У понеділок, 21 вересня, міністри закордонних справ ЄС проведуть фінальне обговорення санкцій проти посадових осіб режиму Олександра Лукашенка, легітимність президентства якого не визнають білоруси і міжнародне співтовариство. Санкційне питання до цього не могли вирішити через Кіпр, представник якого наклав вето на проект санкцій, вимагаючи в обмін введення санкцій ЄС проти Туреччини, яка веде незаконну розвідку газу в спірних водах східного Середземного моря. Перед самітом глава МЗС ЄС міністр закордонних справ Кіпру Нікос Христодулідес заявив, що виконає рішення Ради Євросоюзу. У той же час він додав, що будь-яка реакція Брюсселя повинна бути послідовною. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на AFP.
"Реакція Європейського Союзу на порушення прав людини; наша реакція на порушення суверенітету і суверенних прав наших держав-членів, держав-членів ЄС; наша реакція на будь-які види порушень, в тому числі і на порушення наших основних базових цінностей і принципів не може відбуватися по вибору. Вона повинна бути послідовним", - заявив Христодулідес.
Важливо відзначити, що перед засіданням з главами МЗС ЄС зустрілася глава білоруської опозиції Світлана Тихановська, яка розповіла, що зараз дійсно відбувається в Білорусі. Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас за підсумком прийшов до висновку, що за останні тижні в Білорусі нічого не покращилося. Маас підкреслив, що насильство, яке Лукашенко застосував проти мирних демонстрантів, абсолютно неприйнятно.
"Ми також повинні розглянути питання про те, щоб Євросоюз наклав санкції на Лукашенка, який є головним відповідальним обличчям", - додав Маас.
Як відомо, в попередній список санкцій ЄС входять близько 40 білоруських чиновників, відповідальних за фальсифікацію результатів голосування або подальше придушення протестів. Самого Лукашенко в списку санкцій поки немає, але влада Німеччини вважає, що проти нього також треба ввести санкції. Остаточне їх затвердження було відкладено через Кіпр, який вирішив все-таки зняти вето з цього питання.
Нагадаємо, масштабні протести в Білорусі почалися 9 серпня після оголошення ЦВК переможцем виборів Олександра Лукашенка. Силовики розганяють акції протесту за допомогою сльозогінного газу, водометів, гумових куль і світлошумових гранат. Були випадки нападу силовиків на випадкових перехожих. Затримано тисячі людей. У лікарнях Білорусі знаходяться сотні людей, які постраждали від силовиків - за словами медиків, вони в шоці від того, що відбувається в мирний час. Офіційний Брюссель закликає Лукашенка зупинить насильство над людьми в країні, в іншому випадку проти нього введуть санкції.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Лукашенко зважився на радикальні заходи- він масово звільняє всіх співробітників МЗС, які представляють Білорусь в інших країнах, за незгоду з його режимом.