Міжнародні партнери України уважно слідкують за кожним кроком чинної влади та зразу ж озвучують свою оцінку діями команди глави держави Володимира Зеленського. Так, нещодавно стало відомо, що міжнародна дорадча група, яка складається з експертів із США, НАТО та Євросоюзу, підготувала документ із аналізом президентського проєкту про реформу Служби безпеки України, в якому жорстко критикується перетворення СБУ на всесильну структуру. Про це інформує ONLINE.UA з посиланням на "ЄП".
Варто звернути увагу на те, що МДГ створили ще 4 роки тому при Службі безпеки як спеціальний орган, до якого увійшли Консультативна місія ЄС, офіс зв’язку НАТО та посольство США.
"СБУ, порівняно з більшістю подібних органів у державах-членах ЄС і НАТО, є гібридним органом з надмірними повноваженнями, це робить Службу неефективною й створює можливості для зловживання повноваженнями й корупції", – каже МДГ і закликає Раду "доопрацювати" законопроєкт, змінивши його ключові норми.
Що важливо розуміти, у ВРУ та у самій СБУ, підтвердили готовність до суттєвих поступок. Парламент вже запустив доволі рідкісну процедуру повторного першого читання, яка дає можливість для докорінного перегляду законопроєкту, його структури та ключових положень (до президентських проєктів вона майже ніколи не застосовується).
"Одна з головних суперечок точиться про те, чи має Служба безпеки лишатися повноцінним слідчим органом (паралельно із Нацполіцією, ДБР, НАБУ), чи вона має поступово перетворюватися на розвідувальний орган, спецслужбу західного зразка (що відповідає порадам та практиці країн НАТО і ЄС)", - йдеться в повідомленні.
Що важливо розуміти, проєкт Зеленського, всупереч чинному закону "Про Нацбезпеку", пропонує відмовитися від змін, досягнутих в останні роки, і повернутися до СБУ зразка 1992 року, створеної на уламках радянського КДБ.
"Положення законопроєкту залишають за СБУ широкі повноваження на проведення досудового розслідування, які виходять далеко за межі забезпечення державної безпеки та повноважень, передбачених Законом про нацбезпеку",– кажуть в МДГ.
За словами іноземних експертів СБУ і надалі має право розслідувати економічні злочини, корупцію, протидіяти оргзлочинності тощо – тобто те, що останніми роками було найбільшою плямою на репутації Служби.
Як повідомляв раніше ONLINE.UA, Ради Європи застерегла офіційний Київ від змін законодавства, які поставлять під загрозу незалежність НАБУ. Це зазначається у листі президента ГРЕКО Мартіна Мрчели.