Журналісти програми "Схеми" дізналися шокуючі дані про масштаби корупції в нашій країні - вони з'ясували, що Україна продовжує щорічно платити Росії 150-200 мільйонів доларів за зберігання відпрацьованого ядерного палива. Зазначається, що представники ЗМІ проаналізували, що 18 років і майже півтора мільярда гривень було витрачено на реалізацію ідеї побудувати в Чорнобильській зоні відчуження власне Централізоване сховище, де б зберігалося відпрацьоване паливо з трьох українських атомних станцій. Варто звернути увагу на те, що за цей час близько двох мільярдів доларів Україна вже заплатила Росії за вивезення цього палива на тимчасове зберігання, передає ONLINE.UA з посиланням на "Радіо Свобода".
"Серед причин, через які стратегічний об’єкт досі не введений в експлуатацію – затягування будівництва та ймовірні корупційні змови, обставини яких вивчають офіційні органи – Антимонопольний комітет і Національне антикорупційне бюро", - сказано в повідомленні.
Зазначається, що 3 роки тому оператор українських атомних електростанцій НАЕК "Енергоатом" на мільярдному тендері обрав генпідрядника будівництва сховища – фірму "БК "Укрбудмонтаж", на той час єдиною власницею якої була Наталія Микитась – дружина народного депутата VIII скликання Максима Микитася, колишнього президента великої будівельної компанії – корпорації "Укрбуд". Пізніше у фірмі-генпідряднику заявили про нестачу грошей. Для завершення будівництва "Енергоатом" оголосив новий тендер на понад 650 мільйонів гривень, який зрештою так і не відбувся – через виявлену АМКУ змову між "БК "Укрбудмонтаж" та "Укренергомонтаж".
"Замість чесної конкуренції на торгах, мала місце змова між двома компаніями, які позиціонували себе як самостійні й незалежні гравці. Такі дії є порушенням закону "Про захист економічної конкуренції", – заявили в Антимонопольному комітеті.
Компанії оштрафували та заборонили їм брати участь у майбутніх торгах протягом 3 років. У фірмі "Укрбудмонтаж" заявили – оскаржуватимуть це рішення. Варто звернути увагу на те, що це відклало реалізацію проєкту на невизначений термін.
Окремо новопризначене керівництво "Енергоатома" провело перевірку виконання договорів і додаткових угод із фірмою "Укрбудмонтаж" родини Максима Микитася та виявило багато порушень і зловживань. Акт перевірки, який опинився у журналістів "Схем" показав, що за окремими договорами оплата становила понад 100% від контракту, при цьому по факту роботи не були виконані в повному обсязі. В "Енергоатомі" наголосили, що виявлені під час аудиту порушення "містять ознаки кримінальних і адміністративних правопорушень", і передали їх до НАБУ.
"Стратегічний об’єкт, який вже обійшовся державному "Енергоатому" у майже півтора мільярда гривень, потребує ще грошей для завершення його будівництва. У серпні "Енергоатом" оголосив новий тендер на роботи по завершенню будівництва на 656 мільйонів гривень. Це – тривалий процес. А отже, це означає, що і в цьому році Україна продовжить платити Росії за вивезення з українських АЕС відпрацьованого ядерного палива сотні мільйонів доларів", – наголошують журналісти.
Як повідомляв раніше ONLINE.UA, на утримування Офісу Зеленського із бюджету виділили шалені кошти.