Насильство щодо жінок підриває один з фундаментальних принципів Статуту ООН про рівні права і гідність жінок. Це одна з головних причин, чому жінки залишаються в підпорядкуванні чоловіків у більшості країн світу.
Про це пишуть генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг та актриса і Посол доброї волі ООН Анджеліна Джолі в статті для The Guardian, переклад якої зробив ONLINE.UA.
Коли насильство відбувається в контексті військових дій, це розділяє родини, це стає причиною масового переміщення населення і перешкодою на шляху до досягнення миру та примирення. Фактично, часто це робиться навмисно, для досягнення цих цілей, які є частиною військової стратегії.
Незважаючи на те, що це заборонено міжнародним правом, сексуальне насильство як і раніше використовується як одна з тактик війни в багатьох конфліктах від М'янми до України і від Сирії до Сомалі. У цю тактику входить масове згвалтування, групове згвалтування, сексуальне рабство та згвалтування як форма катування, етнічних чисток і тероризму. Цей факт пояснює, чому сьогодні бути жінкою у зоні військового конфлікту набагато небезпечніше, ніж бути солдатом.
Читайте також: Україна долучилася до всесвітньої кампанії 16 Днів Активізму проти ґендерно зумовленого насильства
Ми часто ставали свідками, що конфлікти, в яких тіла і права жінок систематично і протягом тривалого часу піддаються насильству і дискримінації, набагато серйозніші і їх набагато важче подолати. Тому, припинення ґендерного насильства, є життєво важливим питанням миру та безпеки, а також соціальної справедливості.
Альянс НАТО був створений для захисту не тільки безпеки, але і свободи своїх громадян: якщо процитувати президента Гаррі Трумена, він був створений як «щит проти агресії і страху агресії».
Протягом майже 70 років НАТО виступав за колективний захист від військових загроз. Але альянс також виступає і за захист демократії, свободи особистості, верховенства права і Статуту ООН.
Ми вважаємо, що у НАТО є обов'язок, а головне є можливість, стати головним захисником прав жінок.
Зокрема, ми вважаємо, що НАТО може стати військовим лідером, для того, щоб вирішувати питання про запобігання і реагування на сексуальне насильство в конфліктах, спираючись на сильні сторони і можливості держав-членів альянсу і працювати з багатьма країнами-партнерами.
У наступні місяці ми будемо працювати разом, щоб визначити, яким чином НАТО може посилити свій внесок в захист жінок і участь у всіх аспектах запобігання конфліктам і їх вирішення.
По-перше, спираючись на прихильність НАТО, інтегрувати ґендерні питання в стратегічне мислення, зробити їх частиною цінностей і зміцнювати культуру інтеграції жінок в організації, в тому числі на керівні посади.
Старші воєначальники НАТО відіграють життєво важливу роль, будучи позитивними зразками для наслідування і просуваючи роль жінки в армії.
Читайте також: UNFPA презентує дослідження про наслідки насильства щодо жінок для економіки України
По-друге, допомагаючи підняти стандарти інших військовослужбовців. НАТО і країни-союзники щодня беруть участь у підготовці військ партнерів в усьому світу. Ми хочемо вивчити шляхи зміцнення існуючої підготовки з питань захисту прав людини і цивільних осіб, в тому числі проти сексуального насильства.
По-третє, НАТО розробила стандартну практику для військовослужбовців на місцях, які пройшли обов'язкову підготовку перед розгортанням. Стандарти та підготовка не є єдиним рішенням, але з їх допомогою, персонал зможе розуміти і дізнаватися про різні способи впливу, від яких жінки та дівчата страждають під час конфлікту. Їх також навчають запобігати, розпізнавати і реагувати на сексуальне і ґендерне насильство.
Це життєво важлива частина, яка допомагає створювати тривалі культурні зміни, в тому числі розвінчання міфів, які сприяють сексуальному насильству. Також важливо розуміти всю значущість ролі захисту і прав жінок у створенні міцного довгострокового миру і безпеки.
По-четверте, НАТО вже розміщує консультантів з ґендерних питань у місцевих громадах в Косово і Афганістані, в той час, як солдати-жінки НАТО можуть взаємодіяти з місцевими громадами. Розуміння ролі, яку відіграє ґендерне питання в конфлікті, збільшує ефективність військової діяльності і підвищує безпеку. Зміцнення цієї культури може тільки сприяти вкладу НАТО в мир і безпеку у довгостроковій перспективі.
По-п'яте, ведення звітності про сексуальне насильство в зоні конфлікту, тепер є одним із завдань командирів НАТО. Альянс також створює систему звітності для обліку випадків насильства за ґендерною ознакою.
Завдяки цим даним, які будуть передані ООН, солдати НАТО зможуть розрізняти моделі поведінки і тенденції для того, щоб швидше реагувати і запобігати можливим випадки насильства. Інформуючи про злочини і підтримуючи роботу щодо притягнення винних до відповідальності, НАТО може кинути виклик культурі безкарності, яка панує в зонах конфлікту.
Ми також будемо закликати до більш узгоджених дій у всьому світі. Співпрацюючи з бізнес-сектором, громадянським суспільством, урядами та політиками, великі міжнародні організації, такі як НАТО, можуть допомогти в боротьбі і припинити безкарність за сексуальне насильство в умовах конфлікту.
Ганьба для всього людства полягає в тому, що насильство по відношенню до жінок, будь то в мирний або у воєнний час, всюди вважається меншим злочином. Нарешті, ми сподіваємося, що ми зможемо це змінити. Ми зобов'язані зробити це для самих себе - як для чоловіків, так і для жінок - і для майбутніх поколінь.
Як повідомляв ONLINE.UA, UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення презентував дослідження «Економічні наслідки насильства щодо жінок в Україні».