Путін мститиметься, а на світ чекають великі зміни - західні ЗМІ про офшорний компромат
Категорія
Світ
Дата публікації

Путін мститиметься, а на світ чекають великі зміни - західні ЗМІ про офшорний компромат

Путін мститиметься, а на світ чекають великі зміни - західні ЗМІ про офшорний компромат
Джерело:  online.ua

Приховані багатства і 

офшори низки світових лідерів, серед яких Володимир Путін, Петро Порошенко та багато інших, були розкриті після безпрецедентного витоку мільйонів документів. Оприлюднений напередодні "панамський" компромат показав численні можливості для багатіїв експлуатувати приховані офшорні податкові режими.


Журналісти понад 107 ЗМІ з 80 країн світу виклали 11,5 млн файлів, які просочилися з бази даних Mossack Fonseca - четвертої в світі за величиною офшорної юридичної фірми. Нагадаємо, документи були поширені Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ) разом з представниками Проекту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP). І хоча джерело витоку невідоме, ніяких сумнівів в достовірності файлів і їх потенційному впливі на ситуацію в різних країнах бути не може. ONLINE.UA зробив огляд публікацій західних ЗМІ, присвячених гучному витоку компромату.


Британська газета

The Guardian

, яка була одним з основних учасників розслідування щодо даних з панамських документів, пише, що в червні 2013 року на саміті G8 в Північній Ірландії прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон пообіцяв боротися з «бичем ухилення від сплати податків і агресивним униканням податків» за допомогою інформаційної відкритості, зокрема, «відкритості про те, хто володіє якими компаніями».


Світові лідери, включаючи Барака Обаму, підписали план, в якому говориться, що «компанії повинні знати, хто насправді володіє ними, а податкові інспекції та правоохоронні органи повинні мати можливість легко отримати цю інформацію».


Інформація з панамських документів сприятиме важливій ​​суспільній дискусії в усьому світі про те, що в офшорній діяльності може бути прийнятно, а що ні: чи можна вважати це відкритістю, якщо деякі види діяльності тримаються в секреті, а інші - ні? Хто приймає подібні рішення?


The Guardian також нагадує, що в травні Великобританія планує провести саміт по боротьбі з корупцією, на якому будуть обговорюватися офшорні податкові притулки, а після розкриття панамських документів вони, ймовірно, будуть головною темою на порядку денному.


«Саміт по боротьбі з корупцією прем'єр-міністра (Великобританії - Ред.) в травні є чудовою нагодою для вирішення цих проблем, але тільки якщо порядок денний буде амбітним, а ті, хто замішаний у великій корупції, не допускатимуться в кімнату», - сказав Роберт Баррингтон з британської Transparency International.


Більшість послуг, що надаються офшорними компаніями, є легальними, якщо вони використовуються в рамках закону. Але документи показують, що банки, юридичні фірми та інші офшорні гравці часто не дотримуються юридичних вимог, згідно з якими необхідні перевірки того, що їхні клієнти не беруть участі в злочинній діяльності, ухиленні від сплати податків або політичній корупції. У деяких випадках файли показують, що офшорні посередники захищали себе і своїх клієнтів шляхом приховування підозрілих операцій або маніпулювання офіційними документами.


Видання

Vox р

озповіло про різницю між ухиленням від сплати податків (незаконною відмовою платити податки, які ви повинні, і спробами приховати гроші) і униканням податків - коли наймаються розумні люди, щоб допомогти знайти і використовувати юридичні лазівки для зведення до мінімуму податкових рахунків.


Vox говорить про те, що уникнення податків є неминучим супутником будь-якої податкової системи, але причиною того, що ця конкретна форма ухилення зростає, є те, що впливові політики в потужних країнах вирішили це дозволити. У міру того, як світова економіка стає все більше інтегрованою, потужні країни створили економічні "

правила дорожнього руху

", яким повинні слідувати іноземні держави і транснаціональні корпорації, щоб отримати вигідний доступ до ринку.


Створення якогось мінімального глобального стандарту оподаткування корпоративного та інвестиційного доходу не було зроблено, тому що це не було політичним пріоритетом, каже видання. У Сполучених Штатах, зокрема, Республіканська партія бореться проти високих рівнів податків для багатих людей і на доходи від інвестицій, називаючи їх економічно руйнівними. Тому в боротьбі з цією проблемою немає такої інституційної мобілізації, яка існує навколо незаконного обігу наркотиків або можливого фінансування тероризму.


Витік панамських документів має велике значення почасти через конкретну інформацію, яку вони містять, але в більш широкому сенсі тому, що вони звертають увагу на те, про що "все знають". Таким чином, може бути надано громадський тиск на можновладців, щоб щось з цим зробити.


