Це був злочин, який висушує душу, групове згвалтування 13-річної етнічної росіянки трьома іммігрантами в Німеччині. Перші повідомлення активізували російську діаспору, в результаті чого десятки тисяч вийшли на вулиці в знак протесту проти політики відкритих дверей канцлера країни Ангели Меркель. Біда в тому, що нападу не було. Це була просто підліткова байка, швидко прийшла до висновку поліція.
Журналісти Bloomberg в своїй статті "Від звинувачень в згвалтуванні до Брекзіта, машина Путіна розриває Європу по швах", переклад якої зробив ONLINE.UA, розповідають про те, як президент Росії Володимир Путін використовує пропагандистську машину і фінансову підтримку для розвалу Європи і зміцнення своїх позіцій.
Німецькі чиновники кажуть, що суперечлива ситуація - відома як «справа дівчинки Лізи» - була створена пропагандистською машиною президента Володимира Путіна, щоб підірвати репутацію Меркель напередодні регіональних виборів минулого місяця, що призвело до щемливої втрат для її партії. Занепокоєння в даний час в Берліні, Брюсселі і за його межами, що з наближенням історичним референдумом в Британії з питання членства в Європейському союзі і національними виборами у Франції і Німеччині в наступному році, Путін активізує зусилля, щоб розділити блок з 28-ми країн-членів.
«Росія починає озброєння виборчих процесів в Європі, - сказав Йорг Форбріг, старший директор програми Німецького фонду Маршалла США в Берліні. - Справа дівчинки Лізи була справжнім одкровенням».
Охоплення Кремля
Мобілізація в Німеччині показує ступінь охоплення Кремлем політичної роботи найбільшої економіки Європи, яка виходить далеко за рамки політики частих залякувань з боку його англомовної медіа зброї - телемовлення RT і служби новин Sputnik.
Міністр закордонних справ Путіна, Сергій Лавров, виступив на дипломатичній конвенції в кінці січня, щоб звинуватити Німеччину в приховуванні справи дівчинки Лізи. Це обурило уряд Меркель, спонукало колегу Лаврова виступити з рідкісним особистим засудженням, і привело до того, що канцелярія видала службі зовнішньої розвідки Німеччини указ розслідувати роль Кремля у скандалі, сказали чиновники в Берліні.
Німеччина вже має спеціальний підрозділ, у завдання якого входить протидія російській дезінформації, і воно працює з припущення, що мета Путіна - повалити про-ЄС уряди і замінити їх проросійськими партіями, незалежно від того, в якому політичному спектрі вони знаходяться.
Фінансування Ле Пен
У Франції ця підтримка є фінансовою. Вкрай правий Національний фронт Марін Ле Пен отримав фінансування від російського кредитора і очікує 25 мільйонів євро від інших, щоб оплатити свою президентську кампанію 2017 року.
Ле Пен, найбільш видатний політичний прихильник Путіна в Західній Європі, в даний час за результатами опитування йде другою, і хоча її партія не змогла виграти жоден регіон на грудневих виборах, вона отримала 6,8 мільйонів голосів - більше, ніж будь-коли раніше .
Це показує, що континент рухається в бік політичної перебудови більш сприятливої для Кремля, за словами Костянтина Малофєєва, російського мільярдера, чиї колишні співробітники зіграли важливу роль в революції в Україні і який в даний час виступає за більш тісні зв'язки з правоцентристською Європою.
«Це початок кінця системи», - заявив Малофєєв в Москві.
Брекзіт, Некзіт
Наступною великою ареною для втручання Росії є Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії, який буде проводити референдум в червні про те, щоб залишитися в Євросоюзі (Брекзіт). І з наближенням голосуванням, посольство Росії в Лондоні пішло на незвичайний крок, поставивши під сумнів компетенцію обраного лідера своєї держави.
Після того, як прем'єр-міністр Девід Кемерон захищав членство в блоці, зазначивши, що це дозволяє Великобританії бути на чолі реакції Європи на агресію Путіна в Україні, посольство відреагувало через Twitter, заявивши, що втягуючи Росію у дискусію з питання Брекзіта, припускає, що Кемерон «не може виграти суперечку по суті».
Головним прихильником Брекзіта є Sputnik, який нещодавно попередив, що Великобританія постраждає від масових сексуальних нападів, як ті, що відбулися в Кельні, і передували історії про дівчинку Лізу, якщо країна не вийде з ЄС, посилаючись на Найджела Фараго, шанувальника Путіна, який очолює Партію незалежності Великобританії.
Рупор Кремля прийняв подібну тактику в Нідерландах, де виборці відкинули договір про асоціацію ЄС з Україною. Sputnik вітали поразку як крок до «Некзіта» в історії, на основі одного інтерв'ю з регіональним голландським кореспондентом.
Радянський Берлін
«Активна пропагандистська кампанія» Путіна спонукали Великобританію, Данію, Литву й Естонію закликати ЄС прийняти більш надійні заходи протидії, в результаті чого була створена цільова група East StratCom, яка розглядає операцію з дівчинкою Лізою як покарання за успіх Меркель в об'єднанні Європи в питанні санкцій, заявив близький до групи дипломат.
Кремль і МЗС в свою чергу заявили, що єдиний інтерес Росії в цій справі - захист прав етнічних росіян за кордоном. Адвокат сім'ї Лізи не відповів на прохання про коментарі.
Судячи з усього, Ліза, чия сім'я - з колишнього Радянського кварталу Берліна, зникла 11 січня і з'явилася 30 годин потому. Основний мовник Кремля, Перший канал, який дивляться багато з 4-х мільйонів російськомовних в Німеччині, повідомив, що вона сказала своїм батькам, що була викрадена і зґвалтована по дорозі в школу трьома іноземцями. Але слідчі пізніше встановили, що вона провела ніч з другом чоловіком через проблеми в школі.
На той час політичного збитку Меркель вже було завдано.
«Іскра»
«Все, що було потрібно - іскра, щоб все стало відомо», - сказав Генріх Грот, голова лобістської групи російських німців, які допомогли організувати протести в січні. У цих протестах взяли участь близько 30 тисяч осіб.
Грот говорить, що до нього вже підходили з пропозицією про приєднання до ПЕГІДА - руху проти іммігрантів, яке привернуло тисячі на свої мітинги, коли було створено в минулому році, - і що його погляди схожі з анти-європейською партією «Альтернатива для Німеччини», або АдГ. Прибуття більше 1 мільйона біженців і нападу в Кельні та інших містах в новорічну ніч допомогли опустити рейтинг схвалення Меркель до найнижчого рівня за більш ніж чотири роки.
«Європа робить поворот вправо, - сказав Дмитро Абзалов, який консультує Кремль по опозиційним групам в Європі. - І Меркель показала себе слабкою в питанні міграції».
Представник АдГ Крістіан Лют повідомив в електронному листі, що його партія "суворо дотримується" політико-фінансового права Німеччини і не бере ніяких грошей з-за кордону. Але таких запевнень мало, щоб розвіяти підозри щодо намірів Путіна серед керівництва країни.
Офіційний представник із зовнішньої політики Бундестагу від альянсу ХДС/ХСС Юрген Хардт, сказав, що Путін може спробувати приховати свої дії, але ясно, що він скоріше волів би бачити розколоту Європу, ніж об'єднану - і шлях до цієї мети лежить через Берлін.
«Основна логіка в тому, що, коли ви дискредитуєте канцлера Меркель і Німеччину, ви також послабляєте Європу», - сказав Хардт.