Україна теж посідає важливе місце в діалозі Фанара й Ватикана.

Як країна, в якій йде війна: однією з частих і важливих тем для України є гуманітарна ситуація на Донбасі та в окупованому Криму, і це дуже важливо для привертання уваги міжнародної спільноти, збереження та посилення тиску на агресора.

Проте, особливий інтерес до нашої країни обумовлений не лише цим, але й глобальною присутністю у світі українських греко-католиків і православних, духовною близькістю УГКЦ і ПЦУ як «відкритих» церков і, звичайно ж, унікальною традицією неподіленого Київського християнства.

Недавня конференція може вважатися лише першим пробним етапом, що патріарх Варфоломій і надалі захищатиме міжхристиянський діалог від деструктивного втручання росіян.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?