У МЗС України розкритикували рішення США вийти з Договору про відкрите небо через порушення Росії. В офіційному Києві нагадали, що режим "відкритого" неба дозволив імплементувати резолюцію ГА ООН по мілітаризації оккупіованного Криму, а також стримувати російську агресію в Чорному і Азовському морях. Українські дипломати закликали знайти вихід з ситуації, що склалася, зазначивши, що Україна зацікавлена в збереженні і подальшої імплементації ДВН. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу відомства.
У Києві нагадали, що Україна з моменту підписання договору про відкрите небо (24 березня 1992 року), який об'єднує 34 держави-учасниці, включаючи європейські країни, США і Канаду, завжди чітко дотримувалася його умов. У МЗС вважають, що він є одним з базових міжнародних договорів у сфері європейської безпеки і контролю над озброєннями.
"Режим «відкритого неба» сприяв імплементації Резолюції ГА ООН «Проблема мілітаризації АР Крим та м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного та Азовського морів». Зокрема, проведення спостережного польоту США за участю багатонаціональної команди іноземних інспекторів уздовж північного узбережжя АР Крим сприяло нормалізації поведінки РФ в цих водах ", - підкреслили в МЗС.
При цьому у відомстві визнали, що через порушення Росії в 2015 році роль ДВН значно знизилася, так як стало неможливо здійснювати міжнародний повітряний моніторинг в найбільш критичних для безпеки України районах - над тимчасово окупованими територіями Криму, Донецької та Луганської областей, так як країна-оккупант Росія заборонила польоти над ними, як і над ділянками території РФ, прилеглими до державного кордону України.
"Україна більше зацікавлена в збереженні і подальшої імплементації цього Договору, але за умови його сумлінного виконання всіма без винятку державами-учасниками. Заради збереження верифікаційного режиму «відкритого неба», Україна закликає всіх держав-учасників докласти максимальних зусиль для пошуків виходу з ситуації, що склалася" , - підсумували в МЗС.
Нагадаємо, багато країн ЄС не підтримують рішення США вийти з Договору про відкрите небо з Росією. Вони вважають, що це стане ударом по глобальної безпеки і ще більш підірве міжнародні угоди про контроль над озброєннями. При цьому рішення Трампа закрити небо для Росії не стало ні для кого сенсаційним. Ще в минулому році глава Білого дому заявляв, що 21 травня 2020 року його оголосить своє остаточне рішення з цього питання. І це рішення він прийняв, так як Росія послідовно продовжувала порушувати не тільки ДОН, а й інші свої зобов'язання по контролю над озброєннями. Однак в Європі стурбовані, адже тепер міжнародна обстановка стане ще більш ризиковою і менш передбачуваною.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що ЄС розкритикував рішення Трампа про вихід з Договору про відкрите небо. Представники 10 країн Євросоюзу виступили зі спільною заявою, в якій закликали Вашингтон переглянути рішення, а Москву відмовитися від порушень і скасувати незаконні заборони на польоти в рамках ДВН.