Про те, чому Москва та Берлін винні у початку Другої світової, яким чином слід розбудовувати відносини Україні та Польщі і чому існування Євросоюзу знімає військову небезпеку з Заходу для українців в інтерв’ю розповів політолог Олександр Палій.
- Хто несе історичну відповідальність за бійню Другої світової?
- Друга світова війна розв’язана двома тоталітарними режимами – Німеччина та СРСР. Звісно, були й менші винуватці. Наприклад, фашистська Італія. Та все ж саме в Берліні і Москві були головні винуватці. Вони підписали Пакт Молотова-Ріббентопа. Пакт ратифікований у серпні 1939 року. У вересні 1939 року вже почалась Друга світова війна. Радянсько-німецький союз відкрив шлях до війни.
- Москва зараз експлуатує пам'ять про війну у своїй інтерпретації. Як нам протидіяти російським тлумачення війни, "Вєлікой отєчєтсвєнной" чи всім цим "бєзсмєртним полкам" і тд., що підкріплено, звісно, нафтодоларами?
- Перше: Росія теж вже не така багато, як була нещодавно. Тому їхній пропагандистський ресурс здувається і буде далі зменшуватись.
Читайте також: Снайпер АТО: Російська пропаганда така вміла, що дивишся - і готовий сам себе знищити
Друге: російська інтерпретація дискредитується самою владою, Путіним. Все, що говорить Кремль, одразу піддається сумніву. Одразу ставиться тавро: брехня! Російське керівництво так призвичаїло світ до своєї брехні, що від них іншого не чекають. Вони можуть продовжувати брехати, пропалачувати деякі речі за гроші, але як тільки бачать російські вуха в Європі – всім стає зрозуміло, що брехня.
Третє: у нас і у багатьох східноєвропейських народів є інформаційні потужності. Все не так плачевно.
- Як Україна має будувати політику історичної пам’яті, хто ми були в Другій світовій війні?
- Україна з одно боку жертва Другої світової. І радянський, і нацистський тоталітарний режими хотіли нас знищити. Та з іншого боку, думаю, без українців у складі Червоної армії війна б закінчилась для СРСР дуже плачевно.
- Відомо, що Гітлер та Сталін приділяли Україні значну увагу через продовольчій потенціал та сільське господарство. І це було небезпечно - жити на чорноземі. Наша ситуація залишається такою ж складною й сьогодні, чи я драматизую?
- З одного боку, є зміни в кращий бік. На заході у нас більш-менш однорідне середовище – Європейський Союз та НАТО. Європа і США тепер працюють разом. Це в наших інтересах.
Читайте також: В Україні зараз вирішується доля Європи, США і всього світу - американський продюсер
З іншого боку, у нас на сході ядерна держава, яка діє без стратегічного бачення свого майбутнього. Путіну і його оточенню байдуже, що буде після нього. Їм не шкода нікого, в тому числі і РФ.
- Як нам зараз вести політики з Польщею, особливо в умовах позірного руйнування національних пам’ятників в обох країнах?
- Інциденти з пам’ятниками абсолютно штучні. Я думаю, що за цим стоїть Кремль, який використовує радикальних маргіналів і в Україні, і в Польщі. Нам треба говорити з польською культурною елітою, з людьми, які мають совість і інтелектуальну відповідальність перед Польщею.
Читайте також: У Польщі існують стереотипи, що вся Україна живе Бандерою - директор Польського інституту в Києві
- Чи можливе спільне розуміння Другої світової війни для всієї Європи, яка тільки втратила від цієї війни?
- Не думаю. Кожна країна має право на свою точку відліку у війні, свої акценти. Необхідні бездоганні дані. Та все одно точки відліку можуть бути різними, навіть при роботі з одними підтвердженими даними. Питання в тому, наскільки політика пам’яті кожної країни лежить в межах загальнолюдських цінностей.