Про те, як результати парламентських виборів вплинуть на російське суспільство, чому Кремль готується до ускладнення економічної ситуації в країні, а в РФ залишився лише один спосіб змінити
режим Володимира Путіна, в інтерв'ю ONLINE.UA розповів російський журналіст і публіцист Леонід Радзіховський.
- Яке значення
виборів в РФ (на яких перемогла "Єдина Росія") для суспільно-політичного життя країни?
- Перше: масова депрессуха. Явка не низька, взагалі-то, середньоєвропейська явка. Але для Росії це низька явка. Особливо це видно в великих містах, насамперед, в Москві - десь 35% прийшло. А в Пітері - майже 25%. При цьому треба відняти від цих відсотків військових і чиновників. Тобто людей, які повинні були йти на вибори. Тому бачимо суспільну депресію. Люди не вірять жодній політичній партії і ніяких очікувань з ними не пов'язують.
Друге: повна, не знаю, яка за рахунком, ліквідація так званих демократичних рухів - "Яблуко", ПАРНАС. Називати їх демократичними можна тільки з глузуванням, тому що це демократи без демосу. Більш того, це демократи проти демосу, демократи, які заперечують демос, і яких заперечує сам демос. Тому це хто завгодно, але не демократи. У будь-якому випадку, їх помножили на нуль, що і відповідає загальним настроям суспільства.
Третє: монолітна Дума, де конституційна більшість - у партії "Єдина Росія". Але, по суті, у них не тільки більшість, а й всі 100% голосів. Всі прекрасно розуміють, що три інші партії (що пройшли в Держдуму, - ONLINE.UA) співвідносяться з "Єдиною Росією", як комсомол і піонери співвідносилися з КПРС в Радянському Союзі. Це 100-відсотковий моноліт без тріщин. Мабуть, жоден кандидат від несистемної опозиції в Думу не потрапив.
Леонід Радзіховський. Фото: Российская газета
- Чому це важливо?
- Росію чекають економічно важкі часи. Рівень життя рости не буде. Тому дуже важливо, як влаштований парламент. Оскільки парламенту як такого немає, цей інститут влади буде повністю лояльний Кремлю. Наприклад, якби в 1912 році Микола ІІ зміг організувати таку Думу, то, швидше за все, Лютнева революція просто не була б можливою. Ніхто не розгойдував би владу зсередини. Тому, якщо хтось думає про зміну влади в РФ, то для цього залишився тільки один єдиний спосіб.
- Який?
- Збройна революція. Заколот, що не спирається ні на одну легітимну гілку влади. Таке в історії буває дуже рідко, а в російській історії з часів Пугачова такого не було (мова про Селянську війну 1773-1775 років під проводом Омеляна Пугачова, - ONLINE.UA). В Україні був розкол легітимних гілок влади, позаяк частина Ради була спочатку на стороні Майдану. Таким чином, ні про яку зміну влади в Росії не може бути й мови. Влада повністю зацементована. На період майбутньої економічної прочуханки влада задраїла люки, зняла вітрила, а всі човни перетягнула на палубу. І розумно вчинила. Путін гарантує своє переобрання, звичайно, якщо він захоче переобиратися в умовах економічного спаду. Якщо не Путін, то людина, яку він призначить. Наступнику теж гарантовано переобрання.
- Наскільки ймовірно те, що Путін піде на дострокові президентські вибори (чергове голосування має відбутися у 2018 році, - ONLINE.UA)?
- У РФ все залежить від бажань однієї людини. Може бути все, що завгодно: дострокові вибори, термінові, продовження президентського терміну. Може бути абсолютно все. Як захоче Путін - так і буде. Ніхто не може йому нічого зробити. З раціональної точки зору для Путіна немає сенсу в дострокових президентських виборах.
- Чому?
- Тому що, як би не розвивалися події, як би не посилювалася суспільна депресія або просідала популярність Путіна, він не може програти вибори. Тому що його противники всім відомі: Явлінський, Зюганов і Жириновський (лідери "Яблука", Компартії РФ і ЛДПР, - ONLINE.UA). Програти цій трійці Путін не може ні в 2017, ні в 2027 році. Путін переможе за будь-якої економічної ситуації в Росії, навіть за дуже паршивої.