Так

Bloomberg

повідомляє про те, що прем'єр-міністрові Ісландії Сігмюндюру Давиду Гуннлаугссону загрожує голосування про висловлення недовіри в парламенті після того, як стало відомо про те, що він і його дружина володіють офшорною фірмою, яка утримувала мільйони доларів ісландських банківських облігацій в період фінансової кризи в цій країні.


Давно незадоволена існуючою владою опозиція закликала до голосування проти уряду на початку парламентської сесії 4 квітня о 3 годині дня за місцевим часом. А через дві години в Рейк'явіку заплановані протести.


«Як було пояснено публічно, створюючи цю компанію, прем'єр-міністр і його дружина дотримувалися ісландського закону, в тому числі оголосили про всі активи, цінні папери і доходи в ісландських податкових деклараціях з 2008 року», - сказав прес-секретар Гуннлаугссона в заяві для ICIJ.


Журналіст

The Guardian

також звертає увагу на те, що в Росії була дуже незначною відповідь на витік інформації, в якій фігурують внутрішнє коло і друзі президента Володимира Путіна, інформація про яких була опублікована, зокрема, незалежним виданням "Нова газета".


У той час як серйозні газети, як, наприклад, "Ведомости", опублікували докладні статті щодо панамських документів у понеділок, не було жодної згадки про витоки на державному телебаченні і мало згадок в головних інформаційних агентствах країни.


До сих пір не було ніякої реакції з боку Кремля, хоча прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков попередив минулого тижня, що готується історія, замовлена ​​західними спецслужбами з метою дискредитації Росії.


Витік інформації є предметом жвавих дискусій в соціальних мережах, але в той час, як російські активісти по боротьбі з корупцією оцінили розслідування, деякі росіяни навіть серед ліберальної опозиції стверджують, що претензії до внутрішнього кола Путіна не дивні і нецікаві.


Американський канал

CNBC

, говорить про те, що стратеги очікують: панамські документи призведуть до посилення регулювання.


«Той факт, що дуже сильно будуть висвітлюватися такі мікродержави, як Панама, надасть сильний тиск на них, а також на уряди, які беруть участь в цій діяльності», - сказав президент консалтингової компанії Eurasia Ян Бремнер.


«Це призведе до більшої нестабільності, ніж те, що ви бачили з Сноуденом», - продовжив він, нагадавши про витік інформації в 2013 році про глобальні програми нагляду з боку Едварда Сноудена, який працював на уряд США.


Уже зараз невідомі клієнти Mossack Fonseca перебувають під тиском. Бюро оподаткування Австралії сказало

Reuters

, що вони почали розслідування разом з федеральною поліцією, кримінальною комісією країни і регулюючим органом по боротьбі з відмиванням грошей проти 800 австралійських платників податків, чиї імена з'явилися в документах. Бремнер також попередив, що витік може привести до серйозних політичних конфліктів.


«Це те, що веде до насильства, в цих країнах людей вбивають. Це загроза верховенству лідерів і режимів», - сказав він, маючи на увазі деякі з названих в панамських документах країн-ізгоїв, наприклад, держави Африки.


Бремнер сказав, що ще належить побачити, як уряди реагуватимуть, щоб зміцнити довіру до них, як вдома, так і в рамках міжнародного співтовариства. Росія, зокрема, може реагувати агресивно, додав він. З огляду на те, що ICIJ частково фінансувалася Фондом відкритого суспільства мільярдера Джорджа Сороса, Кремль може спробувати покарати США, Сороса і ЦРУ.


Витік також зачіпає давню дискусію про ступінь захисту конфіденційності одразу після відмови Apple допомогти Департаменту юстиції США розблокувати iPhone терориста.


Рамон Фонсека, співвласник панамського офшору, сказав

Agence France-Presse

, що публічно випускати документи було «правопорушенням і кримінальним злочином». «Безпека є фундаментальним правом людини, яке піддається ерозії все більше і більше в сучасному світі. Кожна людина має право на недоторканність приватного життя, є вона королем чи жебраком», - додав він.


Але ця точка зору все частіше заперечується, викриває інформацією, яка з'являється онлайн.


«Ви бачите початок того, що буде потік одкровень протягом наступних декількох днів і тижнів», - попередив Джерард Райл, директор ICIJ, який координував випуск гучної інформації. Таку ж думку висловив Бремнер: «Це тільки верхівка айсберга, ми побачимо ще більше такого ж». Девід Куо з компанії з надання фінансових послуг The Motley Fool зазначив, що такі витоки інформації, а також платформа Wikileaks, дають користь суспільству, бо вони допомогли залучити до відповідальності глобальних лідерів і країни.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?