Росія всього лише завоювала вигадану державу, але цим вона налякала деякі цілком реальні країни. Недавні військові навчання Кремля «Захід-2017» показують, що НАТО необхідно докладати більше зусиль, щоб стримувати агресію Росії не тільки на суші, але і в Балтійському морі.
Про це пише у своєму матеріалі сайт Bloomberg, переклад якого зробив ONLINE.UA.
В ході навчань, Росія направила близько 100 тис військовослужбовців для захисту від фіктивної атаки з боку держави «Вейшнорія» (Вейшнорія - віртуальна держава, яка згідно з легендою навчань «Захід-2017» є противником союзу Росії та Білорусі - ред). Здебільшого, дії відбувалися на теренах Республіки Білорусі і Калінінграда, крихітної, але добре озброєної російської території між Литвою і Польщею. Але росіяни також відправили свій Балтійський флот, в який входять есмінці і кілька підводних човнів, а також відправили значні військово-морські сили в Північний Льодовитий океан до берегів Норвегії, яка є членом НАТО.
За останні кілька років від Росії надходило чимало загроз, спрямованих на членів Організації Північноатлантичного договору. Російські сили все активніше діють на море, особливо в країнах Балтії, задіюючи свої підводні човни і військові кораблі, які неодноразово входили в суверенні води інших прибережних країн.
Читайте також: Турчинов зробив гучну заяву про Росію і ядерну зброю
Зрозуміло, що до балтійських держав, які були невід'ємною частиною старої радянської і царської імперій, Володимир Путін і багато його співвітчизників відчувають велику ностальгію. Пряме російське вторгнення вкрай малоймовірно, але є реальні побоювання з приводу того, що Кремль знову повторює техніку «гібридної війни», яка так вдало спрацювала в Криму і на сході України.
Існує безліч способів, якими морська міць могла бути частиною прихованої або відкритої російської стратегії дестабілізації Прибалтики: підводні човни можуть розрізати підводні лінії зв'язку і викликати збої в електропостачанні; надводні кораблі можуть бути основами для кібератак; військово-морські блокади можуть утримувати життєво важливий імпорт енергії; морські сили можуть пристати до ізольованих, але стратегічно важливих островах, таких як шведський острів Готланд або фінські Аландські острови.
У Росії також є деякі переваги тут: Балтійське море - відносно мілке та вузьке, а невеликі дизель-електричні підводні човни Росії дуже маневрені у вузьких просторах. Крім того, Москва має повний контроль над своїм флотом, а будь-яка операція НАТО обов'язково стикається з грізною бюрократією.
Є кроки, які НАТО може зробити, щоб поліпшити свої позиції. З огляду на агресивну позицію Росії в Прибалтиці, НАТО має створити установи вищого рівня в тих східних штатах, за аналогією з Центром передового досвіду в області кіберзахисту НАТО в Естонії.
Подібно Росії, типовий прояв сили США - це зробити кілька випадкових візитів на есмінці в порти Балтики. Значення таких «поїздок» потрібно збільшити до так званої регулярної присутності, подібно до того, що зараз роблять ВМС в Південно-Китайському морі. Альянсу також необхідно скоротити бюрократизм і надати своєму головнокомандувачу більше повноважень і гнучкості дій для того, щоб швидко діяти в умовах кризи.
Суть в тому, що НАТО необхідно краще координувати свої дії з членами і країнами, які не є членами альянсу, які найбільше побоюються російської агресії, а саме Фінляндії і Швеції. Кінцева мета повинна полягати в тому, щоб зробити ці північні держави, чиї наземні і військово-морські сили добре підходять для боротьби, членами альянсу. На даний момент НАТО повинна домовитися з ними про обов'язкові угоди щодо швидкого реагування в кризовій ситуації. Заходу потрібен час, щоб повністю проаналізувати наслідки навчань «Захід-2017». Однак уже ясно, що для стримування російської агресії в морі, необхідно більш формальне співробітництво.
Як раніше повідомляв ONLINE.UA, учасники НАТО хочуть чітко розуміти наміри Путіна, щоб виключити будь-які непорозуміння.