У Нацбанку України очікують масового запуску іпотеки в Україні вже в кінці 2020 року, але попереджають, що доступні іпотечні кредити стануть можливими тільки за низки умов. Поки в країні не буде наведено порядок на ринку первинної нерухомості, зокрема в частині прозорості забудовників, а також не врегулюють процес фінансування будівництв, що знизить ризики для кредиторів, чекати зниження іпотечних ставок до 10% не варто. Про це йшлося сьогодні, 1 жовтня, під час круглого столу, присвяченого перспективам іпотечного кредитування, з представниками НБУ, передає ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу регулятора.
"На сьогодні дуже мало банків працюють на цьому ринку: лише 7 установ сконцентрували 97% обсягів нової іпотеки. Майже три чверті нових іпотечних кредитів - кредити на придбання житла на вторинному ринку, з первинним ринком банки працюють не так охоче. У той же час значна кількість банків, які раніше займалися іпотекою, зараз взагалі не виходять на ринок. Все це - через високі ризики ", - пояснили в НБУ.
Однак в НБУ стверджують, що за умови посилення прозорості ринку нерухомості, зниження ризиків для кредиторів, а також подальшого зниження вартості іпотеки в Україні стане можливим масове доступне іпотечне кредитування.
"Єдиний ефективний механізм інвестування повинен гарантувати отримання інвестором готового житла або ж повернення коштів. З огляду на, що забудовники, так само як банки акумулюють значні обсяги коштів населення, до них повинні бути встановлені так само жорсткі вимоги, які б забезпечили їх надійність", - йдеться в повідомленні НБУ, де відзначили, що на початок року середня ставка по іпотеці в Україні була 19%, зараз же вона становить близько 13%.
Нагадаємо, глава держави Володимир Зеленський раніше обіцяв українцям, що комерційні і державні банки в Україні будуть давати іпотечні кредити максимум під 10% річних.
"Я впевнений в тому, що не можна 25% витрачати на іпотеку. Будь-яка молода сім'я вирішить, що, слухай, я тут не можу купити, я тоді поїду в Польщу, яка різниця, де знімати (житло - ред.), Але там я отримаю нормальну зарплату. Поки ми не конкуруємо з усіма провідними європейськими країнами, наприклад, Німеччиною, тієї ж Польщею, куди їде в основному наша молодь. Якщо у нас буде зарплата навіть на 200 євро менше, ніж в Польщі, але у нас будуть умови, коли людина зможе взяти собі квартиру без проблем під максимум 10%. Таку ставили завдання ", - підкреслював Зеленський.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Верховна Рада продовжила мораторій на стягнення по валютній іпотеці ще на шість місяців на умовах, які запропонував Зеленський.