Панамські офшорні документи - продукт року роботи міжнародної мережі репортерів - напередодні стали доступні громадськості, зробивши ранок понеділка не найприємнішим для значної частини представників світової еліти. Масив інформації, найбільший в своєму роді, розкриває приватні фінансові операції сотень багатих людей і містить записи, в деяких випадках, 40-річної давності. Це відкриття стало ударом для багатіїв, що частково пояснює чутливий характер інформації: її джерелом став витік зсередини великої юридичної фірми в Панамі - відомого притулку для офшорних багатств. А зміст розкриває подробиці існування офшорних компаній і холдингів. Ці дані, як правило, приховані від очей громадськості, і часто причина цього - прагнення замаскувати приховування від податків або щось більш темне. Пересічному громадянинові, як правило, не вистачає мотивів і ресурсів для використання таких об'єктів.
А мериканська приватна розвідувально-аналітична компанія Stratfor розповіла про наслідки оприлюднення панамських документів для світової еліти і того, як вони можуть вплинути на боротьбу із занепадом економіки в багатьох країнах. Повний звіт приватної розвідки США є в розпорядженні ONLINE.UA:
У нинішніх обставинах створюється враження, що скандал буде тривалим. Інформація, оприлюднена наразі, виглядає тільки як верхівка айсберга, але вже зараз в компромат замішані важливі фігури. Є слід, який, мабуть, веде до зв'язку президента Росії Володимира Путіна з мережею секретних активів, включаючи офшорний рахунок в розмірі $2 млрд. Він не один. Український президент Петро Порошенко має значні багатства (мова йде скоріше не про гроші, а про офшорні фірми, - ред.) на Британських Віргінських островах. Прем'єр-міністр Ісландії, Сігмундур Давид Гуннлаугссон, вже зіткнувся з жорстким тиском і вимогами піти у відставку після того, як не зміг пояснити свої активи в сумнівній компанії, розкриті під час економічного краху його країни. Різні високопоставлені фігури на Близькому Сході і в Африці перебувають у списку, як і члени Політбюро Китаю. Там також і президент Аргентини Маурісіо Макрі.
Але не всі з цих одкровень матимуть тривалий ефект. Право власності на офшорні рахунки саме по собі не є незаконним. Офшорні банківські рахунки традиційно пов'язані з можливістю проведення сумнівних угод, але вони також пропонують низькоподаткове середовище, де надбагаті люди можуть тримати своє багатство подалі від сторонніх очей. Звичайно, міжнародні лідери соромляться того, що світ знає, скільки грошей, не обкладених податком, вони відкладають і де. Але це може бути весь діапазон їхніх страждань. Наприклад, багатство Макрі ніколи не було секретом. Зрештою, він колись був президентом аргентинського футбольного клубу "Бока Хуніорс". Можливо, він буде прощений за зберігання своїх грошей за межами країни, з огляду на обмеження адміністративної діяльності, яка передувала його вступу на пост президента в листопаді. Якщо наявність багатства в офшорі виявиться межами фінансової діяльності Макрі, він відносно благополучно може уникнути скандалу.
В інших випадках, особливо тих, які пов'язані з лідерами країн колишнього Радянського Союзу, Африки та Близького Сходу, публіка може просто стенути плечима. З одного боку, у деяких з цих лідерів є жорсткий контроль над владою, що обмежує громадянські інститути, які могли б спробувати повалити їх за будь-які злочини, які вони могли б зробити. Крім того, з урахуванням довгої історії перебування при владі лідерів, що набивають собі кишені, населення в цих країнах може бути більш здивоване, виявивши, що їх керівники не мають офшорних рахунків десь. До сих пір реакція на Заході, де такі угоди вважаються неприпустимими, була стриманою - за винятком Ісландії. Але, знову ж таки, Ісландію навряд чи можна вважати гравцем з глобальним впливом.
Але наслідки публікації компромату будуть, в цьому можна бути впевненими. У країнах, де громадяни, підозрювали еліти в розтратах грошей, але не могли цього довести, докази тепер будуть доступні. У Китаї розслідування корупції, спрямоване частково на боротьбу з членами партії, які володіють великими сумами, захованими за кордоном, уже в стадії реалізації. Будь-яка нова інформація, отримана з панамських документів, може фактично допомогти голові КНР Сі Цзіньпіну викрити неугодних. У той же час витік може бути пов'язаний з членами партії або іншими, кого він вважав за краще б приховати. Наприклад, зять Сі - один з тих, хто був згаданий в доповіді. Словом, вищі посадові особи можуть втратити свої місця, і, насправді, свою свободу, через ці одкровення. Є також потенційні політичні наслідки.
У Росії прес-секретар Путіна стверджує, що витік інформації є спробою Заходу "каламутити воду" після того, як РФ показала чесні наміри, вивівши війська з Сирії. У Нідерландах в середу буде проведено референдум з питання ратифікації європейської торгової угоди (Угоди про асоціацію, - ред.) з Україною, і вже зараз противники документа вхопилися за присутність Порошенка в панамських документах як доказ складнощів України в плані репутації.
Можливо, будуть більш широкі наслідки оприлюдненої інформації для самої банківської і фінансової системи. Не секрет, що величезні багатства зберігаються в офшорах (Габріель Закман (Gabriel Zucman) в своїй книзі «Приховане багатство народів» (The Hidden Wealth of Nations), виданій в 2015 році, розраховує загальну суму прихованих активів в кількості 8% світового фінансового багатства), але ніколи раніше у нас не було доступу до деталей. І феномен офшорного багатства є симптомом більш згубних речей. Розрив між багатими і бідними зростає протягом десятиліть, і ці гігантські офшорні суми, ймовірно, є відображенням цієї тенденції.
Офшорні фонди є проблемою для урядів. Економіки у всьому світі занепадають, обтяжені високими боргами і відсутністю очевидних шляхів подолання їх застою. У той час, як борги обмежують витрати, підвищення податків, безсумнівно, в подальшому призведе до економічного зростання. У той же час центральні банки, які несли навантаження протягом останніх восьми років, зараз, по всій видимості, досягли межі своєї ефективності. Для цих урядів 8% світового багатства, які можуть наразі перебувати в неоподатковуваних офшорних зонах, надають можливості. Багатства, які повинні обкладатися податком, які, в свою чергу, могли б підсилити державну казну або бути витрачені на інфраструктурні проекти, які стимулювали б наступне стійке зростання, натомість сидять без діла на Кайманових островах.
Це те, що може бути істинним результатом публікації панамських документів: те, що вони привернуть увагу громадськості до найтемніших куточків фінансової системи, і, в результаті, суспільне обурення розширить можливості урядів закрити місця, які вже давно захищають багатих від оподаткування. В останні роки світові лідери обговорюють способи перемогти ухилення від сплати податків. Завдяки зусиллям журналістів-розслідувачів, у них тепер є для цього можливості.
- Категорія
- Економіка
- Дата публікації