13 листопада 2015 року декілька терористичних актів в Парижі привели до загибелі 130 осіб. Через чотири місяці від
вибухів у Брюсселі загинули понад 30 людей. У найближчі дні подробиці життя загиблих будуть передані через засоби масової інформації. Але тривалі геополітичні наслідки цих подій залежатимуть від того, як вони змінять міжнародні відносини - в Європі і за її межами - і від труднощів, з якими зіткнеться Європейський Союз.
Американська приватна розвідувально-аналітична компанія Stratfor розповіла про значні відмінності нападів в Брюсселі 22 березня і паризьких подій 13 листопада, а також про різницю в наслідках цих трагедій. Повний звіт приватної розвідки США є в розпорядженні ONLINE.UA.
Напади 22 березня на столицю Бельгії
, ймовірно, не дадуть того ж ефекту, що і події 13 листопада. Ті напади були не тільки більш глобальними, а й більш шокуючими, оскільки вони стали першим інцидентом подібного масштабу, що вразив Європу за останні роки. Крім того, напади 22 березня були націлені на інститути ЄС і Бельгії. Хоча Брюссель є центром Європейського Союзу, це місто - не настільки чутлива мішень, як Париж, позаяк європейська сила досі залежить від країн-членів ЄС. І серед них Франція серед двох лідируючих за розміром економік, в той час як Бельгія посідає дев'яте місце. Дійсно, після атак в Брюсселі ЗМІ намагалися отримати коментарі в основному від французьких і бельгійських лідерів, і тільки потім давалися запити президентам Європейської Ради та Європейської Комісії. Щодо нападів в Парижі, загальний ефект від останніх атак в Брюсселі був пом'якшений.
Ця відмінність буде серйозним фактором в ймовірних наслідках вибухів у Брюсселі. Коли Франція зазнала нападу, була атакована чітко визначена і потужна нація. Крім того, завдання президента Франції Франсуа Олланда було зрозумілим: покарати винних і запобігти майбутнім нападам. Відповідно, протягом декількох місяців після нападу, французькі військові посилили свою діяльність на Близькому Сході, з'явилися нові закони, що обмежують громадянські права - в тому числі один, який зараз обговорюється, про те, щоб позбавити засуджених терористів громадянства - і французький уряд санкціонував збільшення витрат для боротьби з тероризмом.
Для Європейського Союзу рішення не дуже зрозуміло. Будь-які зусилля з очищення Моленбеку, брюссельської околиці, вихідцями з якої були кілька з паризьких терористів, входять в сферу внутрішньої компетенції Бельгії. Крім того, у Євросоюзу немає армії і, отже, він не може реагувати на атаки, як це зробила Франція. Замість цього, блок повинен буде звернутися до держав-членів продовжувати кампанію проти Ісламської держави.
І "продовжувати" тут є ключовим словом. Як і паризькі, теракти в Брюсселі тільки прискорять існуючі тенденції, а не запустять нові. Антиісламські настрої вже набирають обертів в Європі, яка бореться з труднощами, пов'язаними з більш ніж мільйоном переважно мусульманських біженців. Національні кордони між ключовими європейськими державами були тимчасово відновлені, ставлячи під загрозу Шенгенську угоду. Навіть квола домовленість, досягнута Європою і Туреччиною минулого тижня щодо обмеження міграційних потоків, ймовірно, буде залежати не стільки від громадської думки - а це може на неї вплинути - скільки від матеріально-технічних і правових бар'єрів, які буде важко подолати.
Все це не означає, що атака у вівторок не принесе жодних змін. Але вони будуть швидше розширенням процесів, які вже зараз на стадії реалізації. Цивільні права, які були обмежені у Франції і в інших місцях, ймовірно, зіштовхнуться з подальшими обмеженнями. Лідери європейських країн, ймовірно, зберуться, щоб узгодити, що щось має бути зроблено з Ісламською державою, але вони збиралися і раніше. А підтримка націоналістичних політичних партій, які створили свої платформи на основі нападок на мусульман і ксенофобії, буде рости, втім, вони вже почали набирати обертів. Всього за кілька годин після нападу Партія незалежності Сполученого Королівства (політична партія Великобританії, яка вимагає виходу країни з Євросоюзу - ред.) опублікувала заяву з критикою політики відкритих кордонів для полегшення і натякнула, що голосування за вихід з блоку на майбутньому референдумі може надати Сполученому королівству більшу безпеку.
У період після подій вівторка Європа не змінить курс, а скоріше продовжить свій шлях. І континентальній Європі слід очікувати подібних нападів у майбутньому. На відміну від Сполучених Штатів, де в результаті трагедії 11 вересня один терористичний акт сформував велику частину політики безпеки країни протягом більше десяти років, Європа зіткнулася з абсолютно іншою ситуацією. Атаки, ймовірно, триватимуть, тому що основні невдоволення залишаються, а уряди продовжуватимуть свої спроби вжити суворих заходів. У той час як втрачені життя під час нападу в Брюсселі не скоро забудуть, на самі події стали дивитися як на симптоми ширшої тенденції.