Ні для кого вже не секрет, що деякі вакцини проти коронавірусу, зокрема вакцини Pfizer/BioNTech та Moderna, містять фрагмент генетичного матеріалу коронавірусу – інформаційну РНК, яка кодує шиповидний білок вірусу. Чимало людей досі побоюються, що вакцина може змінити їхній геном. Генетик Олександр Коляда запевняє українців, що жодна з вакцин не може вплинути на людську ДНК. Про це іфнормує ONLINE.UA з посиланням на "УП.Життя".
За словами експерта, шипоподібний білок – це частина вірусу, яка нагадує корону та "чіпляється" до клітини господаря, а мРНК – генетична інструкція, яка навчає наш організм ці білки виділяти, а заодно виробляти захисні антитіла, щоб побороти збудник, з яким ми можемо зустрітися.
“Уявіть собі, що ви подряпались і торкнулись іншої людини. Або, наприклад, доторкнулись до помідора. У вас в тілі тепер деякий час будуть шматки білків від бактерій з тіла тієї людини, або помідора. Але дуже швидко це зникне з вашого організму”, — наголошує Олександр Коляда.
Генетик звертає увагу на те, що інформаційній РНК фактично неможливо потрапити в ядро. мРНК проходить тільки через цитоплазму клітини – матеріал, що оточує ядро, щоб дістатися до рибосом, таких собі фабрик, що виготовляють білки.
"Ці нитки генетичного коду діють як хімічні посередники між ДНК в наших хромосомах і клітинним механізмом, який виробляє білки, які нам необхідні для функціонування: мРНК надає інструкції, необхідні цим механізмом для утворення цих білків", – йдеться в повідомленні.
У Глобальному альянсі з вакцин та імунізації Gavi нагадують усім про те, що мРНК – це не те ж саме, що ДНК, і вона не може з’єднуватися з нашою ДНК, щоб змінити наш генетичний код. Що також важливо розуміти, деякі віруси, зокрема ВІЛ, можуть інтегрувати генетичний матеріал в ДНК своїх господарів, але для цього потрібні спеціальні ферменти.
"Все просто – вакцини мРНК не містять цих ферментів. Тому немає ризику того, що генетичний матеріал, який вони містять, змінить нашу ДНК",– наголошують науковці.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що у Британії виявили ще 2 нові штами коронавірусу.