Якщо через якийсь торговельний майданчик щодня проходить близько 120 мільйонів гривень, то й потенціал для зловживань на ньому не копійчаний. А саме такою є середньодобова сума торгів, які щодня відбуваються на платформі АТ «Оператор ринку». От тільки корупційні ризики у товаристві мінімізовані.
Джерело: USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ)
Про це навіть довідка є, чи то б пак – міжнародний сертифікат відповідності антикорупційної політики товариства вимогам ISO 37001, виданий товариству Міжнародною організацією зі стандартизації у 2021 році.
Оператор ринку став другим українським суб‘єктом, сертифікованим за цим стандартом. Першим було Національне антикорупційне бюро України, до речі.
Якщо керівник хоче, щоб підприємство було чесне, відкрите, з нульовою толерантністю до корупції, то він приймає рішення про сертифікацію, – вважає уповноважений з антикорупційної діяльності АТ «Оператор ринку» Ярослав Павлюк.
Ярослав Павлюк, уповноважений з антикорупційної діяльності АТ «Оператор ринку»
(фото: АТ «Оператор ринку»)
В його попередній службовій біографії – робота в податковій поліції, Службі безпеки України на підприємствах енергетичній галузі за відповідним напрямком з 1997 року, а зараз він відповідає за чистоту від корупції на підприємстві зі 125 співробітників, через яке щодня проходять мільйони гривень.
До речі, окрема посада антикорупційного уповноваженого, – та навіть і сам сертифікат, – не є для Оператора ринку обов‘язковими. Це – результат підвищеної уваги до теми й власного прагнення поставити надійний заслін для корупції.
На жаль, рівень довіри до державних інституцій, в тому числі й державних підприємств (а Оператор ринку є акціонерним товариством зі ста відсотками акцій у власності держави) є доволі низьким.
То ж керівництво товариства поставило перед собою максимально високу планку, аби для такої упередженості не було найменших підстав.
Сертифікат відповідності антикорупційної політики підприємства є підтвердженням для бізнесу (в нашому випадку – для учасників ринку електроенергії), що товариство не бере хабарів, не відмиває кошти, не торгує інсайдерською інформацією чи будь-яким іншим чином не допускає маніпуляцій на ринку електричної енергії.
Адже саме Оператор ринку оперує ринок «на добу наперед» (РДН), збираючи всі заявки від продавців і покупців електроенергії та визначаючи ціну кіловат-години на РДН, а також виступає центральним контрагентом внутрішньодобового ринку (ВДР), тобто саме через нього проходять кошти торгів, які відбуваються в реальному часі на ВДР.
Торги на ринку електричної енергії – це постійна гра. Маючи знання про те, як грають інші, ви, безперечно, виграєте, – пояснює в.о. генерального директора АТ «Оператор ринку» Олександр Гавва.
Олександр Гавва, в.о. генерального директора АТ «Оператор ринку»
(фото: АТ «Оператор ринку»)
Саме тому у товаристві процеси побудовані так, щоб нівелювати витік інсайдерської інформації. Наприклад, люди, які працюють із цифрами, не мають доступу до заявок учасників РДН.
Ті, хто забезпечують торги, також не мають доступу до заявок після закінчення їхнього приймання або виставлення рахунків.
З іншого боку, щоб забезпечити анонімність торгів на ВДР, працівники Оператора ринку, які забезпечують саме торгову платформу і проведення торгів, працюють в окремому ізольованому приміщенні, а порядок доступу до відповідної інформації строго регламентований.
Я відверто пишаюсь рівнем довіри до Оператора ринку, тим, як тут зберігається інформація, наскільки вона конфіденційна, і тим, скільки уваги ми цьому приділяємо, – зізнається Олександр Гавва.
Керівник підприємства також розуміє, що для успішності реалізації антикорупційної політики самих лише обмежень і контролю замало, тому велика увага приділяється інформаційно-роз‘яснювальній роботі зі співробітниками, щоб пояснити їм корупційні ризики, відповідальність за них і способи їхнього уникнення.
Насправді спробувати сертифікуватися на відповідність системи управління заходами боротьби з корупцією (СУЗБК) міжнародним вимогам може будь-яке підприємство, проте для цього доведеться провести чималу підготовчу роботу, адже вимоги сертифіката охоплюють близько вісімдесяти підпунктів і є ширшими за визначені Законом «Про протидію корупції».
Наприклад, в Оператора ринку є антикорупційна програма, антикорупційна політика, кодекс поведінки, положення про внутрішні розслідування, положення роботи з викривачами, положення щодо отримання подарунків, положення щодо антикорупційних перевірок, положення про групу з оцінювання корупційних ризиків, звіти щодо оцінювання корупційних ризиків, діє окремий порядок прийняття на роботу, якому передує перевірка на доброчесність, проводяться поточні внутрішні перевірки працівників, створено механізм уникнення конфлікту інтересів.
Перед поданням заявки на сертифікацію підприємство провело внутрішній аудит відповідності вимогам, а тоді пройшло через прискіпливий зовнішній аудит компанії PECB MS, акредитованої Міжнародною організацією зі сертифікації (ISO).
До того, аби виключити елемент корупційних ризиків при виборі сертифікаційного органу, який перевірятиме Оператора ринку, підприємство відмовилося від права самостійно провести відповідний тендер, а звернулося із відповідним запитом до USAID, яке й підібрало компанію для цієї задачі.
Але з отриманням сертифіката історія не закінчується, бо його слід періодично (в перші три роки – щорічно) підтверджувати, тобто проводити/проходити внутрішній і зовнішній аудит на відповідність вимогам ISO 37001.
Аудитор запитує документи, говорить з людьми, – перевіряє процеси, налагодження роботи, результати, обізнаність колективу, – розповідає Ярослав Павлюк.
У 2021 році Оператор ринку успішно пройшов перший сертифікаційний аудит, який підтвердив відповідність системи управління заходами з протидії корупцією міжнародним стандартам.
Цьогоріч також, попри війну та зруйнований російською ракетою офіс, наприкінці листопада другий – підтверджувальний – аудит також було успішно пройдено, продовживши таким чином дію сертифіката ще на рік.
Хоча найпершим – підготовчим – аудитом АТ «Оператор ринку», на думку в.о. генерального директора товариства Олександра Гавви, можна вважати саме партнерство з USAID при запровадженні антикорупційної політики на підприємстві та розв’язання питання щодо сертифікації ще у 2019 році.
Для учасників ринку електроенергії USAID часто виступає маркером того, що те, що робиться – правильно. І тому нам приємно, що USAID підтримало нас. Коли USAID до чогось долучається, це означає, що корупційних ризиків там немає.
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) є провідним агентством уряду США з розвитку. USAID співпрацює з Україною з 1992 року, підтримуючи Україну у зміцненні її стійкості проти агресії росії та просуванні її демократичного та економічного розвитку. Поточні 42 напрямки діяльності USAID відповідають нагальним потребам і сприяють довгостроковому розвитку України як незалежного, суверенного, демократичного та процвітаючого суспільства. Від початку росією повномасштабної війни 24 лютого 2022 року USAID вже надало понад 10 мільярдів доларів США на розвиток та гуманітарну допомогу.