У банку «Хрещатик» заморожено 55 млн грн, що належать страховим компаніям України. Про це повідомили ONLINE.UA учасники страхового ринку. У Нацкомфінпослуг цю інформацію підтвердили. «За нашими даними, на початок року в цьому банку 35 страхових компаній розміщували кошти в розмірі 55 млн грн», - розповів ONLINE.UA член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов.
Страховики сподіваються, що зможуть забрати з банку свої гроші. Якщо не вийде, це може привести до затримок виплат клієнтам у ряді страхових компаній.
Нагадаємо, 5 квітня Національний банк України визнав банк «Хрещатик» неплатоспроможним і передав його Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. У банк ввели тимчасову адміністрацію.
Грошей шкода
Згадно даних за січень 2016 року, клієнтами банку були 1,1 млн фізичних осіб. Директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) Андрій Оленчик повідомив журналістам, що протягом 20 робочих днів після введення тимчасової адміністрації Фонд намагатиметься почати виплати клієнтам-фізособам банку, в першу чергу - пенсій і допомог.
Але крім фізосіб, в банку тримали гроші і численні юридичні особи: 24 бюджетні установи і близько 19 тис. компаній, в тому числі й фінансові. Серед останніх - страховики, які не можуть забрати з «Хрещатика» свої 55 млн грн., що становить майже 10% всіх страхових виплат минулого року.
Заморожені вклади можуть призвести до затримок з виплатами страхувальникам, прогнозують учасники страхового ринку. «Такий варіант може бути, хоча у більшості компаній сума заморожених в цьому банку коштів була невеликою. Наприклад, у нас всього 0,7 млн грн, що для компанії не критично. Але грошей шкода», - зізнається голова правління страхової компанії «Скайд» Володимир Стецюк.
Керівник громадської організації «Український страховий омбудсмен» Юрій Чуніхін запевняє, що клієнти страхових компаній не зобов'язані відповідати за прорахунки страховиків: «Управління активами - це питання до ефективності роботи страхової компанії. І це питання не повинно стосуватися обов'язку страховика відповідати за своїми зобов'язаннями. Тому, якщо страхові компанії будуть мотивувати свої відмови у виплатах зависанням грошей в проблемних банках, то ми допоможемо потерпілим отримати свої гроші», - обіцяє він.
Обмежать банки
Страхові компанії все ж сподіваються повернути кошти з «Хрещатика». «Мені здається, що і такому великому системному банку не дозволять піти з ринку зі скандалом. Його ще можуть продати або націоналізувати», - вважає голова правління «Української страхової групи» Павло Нельга. Але, не дивлячись на надії, міжнародні страхові групи, швидше за все, виведуть свої гроші з усіх банків з українським капіталом (за винятком держбанків) і розмістять їх в українських «дочках» європейських фінустанов. «Іноземні страхові групи стануть ще більш обережно ставитися до наших банків, раз навіть «Хрещатик», який пов'язували з міською владою і вважали майже державним, виявився в такому положенні», - зазначає радник австрійської Vienna Insurance Group в Україні Володимир Ганчак. Таким чином, посилиться відтік вкладів страхових компаній із банків з українським капіталом.
Проблеми страховиків з «Хрещатиком» не повинні ставати підставою для затримок з виплатами, вважають в Нацкомфінпослуг, так як розмір вкладу кожного страховика в цьому банку не перевищував 5 млн грн. А таку суму можна назвати загрозою для платоспроможності страхової компанії. «Частково страхові компанії самі винні в ситуації, що склалася», - вважає Олександр Залєтов. - «Ми попереджали їх ще в минулому році, що розміщувати активи краще в банках, кредитний рейтинг яких за національною рейтинговою шкалою не нижче «А-». У банку «Хрещатик» цей рейтинг був недостатньо високим - на рівні «B-»».
Змусити страховиків тримати гроші в надійних банках зможуть, на думку регулятора, тільки нові вимоги до розміщення їхніх активів і резервів, які набудуть чинності 12 травня 2016 року.
Тетяна Павлюченко
- Категорія
- Фінанси
- Дата публікації