Наступного дня після першої "задушевної" телефонної розмови між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним жителі Авдіївки, невеликого містечка на лінії конфлікту України з підтриманими Росією сепаратистами (і військовими РФ, які вторглися на Донбас, - ред.), почули залпи важкої артилерії. Війна, яку Росія розпочала в Україні в 2014 році, частково затихла протягом останніх двох років. Але 29 січня вона спалахнула з новою силою. Головна причина, ймовірно, - те, що глава Кремля хоче влаштувати випробування українським питанням новому президенту США.
Про це пише видання The Economist у статті, переклад якої зробив ONLINE.UA.
Читайте також
:
Загострення на Донбасі: хроніка подій, фото і відео
Через три дні, 1 лютого, тіла семи українських військових, загиблих в ході бойових дій, були доставлені до Києва.
Майдан, який став місцем революції в 2014 році, знову наповнився людьми
. Соціальні мережі були переповнені повідомленнями про підтримку солдат і закликами збирати допомогу для постраждалих і сімей загиблих, а також
відео обстрілів російськими ракетами "Град" (з густонаселених кварталів Донецька,
- ред.). Українські солдати отримали смски, відправлені, мабуть, російською стороною: "Ви - просто м'ясо для своїх командирів". З тих пір ряд українських позицій вздовж лінії фронту зазнав нападу, а число загиблих зростає.
Після початку загострення міжнародні спостерігачі за дотриманням режиму припинення вогню звинуватили "спільні російсько-сепаратистські сили" в провокації конфлікту. В останні місяці українські військові просувалися глибше в "сіру зону", займаючи позиції в декількох невеликих містах. Бойовики могли відчути настання слушного моменту, щоб завдати удару у відповідь.
Від бойових дій постраждали 16 тисяч мирних жителів в Авдіївці, які протягом декількох днів були відрізані від електрики при температурі до -20°C, а також жителі утримуваних бойовиками територій, багатьом з яких не вистачає води. Насильство ускладнює реалізацію Мінських угод про припинення вогню, підписаних в лютому 2015 року, які обидві сторони інтерпретують по-різному. Для Києва і його західних союзників угода являє собою шлях для України по відновленню контролю над її східною територією і закриття кордону з Росією з подальшою децентралізацією влади. Однак Росія бачить цю угоду як спосіб зберегти контроль над східною Україною, залишаючи кордон відкритим і вимагаючи від Києва визнання Донбасу автономною областю в складі України. Це дасть Росії постійний вплив на майбутнє України.
Читайте також
:
Донбасі є приватні армії Путіна, але і до нас не просто так їдуть військові НАТО - Мирослав Гай
З точки зору України, ескалація насильства - це попередження для її американських і європейських союзників, деякі з яких розглядають можливість скасування санкцій проти Росії. "Хто б посмів говорити про зняття санкцій в таких обставинах?" - запитав президент Петро Порошенко, який перервав візит до Німеччини, щоб звернути всю свою увагу на кризу. Порошенко пізніше заявив, що проведе національний референдум з питання вступу до НАТО, який Росія вважає "червоною рискою", і якого не хоче сам Альянс.
Сумніви в Дональді
Багато російських спостерігачів думають, що Путін міг спровокувати ескалацію конфлікту, щоб випробувати свого нового американського колегу. Дональд Трамп пообіцяв поліпшити відносини з Москвою. Путін, можливо, вирішив перевірити його готовність закривати очі на дії Росії в Україні, що є головною точкою спотикання двох країн. У Кремлі заявили, що питання України обговорювалося в телефонній розмові між президентами.
У минулому Білий дім або Держдепартамент швидко реагували на ескалацію бойових дій різкими заявами, які засуджують російську агресію і виражають підтримку територіальній цілісності України. На цей раз у Державного департаменту пішло два дні, щоб сказати, що він "глибоко стурбований"; при цьому Держдеп навіть не згадав про Росію. Ця відповідь була належним чином відзначена в Москві. "У Вашингтоні не покладають провини за порушення перемир'я на [сепаратистські] "республіки", не виражають підтримку Києву, ні словом не згадують про роль Росії", - радісно пише офіційне видання "Российская газета".
Кремль також зазначив відсутність американської реакції на новину, що Олексія Навального, лідера опозиції і кампанії по боротьбі з корупцією, знову судитимуть за сфабрикованими звинуваченнями. Навальний пообіцяв скласти конкуренцію Путіну на президентських виборах наступного року, але тепер, ймовірно, спостерігатиме за переобранням Путіна з тюремної камери (цей прогноз поки не підтверджується, - ред.).
Читайте також: