Конфлікт Трампа та НФЛ. Як Президент США спровокував нову хвилю расових протестів
Категория
Спорт
Дата публикации

Конфлікт Трампа та НФЛ. Як Президент США спровокував нову хвилю расових протестів

Конфлікт Трампа та НФЛ. Як Президент США спровокував нову хвилю расових протестів
Источник:  Sport Arena

Коли влітку минулого року квотербек Сан-Франциско 49-ерс Колін Капернік вперше став на коліно під час гімну США в знак протесту, його підтримали одиниці. З кожним наступним тижнем кількість протестувальників збільшувалася, але росла вона у арифметичній прогресії. Ближче до кінця року – а разом з тим, ближче до наближення плей-офф раунду в НФЛ – тема «протесту імені Каперніка» зійшла нанівець. Так, деякі темношкірі гравці продовжували ставали на коліно, але до цього усі уже звикли. Ефект новизни зник, а відтак популярність руху поступово вщухала.

Цього сезону Капернік, який став всесвітньо відомим саме через цей протест, залишився без команди. Він не є активним гравцем НФЛ. Але раптово тема протесту під час виконання гімну США знову стала актуальною. Ба навіть більше – стала настільки актуальною, як ніколи раніше. І все це тільки завдяки одній людині.

Завдяки Дональду Трампу.

У чому суть протесту та навіщо він взагалі?

«Я не збираюся стояти, щоб проявити гордість за прапор країни, яка пригнічує темношкірих та «кольорових» людей, – казав Капернік після першої демонстрації в серпні 2016 року. – Це те, про що треба говорити, те, що повинно бути виведене на перший план. І лише коли це зробити, люди усвідомлять ситуації і тоді справді зможуть впливати на зміни».

Колін Капернік (на передньому плані) разом з партнером по команді Еріком Рідом у вересні 2016 року, Getty Images

Основна причина протесту – поліцейське свавілля щодо темношкірих людей в США. Буквально за півтора місяця до першої демонстрації Каперніка, двоє американців темного кольору шкіри були застрелені співробітниками поліції упродовж декількох днів – у штатах Міннесота (убитий Філандо Кастіль) та Луїзіані (убитий Алтон Стерлінг).

Власне, демонстрація Каперніка на расовому ґрунті не була першою. За останні декілька років в США часто виникали різного роду протести, спровоковані цією ж проблемою. Найвідоміший – після вбивства Майкла Брауна. Тоді в штаті Міссурі пройшли декілька хвиль протестів, які завершувалися сутичками між протестувальниками та поліцією.

Основна причина протесту – поліцейське свавілля щодо темношкірих людей в США.

Демонстрація Каперніка проявлялася у досить простий спосіб. Перед кожним матчем НФЛ лунає гімн США, нерідко також розтягують величезний прапор вздовж поля. Звичаєм американців є виконання гімну стоячи, з рукою на серці. Квотербек 49-ерс свідомо ставав на коліно (деякі інші – просто сиділи), по суті, ігноруючи виконання гімну. Цей варіант протесту можна назвати найрадикальнішим. Паралельно з ним набирав популярності інший, менш радикальний – гравці піднімали праву руку вверх на знак підтримки (відсилка до Black Power Salute на Олімпіаді-1968), або ж утворювали замок з рук, показуючи свою єдність.

Гравець Індіанаполіс Кольтс стоять на коліні під час гімну США, вересень 2017 року, Getty Images

І хоча ця демонстрація наробила серйозного шуму в ЗМІ та соціальних мережах, по-справжньому вірусною вона не стала.

Усе через прив’язування гімну та прапору США до місцевих військовослужбовців та патріотизму. Тобто той, хто не стоїть під час гімну, не поважає армію США, яка захищала честь та гідність цього прапору та гімну. Тобто шанобливе ставлення до національних символів – один з проявів патріотизму у США.

До чого тут Дональд Трамп?

Останнім часом Президент США часто влізає в суперечки з представниками спорту. Фактично за один тиждень він встиг розбити глека з чемпіонами НБА Голден Стейт Уорріорз та усією Національною Футбольною Лігою.

Парадокс ситуації полягає в тому, що Трамп з його заявами зумів консолідувати проти себе не тільки гравців НФЛ (вони й так не надто підтримували Президента), але й власників клубів, яких сам раніше називав друзями.

Що власне сталося?

Виступаючи на політичних зборах в штаті Алабама в п’ятницю, Трамп різко розкритикував гравців, які відмовляються стояти під час виконання гімну.

«Чи ви б не хотіли, аби якийсь з власників клубу НФЛ сказав комусь, хто зневажає наш прапор: «Заберіть цього сучого сина з поля негайно. З поля. Він звільнений! Він звільнений!»

Але на цьому Трамп не зупинився. «Якщо гравець хоче заробляти мільйони в НФЛ або іншій лізі, йому або їй не можна дозволяти зневажати наш Великий Американський Прапор (або Країну) і вони повинні стояти під час національного гімну. Якщо не виконують, вони звільнені. Знайдіть когось іншого, хто б це виконав», – написав він у своєму твіттері.

Ці заяви розкритикували власники клубів та комісар НФЛ Роджер Гуддел, що явно не сподобалося Дональду Трампу. Президент США продовжив відповідати комісару у твіттері: «Роджер Гуддел виступив з заявою, намагаючись виправдати тотальну зневагу, яку певні гравці проявляють до нашої країни. Скажіть їм, аби вони стояли».

Мости були спалені. Фактично уся НФЛ виступила проти Трампа, підтримавши таким чином протест. І тут важливо зрозуміти – гравці, тренери, власники, вони протестували не проти гімну чи прапору, а проти слів та поведінки Президента.

Так у що це вилилося?

Упродовж третього туру регулярного сезону НФЛ, який відбувся в неділю, цілі команди виступили з демонстраціями під час виконання гімну США. Так, наприклад, гравці Піттсбург Стілерз, Сіетл Сіхокс та Теннессі Тайтенс залишилися у роздягальнях під час гімну.

Лише один гравець Піттсбурга – лефт текл Алехандро Вільнуева – вийшов на поле. Колишній Рейнджер, який воював в Афганістані, заявив, що не міг залишитися в роздягальні.

Ветеран війни в Афганістані Алехандро Вільнуева став єдиним гравцем Стілерз, який вийшов з підтрибунного приміщення на час виконання гімну США, Getty Images

Інші ж – гравці разом з тренерським штабом та навіть власниками – протестували на полі. Левова частина команд утворили довжелезний замок на руках, але набагато більше стало й тих, хто опускався на коліно або ж просто сидів під час гімну. Наприклад, у матчі між Джексонвілл Джагуарс та Балтімор Рейвенс, який проходив у Лондоні, 27 гравців стояли на колінах під час гімну США – але усі вони піднялися на гімн Великобританії.

І якщо раніше кількість тих, хто бойкотував гімн Сполучених Штатів можна було перерахувати на пальцях, то тепер рахунок пішов на сотні людей. Дональд Трамп об’єднав велику общину НФЛ, яка раніше не знала, як правильно реагувати на протест імені Каперніка.

Але тепер – знає.

До слова, Президент також не залишився осторонь масових демонстрацій футболістами. «Велика солідарність нашого Гімну і нашої Країни. Стояти з руками в замок – добре, опускатися на коліно – неприйнятно», – затвітив Дональд Трамп.

Скріншот твіттер-акаунту Дональда Трампа

Його прибічники запустили серйозну кампанію в твіттері та інших соціальних мереж в підтримку позиції Президента. Хештег #TakeAStandNotAKnee разом з хештегом #MAGA (Make America Great Again, – прим. О.М.) почали поширюватися твіттером.

Також Трамп ретвітив заклики до бойкоту НФЛ, окрім того пояснював, чому рейтинги трансляцій та відвідуваність матчів Національної Футбольної Ліги падає. Один з аргументів – крім нудних матчів – полягає в тому, що люди не ходять на стадіон, бо вони люблять свою країну.

Варто відзначити, що глядачі на стадіонах «забукували» гравців, які стояли на колінах під час гімну. Тобто говорити про всезагальну підтримку таких дій – аж ніяк не можна.

А як справи у Каперніка?

У Коліна Каперніка влітку завершився контракт з Сан-Франциско, тож він став вільним агентом. Однак жоден клуб не захотів підписувати квотербека, він досі залишається вільним агентом і не бере участі в іграх. Хоча деякі прихильники Коліна притримуються теорії, що клуби не захотіли його підписувати саме через расистський протест, але насправді усе куди прозаїчніше – Капернік за останні роки жахливо здав у плані гри в футбол. На даний момент – він поганий квотербек, а більше медійна персона, ніж футболіст.

У серпні прихильники Каперніка провели мітинг під офісом НФЛ з вимогою припинити цькування квотербека, Getty Images

Щодо слів Трампа та нової хвилі протестів, Колін ніяк на них не реагував, але це не заважає йому залишатися в центрі уваги.

Замість Каперніка усе зробила його мама, Тереза Капернік. «Думаю, це [те, що Тереза є матір’ю Коліна] робить мене гордою сукою», – твітнула вона, коментуючи заяву Дональда Трампа про «сучих дітей». Та й взагалі, увесь твіттер Терези заповнений негативними (м’яко кажучи) ретвітами або ж власними постами про Президента США.

Залишається квотербек в медійному просторі також завдяки діям інших футболістів. Гравці Майямі Долфінс вийшли на розминку в неділю у футболках з надписом #ImWithKap. Ці футболки тепер доволі популярні – таку ж або з інших надписом можна придбати в інтернет-магазині за ціною від 15 доларів.

Що буде далі?

Усе залежить від самого Дональда Трампа. Якщо він продовжить надалі так наполегливо гнути свою лінію – НФЛ-спільнота залишатиметься активною та продовжуватиме протестувати перед кожним наступним матчем. Якщо ж Президент США переключиться на інші теми, з’їхавши з протесту імені Каперніка, то за декілька тижнів (максимум, до кінця осені) демонстрації знову вщухнуть.

Перенесення протесту зі світу НФЛ в музичний простір обов’язково спровокує його поширення серед іншої цільової аудиторії. І навіть ті, хто раніше не знав про Коліна Каперніка, почнуть гуглити та розбиратися у ситуації.

З іншого боку, своїми заявами Трамп допоміг розповсюдженню протесту на всі американські ліги. Зі словами підтримки виступив лідер Голден Стейт Уорріорз Кевін Дюрант: «Думаю, що гравці НФЛ виконують велику роботу надсилаючи чудове повідомлення, і ми стоїми за ними як спортсмени, і ми підтримуємо їх».

Не менш показовий вчинок здійснили також співаки Ріко Лавелл та Меган Лінсі, які опустилися на коліно, співаючи гімн США перед початком недільних матчів НФЛ в Детройті та Теннессі.

На цих ж вихідних кетчер Окленду Брюс Максвелл став першим бейсболістом, який стояв на коліні під час гімну США. Протест поширився навіть за межі спорту – відомий музикант Стіві Вандер приєднався до демонстрації перед початком свого виступу на музичному фестивалі Global Citizen Festival в Нью-Йорку. «Я стаю на коліно за Америку, – сказав Вандер, опускаючись на коліно, а згодом додав. – Не тільки на одне коліно. Я опускаюся на два і молюся за нашу планету, наше майбутнє, наших світових лідерів. Амінь».

Стіві Вандер під час фестивалю в Нью-Йорку

Перенесення протесту зі світу НФЛ в музичний простір обов’язково спровокує його поширення серед іншої цільової аудиторії. І навіть ті, хто раніше не знав про Коліна Каперніка, почнуть гуглити та розбиратися у ситуації. Тоді ж США ще більше розділиться навпіл – будуть ті, хто підтримує протестувальників, а будуть ті, хто вважає неприйнятним будь-яке бойкотування чи зневажливе ставлення до гімну та прапору.

Оставаясь на онлайне вы даете согласие на использование файлов cookies, которые помогают нам сделать ваше пребывание здесь более удобным.

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?