Росія може втратити найбільший ринок збуту свого газу в Європі, так як Польща цілеспрямовано працює над тим, щоб припинити закупівлі російського блакитного палива і позбутися від російського газової залежності. Мало того, що Варшава вже відмовилася продовжувати контракт на транзит російського газу по газопроводу "Ямал-Європа", за яким постачали 33 млрд кубометрів російського газу в Європу, так і наостанок вирішила підняти тарифи на транспортування газу з Росії. З 2021 року тарифи для російського газового монополіста зростуть на 16,5%. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу Управління з регулювання енергетики (URE) Польщі.
"Президент URE затвердив тариф на послуги з передачі природного газу на 2021 рік по польській ділянці системи транзитних газопроводів "Ямал - Європа", що належить EuRoPol GAZ ", - йдеться в повідомленні.
Відзначається, що тариф для газового оператора Gaz-System, який відповідає за транспортування природного газу в Польщі, на вхід російського газу підвищений на 10-13% в залежності від виду палива. Тариф в точках виходу збільшиться на 0,1%. А для оператора EuRoPol GAZ, який володіє польською частиною транзитного газопроводу, тариф за транспортування газу виріс на 16,5%.
Важливо відзначити, що на польський газопровід припадає п'ята частина поставок російського газу в Європу. Цей транзитний контракт укладений ще в 1996 році і діє до 2022 року - Польща не могла передчасно розірвати його через великі штрафи. При цьому угода передбачає постачання близько 10 млрд кубометрів газу в рік, з яких 8,7 млрд кубометрів на рік зобов'язана відбирати Польща для внутрішніх потреб. Ціна газу в цьому контракті була зафіксована на момент його підписання, і Польща вважає ці ціни неринковими. У Варшаві не збираються продовжувати і цей контракт. Країна готується повністю перейти на поставки з США і Норвегії, звідки в даний час будує газопровід.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що в Польщі порушили справу проти російського "Газпрому" через відсутність співпраці в ході антимонопольного розслідування щодо газопроводу "Північний потік-2". Варто звернути увагу на те, що російській компанії загрожує штраф в розмірі до 50 млн євро за ненадання інформації, незалежно від наслідків, що випливають з розгляду.