У загальнонаціональному опитуванні щодо громадського залучення українські громадяни висловилися про неефективність влади у боротьбі з корупцією та готовність до участі у роботі громад. Водночас українці звернули увагу на проблеми бідності, доступності медицини та безробіття. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Програму сприяння громадській активності "Долучайся!".
Близько третини респондентів (32,5%) говорять про періодичне відвідування зборів у громадах, а переважна більшість (70%) підтвердила, що знає про можливість проінформувати місцеві органи влади про інфраструктурні проблеми.
Водночас громадяни готові надавати підтримку прозорим організаціям, які відповідають їхній суспільній позиції. Відтак, 20,9% людей перераховували кошти на користь благодійних чи громадських організацій за останній рік. Близько 37,6% з них назвали як причину цього чіткі цілі й мету організації, 30,4% вказали прозорі фінанси, а ще 30,1% згадали відгуки людей, яким довіряють. Майже третина (31,8%) назвала залучення до благодійності позитивним досвідом.
У відповідь на питання про родинні пріоритети респонденти згадали особисту безпеку. Майже половина з них (46,9%) звернула увагу на питання бідності, близько 37,3% вказали доступ до медичного обслуговування, 33,4% вказали на безробіття.
Швидких реформ українці здебільшого не очікують: 16,8% респондентів очікують на прогрес не раніше чотирьох чи п'яти років, 15,6% згадали два-три роки, а от ще 14,3% упевнені, що результати будуть не раніше десяти років чи навіть більших термінів. Водночас 46,7% з опитаних повідомили про відсутність наслідків реформ у їхньому житті, ще 15,8% заявили про негативні чи позитивні підсумки. Виключно позитив від реформування мають 1,8% українців.
В цілому населення України не вважає владу ефективним борцем проти корупції — до таких висновків дійшли 83,9%, лише 5% мають протилежну позицію. Майже третина опитаних (34,8%) готова розповісти про відомі їм випадки корупції, однак ще менше (32,1%) виступили з готовністю до протестів проти корупції у найвищих ешелонах влади.
У питаннях щодо громадської освіти громадяни України продемонстрували найменшу обізнаність у напрямку оподаткування та місцевого самоврядування. Базові знання про права людини в українців є, однак глибинною інформацією про згадані галузі вони не мають. Проблемними питаннями виявилися назви органів місцевої виконавчої влади (64,3% відповіли неправильно, а от 8,2% не відповіли взагалі), визначення у Конституції українського народу (62,2% дали неправильну відповідь, а 7,1% не відповіли), а також розмір податку на доходи фізичних осіб (22,9% неправильних відповідей та 44,97% не відповіли).
Головний виклик, який стоїть перед Програмою сприяння громадській активності "Долучайся!" — нестача громадянської обізнаності та залучення до громадської діяльності, а широка ціль Програми — покращення громадського контролю та залучення громадян до процесів урядування. Застосовуючи інноваційні та вже випробувані підходи, Програма "Долучайся!" зосереджується на підвищенні обізнаності та залучені громадян до громадських ініціатив на місцевому рівні, в свою чергу на національному та регіональному рівнях — на підвищені потенціалу організацій, розбудові коаліцій та підтримці ініціатив з адвокатування та моніторингу.