Напередодні Верховна Рада нарешті прийняла законопроект № 1109, яким захистила права українців при мікрокредитуванні. Цей документ обмежує штрафів, які фінансові установи можуть стягувати з боржників. У НБУ пояснили, що означає закон про споживче кредитування та що зміниться для позичальників після його прийняття, передає ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу Національного банку України.
"Верховна Рада у другому читанні прийняла законопроект №1109, який відносить мікрокредити - розміром до однієї мінімальної зарплати (до 5 тис. грн) і терміном до одного місяця - до споживчих кредитів. Після вступу закону в дію на такі кредити будуть поширюватися вимоги закону «про споживче кредитування» про розкриття повної вартості кредиту і права споживачів на отримання всієї необхідної інформації. Нагадаємо, що сьогодні середній "чек" одного кредиту в фінкомпаній - це 3711 грн, а середній термін - до одного місяця", - йдеться в повідомленні НБУ.
У прес-службі регулятора пояснили, як тепер будуть захищені права позичальників. По-перше, українцям фінансові установи тепер будуть зобов'язані розкривати повну відсоткову ставку по мікрокредитам і повні витрати. По-друге, банкам тепер заборонено нараховувати штрафи і пеню за мікрокредитами більш максимальної планки - максимальна сума стягнення з боржника по мікрокредитам, що не перевищує розміру однієї мінімальної зарплати, обмежується подвійною сумою взятого кредиту, незалежно від домовленостей сторін.
"Тобто повинні піти в минуле кредити «під 0%», які на ділі перетворюються на кредити під 1700% річних. Відтепер буде максимальна планка - штраф не може перевищувати подвійну суму кредиту", - розповіли в НБУ.
Таким чином, якщо розмір позики складе 5 тисяч гривень, то всі виплати по ній не можуть перевищити 10 тисяч гривень. Жодна фінустанова тепер не зможе автоматично збільшувати ставку з першого ж для прострочення по кредиту додатково до нарахування штрафів. Раніше, як відзначили в НБУ, фінустанови цим зловживали.
Як відомо, проект закону №1109 був розроблений депутатом від "Слуги народу", головою фінансового комітету Ради Данилом Гетманцевим, і був зареєстрований у Верховній Раді ще 29 серпня 2019 року. 4 лютого 2020 року парламент прийняв цей законопроект у першому читанні, а тільки 15 вересня - в цілому. У Нацбанку відзначили, що підтримують дані законодавчі зміни, як і будь-які інші дії, спрямовані на посилення захисту прав клієнтів фінустанов.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що НБУ невідкладно звернувся до українців та закликав бути обережними з нульовими кредитами.