Відомий журналіст Роман Бочкала пояснив, чому така велика кількість українських військовослужбовців загинула в небойових ситуаціях.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Facebook журналіста.
"У нас дійсно величезні небойові втрати. Перше, що мені спадає на думку в зв'язку з цим: історія визволення міста Ясинувата, який потім, на жаль, було втрачено, але все ж таки... Під час звільнення цього міста, я не буду називати бригаду, але було втрачено п'ять бійців, п'ять 200-х. Перший, трохи, так би мовити, в нетверезому вигляді кидає гранату в під'їзд, вона невдало зрикошетила, він себе підірвав. Інші двоє заснули прямо на дорозі, четвертий п'яний сів за кермо БМП і задавив їх на смерть, ще один самостріл - сам себе застрелив, і так далі. і в підсумку п'ять бійців загинули, хоча жоден з них в бою не постраждав", - згадав Бочкала.
Також він зазначив, що сам не раз був свідком того, як відбуваються подібні ситуації. "Один мій знайомий боєць, який служить у Військовій службі правопорядку (ВСП), пам'ятаю, розповідав, що в СІЗО міста Маріуполь приблизно рівне співвідношення тих, хто сидить в цьому СІЗО між сепаратистами і бійцями Збройних Сил. Я не хочу оперувати цифрами, але просто збентежило мене саме співвідношення. І ті, які сидять, вони сидять не просто так, а за порушення. Як правило, це або алкоголь, або грубе порушення статуту. і те й інше призводить до таких ось тяжких наслідків", - написав журналіст.
"Що стосується посттравматичного синдрому, це вже питання адаптації, військовий синдром так званий. У нас був в країні афганський синдром, колись давно був в'єтнамський синдром, а тепер у нас такий донбаський синдром, який, на жаль, у нас в країні на офіційному рівні поки не визнаний. До сих пір не прийнята загальнодержавна програма реабілітації військовослужбовців, які пройшли АТО. Поки що, на жаль, цією проблемою більшою мірою займаються волонтери. - Зазначив Бочкала. - Природно, в силу своїх обмежених можливостей ця допомога фрагментарна: комусь допомогли, про кого-то забули. А так, щоб централізовано, на належному рівні, як це відбувається в багатьох державах, в тих же Сполучених Штатах, Ізраїлі, і інших країнах, які постійно беруть участь в якихось військових конфліктах. Ось у нас цього немає. У нас військовий конфлікт є, ми прекрасно усвідомлюємо його масштаб, те, що він завтра не закінчиться, а ось програми реабілітації загальної державної немає. І це питання не лише надання психологічної допомоги, або будь-якої іншої медикаментозної допомоги. Це питання соціальне. Це питання працевлаштування, це питання входження людини в мирне життя, це все дуже непросто. Поки що це питання системно абсолютно ніяк не вирішується".
Крім іншого, Роман Бочкала підкреслив, що йому не раз доводилося спілкуватися з військовими медиками, з госпитальерами, які відзначають, що більшість втрат серед військовослужбовців відбувається не від смертельних поранень, а через те, що вчасно не була надана перша допомога.
"У нас нема належної системи медичної підготовки на рівні кожного бійця. У нас була проблема - не вистачало аптечок. Потім волонтери її більш-менш вирішили і забезпечили бійців аптечками. А хтось запитав, чи вміють вони ними користуватися? Так ось, в більшості випадків в екстремальних ситуаціях боєць не знає, як користуватися аптечкою. Він знає, що десь там у нього є Celox. Він там десь приблизно уявляє, що це препарат зупиняє кров. А як? Як потрібно використовувати цей порошок? Вони не розуміють. Або як потрібно накласти цей джгут? Вони не знають. Ось в чому проблема. Це, по-перше, проблема в освіті. І вона більш-менш зараз почала вирішуватися на рівні Нацгвардії. У ВСУ ситуація трохи гірше", - резюмував журналіст.
Як повідомляв ONLINE.UA, головний військовий прокурор Анатолій Матіос серед основних причин небойових втрат серед бійців ВСУ назвав самогубства, алкоголізм, необережне поводження зі зброєю і нестатутні відносини.
Нагадаємо, за інформацією ООН, з початку конфлікту на Донбасі загинули 9 тисяч 371 осіб і 21 тисяча 523 були поранені.