Одразу в декількох регіонах Росії існує загроза організації сепаратистських рухів.
Таку думку в інтерв'ю ONLINE.UA висловив російський політолог Михайло Савва.
"Російський регіональний сепаратизм є. Це явище відоме в Російській імперії з ХІХ століття. Перші посадки у таких справах відбулися в 1860-х роках - по "справі сибірських обласників". Саме в той період частина сибірської інтелігенції сформулювала ідею - імперський центр експлуатує ресурси Сибіру, але нічого натомість не дає", - розповідає політолог.
"Ці ідеї активізувалися в період Громадянської війни на всій території Російської імперії. Я можу згадати Кубанську Народну Республіку/Кубанський край, яка існувала два роки як незалежна держава. Вона допомагала Денікіну, але не була васалами "білих". Спроби провести марші за федералізацію влітку 2014 року розпочиналися в Краснодарі, Новосибірську і Калінінграді", - зазначив Савва.
Читайте також: На ціоналісти влаштують погроми в Москві, і Нацгвардія Путіна не допоможе - російський політолог
За словами російського політолога, поки що спроби дати хід сепаратистському руху в РФ були невдалими.
"Ці спроби були придушені в самому початку. Кубанська громадянська активістка Дарина Полюдова, яка намагалася організувати марш за федералізацію Кубані, відбуває покарання і зараз. Я не можу сказати, що ці марші були проявами реального сепаратизму. Це, скоріше, був флешмоб, спосіб показати авторам ідеї федералізації України, що вони кидаються камінням в скляний будинок. Ідея сепаратизму присутня і на інших російських територіях, але вона - не головна в масовій свідомості. на питання, чи підтримає людина вихід його регіону з РФ, відповідають ствердно від 1 до 8% , в залежності від регіону", - резюмував експерт.
Втім, Савва додає, що все-таки передумови до сепаратизму в РФ існують - як історичні, так і соціальні.
"Починаючи з кінця 80-х років минулого століття, в Росії спочатку піднімається російський націоналізм, потім він падає, а націоналізми етнічних меншин посилюються. І навпаки. Це дві синусоїди з розбіжкою в 90%. Націоналізм етнічної більшості і меншин підігрівають один одного, але вони не накладаються. Проблема в тому, що Путін заганяє РФ в режим турбулентності - частих непрогнозованих потрясінь. У цій ситуації націоналізми можуть синхронізуватися між собою, і виникне ефект соціального резонансу, аж до бурхливого сплеску сепаратизму і розпаду країни", - пояснив він.
Більше читайте в інтерв'ю ONLINE.UA: Дії Путіна загрожують йому сепаратизмом і розвалом РФ - російський політолог
- Категорія
- Світ
- Дата публікації