Про останній гучний арешт в Росії, те, як опозиція РФ прогавила шанс похитнути позиції
Володимира Путіна за допомогою виборів, і чому кінець нинішнього кремлівського режиму може настати швидше, ніж цього очікують, в інтерв'ю ONLINE.UA розповів російський соціолог Ігор Ейдман.
- Що відбувається в справі Микити Бєлих (колишнього опозиціонера, губернатора Кіровської області РФ, затриманого за підозрою в великому хабарі минулого тижня, - ONLINE.UA)?
- Важко точно визначити, що там було в реальності. У нас немає ніяких підстав вірити в офіційну версію посадки, адже вже неодноразово російські правоохоронні органи відверто фальсифікували справи.
Зараз найбільш правдоподібними уявляються дві версії посадки Бєлих. Перша: його хочуть використовувати проти Навального (одного з лідерів російської опозиції Олексія Навального, - ONLINE.UA). Тобто далі йому запропонують свободу взамін на якийсь компромат на Навального. Можливо,
генпрокурор Чайка (компромат на якого раніше оприлюднив Навальний
, - ONLINE.UA) спочатку посадив підприємця, близького до Бєлих, щоб зачепити самого губернатора, а через нього і свого особистого ворога Навального. Далі піде пресинг безпосередньо щодо Бєлих. Його шантажуватимуть і вмовлятимуть обмовити Навального.
Другий варіант: історію з Бєлих спробують використати як показову акцію перед виборами. Населенню треба показати боротьбу з корупцією. Євгенія Васильєва (фігурантка корупційного скандалу в Міноборони РФ, - ОNLINE.UA) на свободі, Анатолій Сердюков (міністр оборони РФ з 2007 по 2012 роки, відправлений у відставку після корупційного скандалу, - ONLINE.UA) взагалі не притягувався. Оточення Путіна завжди виходить сухим з води, але людям треба показати боротьбу з корупцією. І кого взяти як цапа відбувайла? Беруть колишнього опозиціонера Бєлих. Його минуле робить його вразливим, тому що він в певний період був в опозиції. Ну, не колишніх чекістів і старих друзів Путін здаватиме як цапів відбувайл.
- Для російської опозиції така справа - це плюс чи мінус?
- Для російської опозиції це не матиме прямих наслідків. Багато хто зловтішається. Згадують слова гоголівського Тараса Бульби: "Ну що, синку, допомогли тобі твої ляхи?" Інші згадують Олександра Галича: «Ой, не шейте вы, евреи, ливреи, не ходить вам в камергерах, евреи! Не горюйте вы зазря, не стенайте, не сидеть вам ни в Синоде, ни в Сенате». Бєлих, звичайно, не козак і не єврей, але суть усіх цих порівнянь в тому, що колишньому ізгоєві-опозиціонеру, як би він не хотів стати для цієї влади своїм, ніяк в неї не вписатися. Це, безумовно, вірно. І випадок Бєлих це підтвердив.
Ігор Ейдман. Фото: krymr.com
- Чи є опозиційна діяльність в Росії трампліном у чинну владу, а не способом її заміни?
- Така життєва стратегія, напевно, не чужа деяким опозиціонерам. Це щось на зразок того, коли в молодших класах школи хлопчики намагаються привернути увагу дівчаток, смикаючи їх за кіски. Так і деякі "опозиціонери", напевно, намагаються привернути увагу влади, щоб і їх якось прибудували. Така підлувата стратегія могла бути успішною в минулому. Сьогодні влада стала більш жорсткою. Повторюється історія, близька до зразків 1930-х років, коли колишніх опозиціонерів не буває. Влада може спочатку кинути опозиціонерам якусь кістку, але потім згадати минулі образи і виставити рахунок.
- Наскільки доцільно брати участь у виборах, якщо не ставити собі за мету стати владою, а просто допомогти Путіну і його оточенню виглядати більш-менш пристойно?
- Думаю, що шанс вже упущений. Була «Демократична коаліція» Навального і Касьянова, яка могла підняти великий галас і движуху на виборах. Ясно, що демократичну коаліцію в Думу не пустили б, але вони могли реально претендувати на успіх, а владі довелося б знімати коаліцію в останній момент і дуже грубо. А це викликало б певне загострення політичної ситуації в країні. Але коаліція розкололася і навряд чи зможе реально протистояти владі на виборах.
- Помилки опозиції продиктовані її нездатністю до політичної боротьби, або тут все ж більше намагався Кремль?
- Ясно, що на опозицію чиниться сильний тиск. У цій ситуації люди заганяються в стан, коли їм важко працювати і співпрацювати. Конфлікти і розколи багато в чому викликані тиском Кремля. Розкол «Демократичної коаліції» спровокований відомими інформаційними провокаціями.
- І що робитиме опозиція?
- У російській опозиції багато талановитих і чесних людей, які зможуть виробити адекватну стратегію на майбутнє.
- Це після 2016 року?
- Ленін колись на зборах молодих робітників в Швейцарії говорив: "Ми, люди похилого віку, можливо, не доживемо до вирішальних битв цієї прийдешньої революції". А через місяць з невеликим Російська імперія впала. У політиці нерідко трапляються зовсім несподівані для всіх події. Не виключаю, що путінський режим впаде раніше, ніж всі очікують.